l
Bahçe Havuz
SEPET 🛒 0₺GİRİŞ YAP / ÜYE OL
☎ 0 (850) 255 09 53

Çim Gübresi

31 sonuçtan 1-16 arası gösteriliyor

Dünyada uzun zamandır profesyonel olarak kullanılan çim gübresi çeşitlerimiz şimdi bireysel kullanım için küçük paketlerde satışa sunuluyor. Uzman bitki ve bahçe bakım uzmanlarımıza danışarak çim sahalar için en iyi etkiyi sağlayacak gübreler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Golf sahaları, futbol stadyumları, genel ve özel peyzaj alanlarında, villa bahçelerinde en çok kullanılan kontrollü salınım teknolojisine sahip üzeri tamamen kaplı, iz element paketleri içeren 2 ay ile 9 ay arasında etkili çim gübreleri.

Kuruyan çimler nasıl canlanır ?

İlk olarak toprağa belirli aralıklarla tırmık batırılarak toprağın hava alması sağlanır. Çimlerin sararma nedeni eğer aşırı veya yanlış sulamadan kaynaklamıyorsa sabah ve akşam düzenli olarak yağmurlama yapılmalıdır. Eğer besin maddesi eksikliğinden kaynaklanıyor ise akıllı gübre takviyesiyle çimin ihtiyacı olan elementler ve mineraller toprağa verilir. Bu sayede yavaş salınım ile çime geçen organik maddeler çimi canlandırır ve sağlıklı görünüme ulaştırır.

Çim için hangi gübre kullanılır?

Çim için NPK ve mineral içerikli gübreler kullanılmalıdır. Akıllı gübreler her zaman çim için daha güvenilir ve verimli olan gübrelerdir. Yavaş salınımlı olmaları sebebiyle bitkinin ihtiyacı olan element ve mineralleri gerektiği miktarda vererek uzun süreli etki sağlarlar ve bitkinin yanma ihtimalini ortadan kaldırırlar. İlk ekim zamanı çime yüksek potasyum ve fosfor içerikli gübreler verilmelidir. Fosfor çimin köklenmesini teşvik ederek kardeşlenmesini sağlayacak, potasyum ise çimin güçlenmesini destekleyecektir. Çim tohumu ekimi yapılmadan ya da rulo çim serilmeden önce toprağın 15-20 cm altına karıştırılan akıllı gübreler çimin sağlıklı büyümesini sağlayacaktır. İlkbahar döneminde mevcut olan çimlere yüksek azot oranlı gübreler verilerek büyüme hızlandırılabilir. Sonbahar ve kış döneminde potasyum içerikli gübreler ile çim rengi korunur ve strese girme olasılığı en aza indirilir.

Çimlere hangi aylarda gübre atılır?

Çim gübrelenmesi çimi geliştirme ve koruma amaçlı yapılır. Çim tohumunun ekimi esnasında ya da rulo çim seriminden önce mutlaka gübreleme yapılmalıdır. Toprağa karıştırılan yüksek fosfor içerikli akıllı NPK gübreleri ile çimin köklenmesi teşvik edilir ve kardeşlenmesi sağlanarak güçlü bir gelişim gösterir. Çim tohumu ekimi genellikle bahar aylarında, toprak sıcaklığı 15°C ‘nin üzerine çıktığı dönemde yapılmalıdır. Ara ekim dönemlerinde ve onarım için yapılan ekimlerde de akıllı gübre kullanılarak bozulmuş alanı hızlıca kapatması sağlanmalıdır. Çimin gelişim döneminde ise yüksek azot içeren yavaş salınımlı gübreler tercih edilmelidir. Böylece çim büyüme dönemi içerisinde iken (ilkbahar ve yaz ayları) verilen azot ile daha hızlı gelişim gösterir. Sonbahar ve kış döneminde ise çimin stres koşullarını en aza indirmek ve rengini koruması amacıyla potasyum içeriği daha yüksek olan akıllı gübreler tercih edilmelidir. Yani çime bir kere gübreleme yapılmamalı belirli dönemlerde verilen gübre ile desteklenmelidir.

Çim bakımı nasıl olmalı?

Çim bakımı nasıl olmalı? Çim bakımında dikkat edilmesi gereken unsurların başında sulama gelmektedir. Çimler özellikle yaz aylarında yüksek oranda suya ihtiyaç duyarlar. Diğer aylarda da yağmur olmadığı dönemlerde mutlaka sulama yapılmalıdır. Otomatik sulama sistemi mevcut değilse hortumla yapılan sulamalarda su, yağmurlama yöntemi ile (püskürtülerek) çime verilmelidir. Bir diğer husus güneş alma durumudur. Gölge alanda çimlendirme yapılacaksa mutlaka gölgeye dayanıklı çim tohumları tercih edilmelidir. Çünkü çim güneş ışığına da bol miktarda ihtiyaç duymaktadır. Ancak yaz aylarında da bu duruma dikkat edilip sulaması ona göre yapılmalıdır. Gölge alanlarda ise sulama daha az yapılmalı, kökler çok fazla suya maruz kalmamalıdır. Diğer unsur ise gübrelemedir. Belirli dönemlerde kullanılan akıllı gübreler ile çime ihtiyacı olan elementler ve mineraller mutlaka verilmelidir. Böylece çimin sağlıklı gelişimi sağlanmaktadır.

Akıllı gübre ne işe yarar?

Yavaş salınım yapan akıllı gübreler çime ve bitkiye ihtiyacı olan elementleri ve mineralleri belirli bir süre içerisinde kontrollü salınım yaparak verdiğinden yanma problemleri yaşanmasının önüne geçer. Bitkiye gereken elementleri ihtiyacı olduğu kadar verdiğinden ötürü hem sağlıklı bir gelişim hem de ekonomik bir çözüm sağlar. İçeriğinde bulunan azot, fosfor, potasyum ve mineraller kontrollü olarak bitki tarafından kullanılır. 2-3 ay, 5-6 ay, 8-9 ay gibi sürelerde yavaş salınım yapan gübre çeşitleri mevcuttur. İçeriğinde NPK oranına göre ve salınım sürelerine göre bitkinize gereken gübreyi seçerek gelişimini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Akıllı gübre ne zaman atılır?

Akıllı gübreler çim tohumu ekiminden önce toprağa karıştırılabilir. Böylece çimin sağlıklı gelişim göstermesi sağlanır. Mevcut çimlerde üstten gübreleme yapılabilir. Özellikle ara ekim dönemlerinde ve onarım çimlendirmelerinde mutlaka kullanılıp hızlı gelişim sağlanmalıdır. Kış dönemine girişte çimi korumak amacıyla yüksek potasyum içerikli yavaş salınımlı bitkiye verilerek koruma sağlanmalıdır. Bahar ve yaz aylarında azot içeriği yüksek olan akıllı gübreler bitkinin hızlı büyümesini sağlar.

Whatsapp