l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Yüzme Sporu ve Stilleri

Yüzme sporu, her yaştan insanın ilgisini çeken bir aktivite çeşidi olarak lanse edilir. Suda hareket ve yer değiştirme pratiği olarak tanımlanan yüzme, birçok farklı stillerde ve hareketlerde uygulanabilir. Sağlık açısından da birçok faydayı beraberinde getiren bu spor, eğlenceli bir aktivite türü olarak da bilinir.

Yüzme Sporu Nedir?

Yüzme Sporu ve Stilleri

Yüzme sporu, insan vücudunun yalnızca kollarını ve bacaklarını kullanarak su üzerinde hareket ettikleri bir uygulamadır. Bu aynı zamanda bir hayatta kalma yöntemi şeklinde öğretilen ve vücuda pek çok faydası olan bir egzersiz tekniğidir. Formal bir spor olarak dünyada en fazla yapılan, olimpik disiplinler arasında bulunan ve farklı uzunluklardaki havuzlarda yapılan sporlardan biridir.

Yüzme sporu, 1500, 800, 400, 200, 100 ve 50 metrelik havuzlarda gerçekleştirilir. Yüzmenin en belirgin harekeyi kulaçtır. İnsan vücudu sudan biraz daha az yoğun olduğundan, su üstünde kalmak insanlar için mümkündür.

İnsanlar, karasal varlıklar olmalarına rağmen, su ile ilişkimiz çok özeldir. Çünkü doğum sırasında anne rahmi gibi tam anlamıyla su altında kalmış bir ortamdan çıkarılırız. Esasen bebekler, doğuştan yüzme eğilimi ve otomatik nefes tutma, azalmış kalp hızı ve ekstremitelere azalan dolaşım gibi bazı dalış refleksleri gösterirler.

Yüzme Sporu Tarihçesi

Yüzme Sporu ve Stilleri

Yüzme sporu çok eski dönemlerden bu yana uygulanmaktadır. 7000 yıldan daha eski olduğunu kanıtlayan mağara resimleri vardır. MÖ 2000 gibi daha sonraki dönemlere ait metinlerde de yüzme sporundan bahsedilmektedir. Bununla birlikte, yüzme üzerine ilk kitap 1538’de yazılmıştır ve Alman dil profesörü Nikolaus Wynmann’a aittir.

Yüzmenin Önemi Nedir?

Yüzme bir spordan çok daha fazlasıdır. Aynı zamanda bir beceri ve genel olarak yaşam ve ölüm arasındaki farkı ifade edebilen bir tekniktir. İyi bir yüzücünün belirli deniz kazalarında yaşamda kalma ihtimali daha yüksek olmaktadır. Diğer yandan yüzme, dünyadaki en popüler spor uygulamalarından biridir. Ayrıca, insan sağlığı üzerinde birçok olumlu etkisi vardır.

Yüzme Stilleri Nelerdir?

Yüzme Sporu ve Stilleri

Bazı kişiselleştirilmiş veya nadir şekilde kullanılan çok sayıda yüzme stili bulunmaktadır. Fakat genel olarak yarışmalarda öne çıkan dört stilden söz edilir. Bu yüzme stilleri ise şu şekilde açıklanır:

Yüzmenin Faydaları

Yüzme sporunun hem fiziksel hem de psikolojik yararları bulunur. Çünkü vücudun neredeyse bütün kaslarını güçlendiren ve zihinsel koordinasyonu ve hafızayı uyaran bir spor türüdür. Yüzmenin sağlık üzerindeki etkileri hakkında şunları söyleyebiliriz:

Whatsapp
ETBİS