l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Kırıkkale Olimpik Yüzme Havuzu

Kırıkkale Olimpik Yüzme Havuzu, yüzme etkinliğinden hoşlanan her yaştan insan için harika bir tesistir. Kaliteli ve eğlenceli zamanlar geçirmenize olanak tanıyan bu havuz, Kırıkkalelilerin en popüler eğlence ve spor merkezlerinden biridir.

Kırıkkale Olimpik Yüzme Havuzu Özellikleri Nelerdir?

Kırıkkale Olimpik Yüzme Havuzu

Gençlik ve spor il müdürlüğü tarafından kurulan Kırıkkale Olimpik Yüzme Havuzu, şehrin Başpınar ilçesinde konumlanır. Havuz bünyesinde bir kapalı olimpik havuz, bir tane çırpınma havuzu, duşlar ve soyunma odaları yer alır. 2019 senesinde bakıma alınan tesis, üç aylık tadilatın ardından 20 Haziran 2019 tarihinde yeniden hizmete açıldı. Havuz hijyenine son derece önem verilen bu tesiste yüzme havuzu suyunun kontrolleri ve ilaçlamaları rutin olarak gerçekleştirilmektedir. Havuz ilaçlamaları da aynı şekilde düzenli olarak yapılmaktadır. İlgili birimler tarafından kontrollerden geçen havuz, kullanıcılara hijyenik bir deneyim vadetmektedir.

Kırıkkale Olimpik Yüzme Havuzu Çalışma Saatleri

Kırıkkale olimpik yüzme havuzu çalışma saatler, sabah 9 ila akşam 21.30 şeklindedir. Havuz haftanın 6 günü açıktır. Bununla beraber pazartesi günleri havuz kapalı olmaktadır. Diğer günlerde havuzu genç, yaşlı ve çocuk olmak üzere herkes kullanabilir.

Kırıkkale Olimpik Yüzme Havuzu Ölçüleri Nelerdir?

Kırıkkale Olimpik Yüzme Havuzu

Kırıkkale Olimpik Yüzme Havuzu ölçüleri oldukça geniştir. Bu nedenle eğlence, su sporları ve çeşitli aktiviteler için uygun bir tesis olarak lanse edilir. Bu havuzun boy oranı elli metredir. Genişliği ise yirmi beş metredir. Kırıkkale Olimpik Yüzme Havuzu derinliği ise 2,30 metre kadardır. Çırpınma havuzunun ölçüleri farklıdır. Bu havuzun boyu 7 metre iken eni beş metredir. Derinliği ise 0,90 metre kadardır.

Kırıkkale Olimpik Yüzme Havuzu Fiyatları Ne Kadar?

Kırıkkale Olimpik Yüzme Havuzu, engelliler, refakatçıları, gazi ve şehir aileleri ve milli sporcular için yüzde elli indirim uygular. Havuza girişler beş yaş altı için yasak durumdadır. Beş yaşından büyük erkek çocukların kadınlar saatinde havuza girmelerine izin verilmez. Seans süresi doksan dakika kadardır. Öğrencilerden on TL ücret alınırken, yetişkinlerden ise yirmi TL ücret alınız. Abonelik bazında da giriş yapılabilir ve bu sayede indirimli bir şekilde havuzu kullanmak mümkün olabilir. Örneğin, altmış abonelik 600 TL iken on abonelik 150 TL olmaktadır.

Kırıkkale Olimpik Yüzme Havuzu Kurs Ücretleri Nedir?

Kırıkkale Olimpik Yüzme Havuzu

Kırıkkale Olimpik Yüzme Havuzu kurs fiyatları da sıklıkla sorgulanmaktadır. On altı yaş üstü için ve 5-16 yaş için fiyatlar değişiklik göstermektedir. Güncel fiyat bilgisi hakkında bilgi almak için tesis yönetimi ile iletişim kurmanız önerilir. Yüzme kursuna giderken şampuan, gözlük, mayo, şort, terlik, havlu ve bone gibi eşyalar getirilmesi gerekir. Ayrıca Kırıkkale Olimpik Yüzme Havuzu içinde fitness hizmeti de verilir. Tek giriş ücreti beş lira olan fitness, abonelik ile doksan TL ücrete gelmektedir.

Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Kırıkkale Olimpik Yüzme Havuzu ile yüzme deneyimi elde etmek çeşitli avantajları beraberinde getirir. Bunlar arasında öne çıkanlar:

Kemik ve Eklemler Üzerinde Etki Oluşturur

Vücut suya girdiği zaman daha az ağırlaşır, kaldırma kuvveti prensibine göre hareket eder ve diğer sporlar ile karşılaştırıldığında yüzme, kemik ve eklemler üzerinde daha az etkiye sahiptir. Bundan dolayı kemik ve eklemlerin yıpranmasını önler. Kemik ve eklemleri korur.

Daha Fazla Esneklik Kazandırır

Yüzerken vücudumuzun kas gruplarının çoğunu, hem üst hem de alt gövdeyi kullanırız. Bu sayede eklemler daha esnek kalır ve kaslar, özellikle de sırt bölümünde konumlanan kaslar sıkılaşır ve güçlenir. Bu durum ise kalça, beş ağrısı ve fıtık gibi problemler yaşayan kişiler için çok önemlidir ve yüzme, bu tür rahatsızlıkları olan bireylerde son derece etkilidir.

Yağ Yakar

Yüzmenin en önemli yararları arasında yağ yakması da yer alır. Optimal koşullar altında ve uygulanan yoğunluğa bağlı olarak, yüzme saatte 500 ila 600 kalori yakabilir. Bu nedenle, kilo verme programına başlayanların rutinlerine dahil etmeleri önerilen bir aktivitedir.

Astım, Diyabet, Kolesterol Gibi Hastalıklara İyi Gelir

Yüzme etkinliği, düşük yoğunluklu fakat daha uzun süreler boyunca gerçekleştirilen aerobik bir egzersiz olduğundan, kandaki kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Bununla beraber kan şekerini düşürerek insüline karşı daha çok hassasiyet üretir. Bu etkilerinden ötürü yüzme eylemi, astım, diyabet ve kolesterol gibi hastalıklara da iyi gelmektedir. Kronik hastalıkların etkilerinin azaltılması hususunda yüzmenin yararları da vardır.

Whatsapp
ETBİS