l
Bahçe Havuz
SEPET 🛒 ₺0GİRİŞ / ÜYELİK
☎ 0 (850) 255 09 53

Tuz Gölü Nerede ? Detaylı Rehber

Tuz gölü Konya’nın Cihanbeyli ilçesine bağlı Gölyazı bölgesinde yer almaktadır. Flamingo gölü ya da Allı Turna ölümleri ile de sık sık adından bahsettiren Tuz Gölü, Ankara, Konya ve Aksaray illerinin kesiştiği bölgede yer almaktadır. Adından da bahsedildiği gibi Tuz Gölü, Türkiye’nin neredeyse %40’lık bir tuz ihtiyacını karşılamaktadır. Tuz gölü Türkiye’nin yüzölçümüne bakıldığında 2.’inci en büyük göl olmaktadır. Tuzlu göller genelde endemik türlere ev sahipliği yapmazken tuz gölü ise endemik tür açısından bir hayli zengindir.

Tuz gölü ve çevresinde yaklaşık olarak 38’e yakın endemik tür bulunmaktadır. Tuz gölü platolar arasında gömülmüş bir tektonik çukurun en derininde yer almaktadır. Tuz gölü yüzyıllar boyunca flamingoları ev sahipliği yapmıştır. Uzun yıllar boyunca Türkiye’nin tuz ihtiyacını da karşılayan tuz gölü çeşitli kuş türlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle fotoğraf çekimleri içinde sıklıkla tercih edilen tuz gölü kış aylarında doğa harikası bir manzaraya sahiptir.

tuz gölü

Tuz Gölü Özellikleri

Tuz gölü yaz ve kış bütün mevsimlerde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken mekanlardan birisidir. Tuz gölü dışarıya akıntısı olmayan kapalı havza göllerinden birisidir. Tuz Gölü’nde yoğun yağış olmasına rağmen beslenme kaynaklarının zayıf olduğu açıklanmıştır. Uzmanlar yapmış oldukları değerlendirmede tuz gölünde yağışın az olduğunu göle su getiren akarsuların olduğunu açıklamışlardır.

Yaz aylarında yağışların az olması ile birlikte Tuz Gölü’ndeki su miktarı azalmaya başlamaktadır. Özellikle Ağustos ayında tuz gölü büyük bir ölçüde kurumaktadır. Gölün içerisinde çok fazla miktarda tuz olması buharlaşmayı etkilediği için tortulaşma da meydana gelmektedir. 2001 yılından bu yana özel koruma alanı ilan edilmiştir. Tuz gölü ve çevresi flamingo kuşlarının ana üreme bölgelerinden birisi olmaktadır. Aynı zamanda Sakarca Kazının da ikinci en büyük üreme merkezlerinden birisidir.

tuz gölü

Tuz Gölünde Yüzülür Mü?

Her yıl ziyaretçi akınına uğrayan tuz gölü için en çok merak edilen sorulardan birisi de Tuz Gölü’nde yüzülüp yüzülemeyeceği olmuştur. Ancak tuz gölü yüzülecek formda göllerden birisi değildir. Tuz Gölü’nde mümkün değildir ancak gölün içerisinde. Tuz gölü içerisinde yararlı milyonlarca mineral bulunmaktadır. Yapılan araştırmada tuz gölü içerisinde bulunan bu minerallerin saç dökülmelerini azalttığı ve eklem ağrılarını hafiflettiği ortaya çıkmıştır.

Ayrıca Okuyabilirsiniz: ODTÜ Yüzme Havuzu Detaylı Rehber 2022

Bunların yanı sıra ayaktaki kötü kokuları giderir, kulunç oluşumunu engeller, egzama ve çeşitli çatlamalar için de tercih edilmektedir. Tuz gölündeki suyun seviyesi değişmemektedir. Ne kadar ileriye giderseniz gidin tuz gölündeki su seviyesi ayak bileğinizi geçmeyecektir. Her yıl ziyaretçi akınına uğrayan tuz gölünün çevresine bolca ziyaretçiler için tesisler yapılmıştır. Tesis içerisinde ziyaretçiler için doğal ürünler satılmaktadır.

Tuz Gölü Ücretli Mi?

Tuz gölü ülkemizin en az yağış alan bölgelerinden birisi olmaktadır. İçerisinde bolca mineral bulunan tuz gölüne şifa bulmak isteyenler ve ziyaret etmek isteyenler sıklıkla gitmektedirler. Tuz gölünde dolaşmak ve fotoğraf çektirmek isteyenler de sıklıkla gitmektedirler. Dilediğiniz gün ve saatte tuz gölüne gidebilir ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tuz gölünü ziyaret etmek ya da bu alanda çıplak ayak ile dolaşmak için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

tuz gölü

 Tuz Gölü Nerede?

Tuz gölü Ankara Konya ve Aksaray illerinin sınırlarında yer almaktadır. Tuz gölü konum itibariyle Aksaray’a daha yakındır. Araç ile gidildiğinde bir saatlik mesafede yer almaktadır. Ankara’dan araç ile yola çıkıldığında ise 2 saatlik uzaklıkta yer almaktadır. Tuz gölü Ankara-Konya yolu üstündeki Cihanbeyli ilçesinde yer almaktadır.

Tuz Gölü Google Harita Yol Tarifi

Tuz Gölü Flamingo

Tuz gölü flamingoların ana üreme merkezlerinden birisi olmaktadır. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yapmış olduğu bir açıklamada geçen yıl tuz gölünde 1877 yavru flamingonun yumurtadan çıktığını açıklamıştır. Flamingolar kısmi göçmen tür olarak nitelendirilmektedir. Bazı flamingolar yıl boyu Türkiye’de kalırken bazıları ise göç etmektedirler.

Türkiye’de bulunan tuz gölü ise flamingolar için en iyi üreme alanlarından birisi olmaktadır. Her yıl yaz aylarında gelmeye başlayan flamingolar Eylül Ekim’e kadar burada kaldıktan sonra daha sıcak yerleri göç etmeye başlarlar.

Tuz gölü özel bir habitata ve ekosisteme sahip olması ile birlikte flamingoların eşsiz mekanlarından birisi haline gelmiştir. Flamingolar yılın bu mevsimlerinde beslenme amacıyla pek çok yer gezmelerine rağmen üremek için her seferinde tuz gölüne gelmektedirler. Mart ayının sonu Nisan ayının başı gibi gelmeye başlayan flamingolar tuz gölüne yuvalarını yaptıktan sonra havaların soğumasına varana kadar burada kalmaktadırlar

Whatsapp
ETBİS