l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Çim Hokeyi Kuralları Nedir, Hokey Sopası ve Topu

Çim hokeyi pek çok kişi tarafından bilinmemesine rağmen oldukça eğlenceli bir oyun tarzıdır. Çim hokeyı, çim üzerinde hokey sopası ve top ile oynanan bir oyundur. Erkeklerin ve kadınların oynadığı çim okeyi yarışmaları vardır.

Çim hockeyi, çim üzerinde hokey sopası ve top ile oynanan heyecan verici bir oyundur. Çim hokeyinden günümüzde pek bahsedilmediği bilinse de aslında futboldan sonra dünyanın en popüler sporlarından biri olarak adını duyurmayı başarmıştır.

Çim Hokeyi

Çim Hokeyi Kuralları Nelerdir?

Çim hokeyinde kuralar, rakibe dokunmamak ve hamleleri engellemekten kaçınmaktır. Top sadece bir hokey sopasıyla durdurulabilir ve kontrol edilebilir. Her iki takımın kalecisi dışında takımın hiçbir oyuncusu topu elleriyle kontrol edemez. Kaleci ise topa sadece kendi sahasına yakın bir yerden tekme atabilir ve kendisine yönelik atışları elleriyle kontrol edebilir. Çim hockey’inin altın kurallarından biri oyuncu sayısının 11 olmasıdır.

Çim Hokeyi Malzemeleri Nedir?

Çim hokey malzemeleri, oyun içi hokey sopaları ve hokey toplarını içerir. Bir oyuncu müdahalesi, harika bir savunma müdahalesidir. Boğazı ve başı koruyan kalın plastik dişli malzemeleri koruma için önemlidir.

Çim Hockeyi Hangi Ülkeye Aittir?

Çim hokeyinin en yaygın olduğu ülkeler arasında Pakistan ve Hindistan’ı sayabiliriz. Pakistan ve Hindistan, çim hockeyinin ait olduğu ve yaygın olarak kabul edildiği ülkelere örnek olarak gösterilebilir. Hindistan ve Pakistan Field Hockey’de büyük anlaşmalar yapmış olsalar da spora ilk adımı atan ülkelerdir.

Çim Hockeyi Kaç Dakika Oynanır?

Yorucu bir oyun olan field hokeyi 15 dakikalık periyotlar halinde oynanır ve toplam 4 setten oluşur. Çim hokeyinde ikinci devrenin sonunda 2 dakikalık bir mola verilir. Takımın bir kaleci ve toplam 10 oyuncusu olduğu söylenebilir.

CIM HOKEYI, toplam 10 oyuncu ile oynanan bir oyun olduğu iddia edilen bir oyun haline gelir. Bir kaleci ve 10 oyunculu hokeyden sıklıkla bahsedilir. Maksimum maç sayısı 18 olduğu için 11 oyunculu ÇİM HOKEYİ bilinmektedir.

Çim hokeyi Sopası ve Topu

Çim hokeyi topu küresel ve serttir, topun ağırlığı en az 156 gram en fazla 163 gram olmalıdır. Çevresi en az 22-235 mm’dir. Cim hokeyi sopası düz ve kavislidir. Tüm kenarlar yuvarlatılmıştır. Toplam ağırlık 737 gramı geçmemelidir.

Çim Hokey Oyununda Kartlar

Hokey kartları, standart 3 kartlı spordan biraz farklı kurallara sahiptir.

Bir oyuncu, kale direkleri arasındaki çizginin üzerinden ve 16 yarda alanı içinde topa vurduğunda gol olur. Top, oyuncunun sopasıyla vurulmalıdır ve herhangi bir fiziksel temas ihlal olarak kabul edilir. Faul 16 yarda alanı içinde yapılırsa, verilen penaltı köşelerinden gol atılabilir. Penaltı köşesinin savunma takımı, hepsi kale çizgisine dizilir. Bir oyuncu kale çizgisinin her iki tarafından 10 yarda uzaklıktan topa vurursa, hücum takımının tamamı 16 yarda alanının dışında olmalıdır. Top tekrar oynatıldığında, takım arkadaşı kaleye başka bir şut atmadan önce topu durdurur.

Oyunu Kazanma

Çim HockeyOyunun galibi, oyun sonunda en çok gol atan takım tarafından belirlenir. Her oyun, aralarında 5 dakikalık bir mola olan iki 35 dakikalık yarıdan oluşur. 70 dakika sonunda skor aynıysa, oyun berabere biter. Kaleci dışında hiçbir oyuncu topla vücudunun herhangi bir yeri ile oynayamaz. Top saha dışına çıkarsa, topun çıktığı bölgeden bir ofsayt vuruşu yapılır. Bir oyuncu, rakibine blok yapmamalı ve sadece hareket halindeyken vücuduyla topu örtmemelidir.

Kapalı alan hokeyi

Çim hokeyinin popüler bir çeşidi, yaklaşık 40 m × 20 m (131 ft × 66 ft) boyutuna indirgenmiş bir alan kullanılarak 5’er kişilik olan kapalı alan hokeyidir. Engelleme ve ayaklar dahil olmak üzere birçok kuralın aynı kalmasına rağmen, birkaç önemli varyasyon vardır: oyuncular kaleye şut çekmedikçe topu kaldıramazlar, oyuncular topa vuramazlar, bunun yerine onu transfer etmek için itmeler kullanırlar ve kenar çizgileri değiştirilir. topun geri tepeceği ve oyunda kalacağı sağlam engellerle. Ek olarak, kapalı alan hokey sopası için düzenleme yönergeleri, açık havada olandan biraz daha ince, daha hafif bir sopa gerektirir.

Whatsapp
ETBİS