l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Deniz Yanığına Ne İyi Gelir?

Deniz yanığına ne iyi gelir sorusunun cevabı, yaz mevsiminde çoğu insan tarafından merak edilir. Uzun süre boyunca deniz ve güneşe maruz kalmak, ciltte çeşitli derecelerde yanıklara yol açabilir. Yanma, rahatsızlık ve acı hissi, yaşam kalitesini olumsuz anlamda etkileyebilir. Bununla beraber, deniz yanıklarının daha hızlı iyileşmesine destek olacak, ağrıyı azaltacak ve konfor seviyesini yükseltecek bazı yöntemler bulunur.

Deniz Yanığı Nasıl Önlenir?

Deniz Yanığına Ne İyi Gelir?

Deniz yanığına ne iyi gelir açıklamadan evvel deniz yanığı nasıl önlenir sorusunu yanıtlayalım. Deniz yanığından korunmak için şu detaylara dikkat etmek önemlidir:

1. Yoğun Saatlerde Denize Girmeyin

Deniz yanığından korunmak için temel tedbir; UVB ışınlarının görülme sıklığının artış gösterdiği yoğun saatlerde, yani sabah on ile akşam dört arasında denize girmemektir. Bu saatlerce denize girmeniz kaçınılmaz ise yanıkları engellemek için güneş kremi, güneş losyonu, şapka gibi ürünleri mutlaka kullanmalısınız.

2. Güneş Kremi Kullanımına Dikkat Edin

UVA koruması olan 30 SPF ya da daha yüksek SPF derecesine sahip güneş kremi tercih etmelisiniz. Denize girmeden yarım saat öncesinde ve tercihen mayo/bikini giymeden önce güneş kremini tüm vücudunuza uygulamalısınız. Gün boyunca ve her iki saatte bir güneş kremini yenilemelisiniz. Yüzdüğünüzde, terlediğinizde ya da havlu ile kurulandığınızda yeniden güneş kremi sürmeyi ihmal etmemelisiniz.

3. Fiziksel Olarak Kendinizi Koruyun

Güneş kremlerine ek olarak; fiziksel malzemelerle de kendinizi korumalısınız. Güneş gözlüğü, şapka, şemsiye gibi çeşitli malzemeleri mutlaka yanınızda bulundurmalı ve kullanmalısınız. Güneşin zararlı ışınlarından koruyan uzun kollu mayoları da tercih edebilirsiniz. Bu, özellikle de çocuklar için önerilen bir yöntemdir.

4. Çocuklara ve Yaşlılara Karşı Ekstra Dikkatli Olun

Yaşlılar ve çocuklar, gençlere oranla daha ince ve hassas bir cilde sahipler. Dolayısıyla deniz yanığı, bu yaş grubu insanlarda daha yoğun olarak görülebilir. Su toplaması, deniz yanığı ve sıcak çarpması gibi durumları önlemek amacıyla daha fazla dikkat göstermek, yaşlı ve çocuklarda çok önemlidir. Yaşlılar ve çocuklar, yüksek faktörlü güneş kremi kullanmalı, gölgede vakit geçirmeli ve sıvı alımına dikkat etmelidir. Güneş gözlüğü ve şapka da mutlaka tercih edilmelidir.

Deniz Yanığına Ne İyi Gelir? Neler Yapılabilir?

Deniz Yanığına Ne İyi Gelir?

Deniz yanığından korunmanın yollarını açıkladık. Şimdi de deniz yanığına ne iyi gelir sorusunun cevabını açıklayalım:

1. Bol Su Tüketin

Deniz yanığına genellikle uzun süre güneşe maruz kalmanın sebep olduğu dehidrasyon eşlik eder. Bu yüzden, vücut sıcaklığını düşürmeye de destek olan günlük saf su alımını artırarak bu sıvı kaybını telafi etmelisiniz. İzotonik içecekler ve Hindistan cevizi suyu da sıvıların ve mineral tuzların yerine konmasına yardımcıdır. Buna ek olarak; dehidrasyonu teşvik eden alkollü içeceklerden kaçınmak çok önemlidir.

2. Soğuk Kompres Yapın

Havuz ve deniz yanığı için soğuk kompres etkili bir uygulama olarak öne çıkar. Bunun için ortalama on beş dakika boyunca deniz yanığının olduğu alana soğuk ve nemli bir havlu tutabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise 200 ml kadar papatya çayı hazırlayıp, soğumasını bekledikten sonra pamukla ilgili alana uygulamaktır.

3. Banyo Yaparken Dikkatli Olun

Deniz yanığına ne iyi gelir diyenler için bir diğer öneri ise soğuk banyo uygulamasıdır. Soğuk su, yanma hissini hafifletmeye olanak tanır. Fakat, cildin kuruluğunu şiddetlendirme ihtimali olduğundan dolayı deniz yanığı bulunan bölgede sünger ve sabun kullanmamaya gayret etmelisiniz.

4. Yatıştırıcı ve Nemlendirici Kremler Uygulayın

Rahatlatıcı etkisi olan papatya ve aloe vera içeren güneş sonrası losyonlar ve kremler kullanmak, deniz yanığına ne iyi gelir sorusunun bir diğer cevabıdır. Termal su püskürtmek de cildin yapısını destekleyecektir. Aynı zamanda, cildin yenilenmesini ve nemlenmesini sağlayan nemlendirici kremler, duş sonrasında kullanılabilir.

Deniz Yanığına Ne İyi Gelir?

5. Bir Ağrı Kesici Alın

Deniz yanığı ağrısını hafifletmek için aspirin ya da asetaminofen gibi basit bir ağrı kesici veya iltihap giderici alabilirsiniz. Tabii, ağrı kesici kullanıp kullanamayacağınızı doktora danışarak öğrenmeniz gerekir.

6. Güneşten ve Denizden Uzak Durun

Deniz yanığı söz konusu olduğunda cildiniz zaten hassas hale gelmiştir. Dolayısıyla güneşe ve denize yeniden maruz kalmak, başka yanıkları beraberinde getirebileceği gibi mevcut deniz yanığı durumunu da kötüleştirebilir. Bundan dolayı vücudunuzun toparlanması için ona zaman tanımalısınız. Bu süreçte bol bol dinlenmeli, deniz ve güneşe maruz kalmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Evden çıkmanız gerekiyor ise gölgede kalmaya ve deniz yanığı bulunan bölgeyi kapatan kıyafetler giymeye özen göstermelisiniz.

Whatsapp
ETBİS