l
Bahçe Havuz
SEPET 🛒 0₺GİRİŞ YAP / ÜYE OL
☎ 0 (850) 255 09 53

Çim Tohumu

36 sonuçtan 1-16 arası gösteriliyor

Çim tohumu çeşitleri ve yüksek kaliteli çimler elde edebilmenizi sağlayacak ithal ve yerli çim tohumu. 4’lü karışım, 5’li karışım, 6’lı karışım, 7’li karışım, bermuda çimi, susuzluğa dayanıklı çimler ve gölge alan çimleri gibi farklı çeşitlerde en iyi çim tohumu karışımları.

Semillas-Fito, Vilmorin, Genta ve DSV marka çim tohumu çeşitlerini aşağıda inceleyebilir ve temin edebilirsiniz.

1 m²'ye ne kadar çim tohumu gider?

1 m² alana 30-40 gr civarında çim tohumu ekimi yapılmalıdır. Ekimden önce toprak havalanmalıdır. Daha sonra gübre karıştırılmalıdır. Tırmıkla düzeltilmeli, tesviyesi yapılmalıdır. Üzerine çim tohumu serpilmelidir. Çim tohumunun üzerine yaklaşık 1 cm kadar ince bir toprak örtüsü serilmelidir. Daha sonra yağmurlama yöntemi ile sulaması yapılmalıdır.

1 kg çim tohumu ne kadar alana ekilir?

25-30 m²'lik alana ekilebilir. 1 m²'ye yaklaşık 35-40 gr çim tohumu ekilebilir. Daha hızlı sıklaşması isteniyorsa daha fazla çim tohumu ekebilirsiniz. Çim tohumu ekiminden önce mutlaka toprak havalandırılmalı ve daha sonra tırmıkla tesviyesi yapılmalıdır. Daha sonra çim tohumu serpiştirilmeli ve üzerine 1 cm kadar kalınlıkta toprak serilmelidir. Püskürtme yöntemi ile sulaması yapılmalıdır. Düzenli sulamaya özen gösterilmelidir. Toprak sıcaklığı 15°C ‘nin üzerinde olmalıdır. Bu koşullar sağlandığında ekilen çim tohumu yaklaşık 10-15 gün civarında çimlenir.

Çim tohumu nasıl seçilir?

Çim tohumu seçilirken kullanım amacına dikkat edilmelidir. Örneğin bir spor alanında mı yoksa villa bahçesinde mi kullanıldığı tohum seçimini yapmakta önemlidir. Ekim yapılacak bölgenin iklimine göre çim tohumu türü ve karışımı seçilmelidir. Ekim yapılacak alanın ışık alma durumuna göre tohum tercihi yapılmalıdır. Çim tohumu karışımının da kalitesi oldukça önemlidir. En kaliteli çim tohumu markaları; Fito, Genta, Vilmorin, DSV. Bu çim tohumları arasından kendi alanınıza uygun karışımı belirleyebilirsiniz.

Çim tohumu nasıl ekilir?

Tohumu ekeceğiniz alanı 10-15 cm derinliğinde belleyin. Toprağa başlangıç gübresi olarak azot ve fosfor içeriği yüksek olan akıllı gübre verilmelidir. Böylece çimin hızlıca kardeşlenmesi ve büyümesi sağlanır. Daha sonra Ekim yapacağınız yüzeyi birkaç kez daha tırmıkla düzeltip, tercihen bir silindir ile ezin. Böylece, daha sonra bakım aşamasında işinizi çok kolaylaştıracak düz bir yüzey elde edin. Hava koşullarına göre tohum ekimini, Mart-Nisan-Mayıs ile Eylül-Ekim-Kasım ayları arasında, aşırı sıcak ve kuru dönemler dışında, çapraz savurma yöntemiyle yapın. İnce bir tırmıkla tohumların toprak yüzeyinde fazla derine gitmeden, homojen bir şekilde dağılmasını sağlayın. Daha sonra üzerini en fazla 1 cm kalınlığında, ince bir toprak tabakasıyla örtün. Tekrar silindirle veya benzer bir yöntemle yüzeyi sıkıştırın. Çok ince - sisleme şeklinde - damlacıklarla sulayın. Sulama işlemi sırasında tohumların yüzeye çıkmamasına özen gösterin.

Çim ekerken hangi gübre kullanılır?

Çim tohumu ekimi yapılırken içeriğinde yüksek oranda azot ve fosfor bulunan gübreler tercih edilmelidir. Fosfor çim tohumunun kardeşlenmesini sağlayarak yayılımını hızlandırır. Azot ise büyümeyi teşvik eder. Bu özelliklere sahip kontrollü salınım yapan akıllı gübreler kullanılması daha ekonomik bir çözüm olacaktır. Şeker gübresi gibi sadece çimi hızlıca büyüten gübreler çimin uzun yıllar sağlıklı ve güçlü görünüme sahip olmasını engelleyecektir. Bu gübreler çimi hızlı büyütürken kökünü zayıflatır ve mantar oluşumunu hızlandırır. Bu nedenle akıllı gübre kullanılması tavsiye edilir.

Whatsapp