l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Taha Akgül Semt Havuzu

Taha Akgül Semt Havuzu, İstanbul halkının büyük ilgi gösterdiği tesislerden biridir. Geniş bir alana yayılan spor merkezi içinde konumlanan havuz, her yaştan insana harika bir deneyim yaşatıyor.

Taha Akgül Semt Havuzu Nerede?

Taha Akgül Semt Havuzu

İstanbul’da konumlanan Taha Akgül Semt Havuzu, kentin Bahçelievler ilçesinde ve Kocasinan’da yer almaktadır. Hem Bahçelievler halkının hem de İstanbul’un diğer semtlerinden çoğu insanın favorisi konumundadır. Yalnızca bir yüzme havuzu olmasının yanı sıra Taha Akgül Spor Merkezi olarak da hizmet veren tesis, çok sayıda aktiviteye ev sahipliği yapar.

Taha Akgül Semt Havuzu Özellikleri Nelerdir?

Taha Akgül Semt Havuzu

Taha Akgül Semt Havuzu, 2500 metre karelik alanda inşa edilen spor merkezinin içinde yer almaktadır. Spor merkezi, yüzme havuzu, güreş salonu, kütüphane gibi çeşitli alanlar barındırmaktadır. Betonarme olarak yapılan tesis, bir tane bodrum, zemin, birinci ve ikinci kat ile beraber toplamda dört kattan oluşmaktadır.

Taha Akgül Semt Havuzu ile Yüzme Bilmeyen Çocuk Kalmayacak

Taha Akgül Semt Havuzu

Bahçelievler Belediyesi tarafından hayata geçirilen Taha Akgül Spor Merkezi projesi, sağlıklı nesiller yetiştirmek amacı ile yaptırılmıştır. Ayrıca Taha Akgül Semt Havuzu ile yalnızca çocukların kullanabileceği yüzme havuzları projesine imza atılmıştır. Yüzme bilmeyen çocuk kalmasın mesajı ile dört mahallede yaptırılan semt havuzlarının ilki olan Taha Akgül Semt Havuzu, 2016 senesinden bu yana hizmet vermektedir.

Türkiye’de İlk Proje

Yüzlerce öğrencinin yararlandığı bu tesiste uzman eğitimciler görev almaktadır. Tesis, çocukların yarınlara emin adımlar ile yürüyebilmeleri adına önemli bir görevi yerine getirmektedir. Hem bilgi hem de vücut açısından gelişimlerini en iyi biçimde sağlayacağı tesisin yapımı 2016’da tamamlanarak çocukların hizmetine sunuldu.

Çocukların ders çalışabileceği bilgi evinin de yer aldığı tesiste okullardan otobüsler ile alınan çocuklar, öğretmenleri kontrolünde beden eğitimi derslerini Taha Akgül Semt Havuzu içinde alabiliyor. Yüzme eğitimlerini bu havuzda alabilmekteler.

Kocasinan Mahallesi’ndeki Selin Sokak’ta konumlanan Taha Akgül Semt Havuzu, 2532 metrekarelik alan üzerinde kurulan bir tesiste yer alır. Yüzme havuzu içinde minder spor salonu, engelli WC, bay ve bayan soyunma odası, bilgisayar odası ve yönetim odası vardır.

Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Taha Akgül Semt Havuzu hakkında bilinmesi gerekenleri açıkladık. Peki, yüzmenin faydaları neler? Şimdi de yüzmenin yararları ile ilgili ayrıntıları açıklıyoruz:

Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olur

Araştırmalara göre yüzme de dahil olmak üzere hemen hemen tüm egzersizler ömrünüzü uzatır. Yüzme sporuyla ilgilenenlerin, diğer kişilere oranla erken ölme riski %28 daha azdır. Ayrıca kalp hastalığı ve felç nedeniyle ölüm riski ise yüzde 41 daha düşüktür.

Yüzmek Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Yüzme sporu tam bir vücut egzersizi olarak karşımıza çıkar. Yüzmek, omuzlar, kollar, bacaklar ve karın gibi tüm vücut alanlarını çalıştırdığı için iyi bir egzersiz seçeneği olarak bir adım öne çıkar. Bu da kilo vermek isteyenler için harika bir detaydır. Hızlı kilo vermek isteyenlere önerilen sporlardan biri de yüzme olmaktadır.

Kalp Sağlığını İyileştirir

Diğer aerobik egzersiz çeşitleri gibi yüzme de kalp sağlığına çok iyi gelir. Kardiyovasküler kondisyonunuzu teşvik eder. Yüzme, kalbin çok daha güçlü olmasına yardımcıdır. Akciğerlerin oksijeni kullanmada çok daha verimli olmasını sağlar.

Akciğeri Güçlendirir

Taha Akgül Semt Havuzu hakkında araştırmalar yapanlara şu bilgileri de eklemeyiz: Yüzmek, akciğerlerin güçlenmesine en iyi şekilde yardımcı olur. Özellikle de akciğer problemi olan insanlara düzenli olarak yüzme önerilir. Yüzmek, solunumla alakalı kasları çalıştırır. Bu durum ise akciğer hacmini artırır ve nefes almayı daha kolay hale dönüştürür.

Beyin Gücünü Artırır

Yüzme sporuyla ilgilenmek, bilişi en iyi biçimde desteklemeyi başarır. Araştırmalar, düzenli olarak yüzenlerin beyin sağlığının güçlendiğini ortaya koymaktadır. Yirmi dakikalık orta yoğunlukta bir yüzme, bilişsel olarak güçlenmenin en kolay yollarından biridir. Ancak yüzmenin düzenli olarak sürdürülmesi de oldukça önemlidir.

Ruh Halini İyileştirir

Genel olarak su sporları, ruh halinizi bir üst noktaya ulaştırır. Tek bir yüzme seansı bile ruh halini çok daha iyi seviyelere çıkarabilir. Bundan dolayı kaygı, stres ve depresyon gibi ruh hallerinden kurtulmak için yüzmeyi deneyebilirsiniz. Beyinde mutluluk hormonlarının salgılanmasını teşvik eden yüzme, stresi azaltır, kaygıyı hafifletir ve depresyon sorunu ile kolay bir şekilde mücadele etmenize yardımcı olur.

Whatsapp
ETBİS