l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Titanik Denizaltı Olayı Tüm Ayrıntılar

Titanik denizaltı olayı, tüm dünyada yankı uyandıran bir gelişme. Araç, dalış gerçekleştikten bir saat kırk beş dakika sonra merkezle irtibatını yitirmişti. Titanik batığını keşfetmeye giden ve beş kişiyi taşıyan turistik denizaltı aracı, Atlas Okyanusu’nda kayıplara karışmıştı.

Titanik Denizaltı Olayı

Titanik Denizaltı Olayı

ABD Sahil Güvenlik Ekibi ve Kanada ordusuna bağlı ekipler, arama kurtarma çalışmalarında etkin rol oynadı. Çalışmalar esnasında suyun altından sesler geldiğini bildirdiler. Seslerin denizaltı aracına ait olup olmadığı hemen anlaşılmadı. Ancak yarım saat aralıklar ile duyulduğu öğrenilen bu sesler, insanlara umut ışığı oldu.

Birey başına iki yüz elli bin dolara sefer düzenleyen tur firması OceanGate, turistleri güvenli şekilde geri getirmek amacıyla bütün imkanları araştırdıklarını açıklamıştı. Titan isimli deniz aracı, 1912 senesinde buz dağına çarparak batan Titanik’in Atlas Okyanus’undaki enkazına turistik maksatlı seferler düzenliyor.

Denizaltı aracı, seferin ilk başlarında Polar Prince isimli araştırma gemisi ile iletişim halindeydi. Fakat araç, dalıştan bir saat kırk beş dakika sonra iletişimini kaybetti. Diğer yandan ABD sahil güvenlik ekibinden gelen açıklamada, denizaltı aracında yalnızca dört günlük oksijen kaldığı bilgisi verildi.

Titanik Denizaltı Olayı: Gemide Kimler Vardı?

Titanik Denizaltı Olayı

Titanik denizaltı olayı söz konusu olduğunda gemide kimlerin olduğu da merak konusu. Denizaltı aracında Britanyalı maceracı ve milyarder Hamish Harding, OceanGate Expeditions’ın CEO’su Stockton Rush, Pakistanlı iş adamı Shahzada Dawood ve kendisinin oğlu, Fransız dalgıç pilotu Paul-Henri Nargeolet denizaltında olan kişilerdi.

Denizaltı aracı beş kadar insanı taşıyacak biçimde tasarlandı. Bu da mürettebatın genel olarak bir tane pilot ve dört tane de üyeden oluştuğu manasına geliyor.

Denizaltı Aracı Logitech Oyun Kontrolcüsü ile Yönetiliyordu

Titanik Denizaltı Olayı

Denizaltı aracı kaybolduğu andan itibaren, firmayla alakalı güvenlik açıkları ve kaygıları gündem oldu. Mesela, beş ay önce aracın içinden yayınlanan görüntüler, güvenlik ile alakalı tartışmaları teşvik etti. Buna göre deniz aracı, Logitech’in oyun kumandası olan F710 ile kontrol ediliyordu.

Bununla beraber, kumanda üstünde herhangi bir değişiklik de olmadığı görülüyor. Yapılan tek düzenleme ise kumandanın daha rahat kontrol edilmesini sağlayacak olan uzatma ekipmanları.

Titanik Denizaltı Olayı: Olası Güvenlik Açıkları

Titan aracının bundan bir önceki seferinin son derece riskli geçtiği saptandı. Geçen sene yapılan bir keşif seferinde Titan aracı, deniz seviyesinin ortalama dört bin metre altındaki basınca dayanmak zorunda kaldı. Aynı zamanda yüzey ile temasını ise üç saat boyunca kaybetmiş idi.

Bu keşif seferi sırasında CBS’de muhabirlik yapan David Pogue da vardı. Gazeteci, Twitter hesabından yapmış olduğu bir paylaşımda, geçen sene denizaltının birkaç saat kadar kaybolduğunu açıkladı. Su altında GPS sisteminin olmamasına değinen gazeteci, denizaltıyı gemi enkazına yönlendirmek amacıyla metin mesajlarından yardım alındığını söylemişti.

Gazeteciye göre söz konusu dalış uygulamasında oluşan bir iletişim arızası, denizaltının enkazı bulamamasına sebebiyet vermiş ve sefere katılan turistler hayal kırıklığına uğramıştı.

Elon Musk’ın İnternet Hizmeti Kullanılıyor

Titanik denizaltı olayı ile alakalı bir diğer önemli ayrıntı ise Elon Musk’ın internet hizmetinin kullanılması. OceanGate’in dalış uygulamalarında Starlink uydu teknolojisi tercih ediliyor. Esasen denizaltı araçlar teknik olarak internete bağlanabilir. Fakat o derinlikte Starlink uydularının yüksek radyo frekanslarında iletişim gerçekleştirmek zor oluyor. Starlink firmasından gelen açıklama, uydu internetini destekleyen uzay şirketi SpaceX’in OceanGate ile bir ortaklık kurduğu yönündeydi. Ama internet hizmetini yalnızca yüzeydeki geminin mi yoksa Titan’ın mı kullanıldığı henüz bilinmiyor.

Titanik Denizaltı Olayı: Sonuç

18 Haziran 2023 tarihinde OceanGate’in denizaltı aracı Titan, Kanada’ya ait bulunan bir yerde 400 deniz mili açıklarında kayboldu. Titan, aslında Titanic enkazını gözlemlemek amacı ile düzenlenen bir turist gemisiydi. Bu geziye katılan beş kişi Titan adlı deniz aracında yer alıyordu. Titan ile iletişim, dalıştan bir saat kırk beş dakika sonra kesildi. Yetkili bireyler, denizaltı aracının belirlenen sürede deniz üstüne çıkmadığını fark ettiler.

İçinde beş kişinin olduğu denizaltı aracında dört günlük bir oksijen kapasitesinin olduğu saptandı. Kaybolmasından dört gün sonra denizaltı aracı parçalanmış şekilde bulundu. Bu olayda ise beş kişi yaşamını yitirdi. Enkazı bulunan deniz altı aracının beş büyük parçası, Titanic’in ortalama olarak beş yüz metre ötesinde bulundu. Yetkili kişiler ise bunun büyük bir patlamadan ötürü meydana gelmiş olabileceğini iddia ettiler.

Whatsapp
ETBİS