l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Su Topu Sporu | Nedir, Nasıl Oynanır?

Su topu sporu, en popüler aktivitelerden biridir. Bir havuzda oynanan, iki takımın karşı karşıya geldiği ve birçok fiziksel yararı olan bir spor türüdür.

Su Topu Sporu Nedir?

Su Topu Sporu

Su topu sporu, futbol ve basketbol karışımının havuzda uygulanması gibi düşünülebilir. Oyunun amacı rakibi alt etmektir. Oyuncular bunu, topu takım arkadaşları arasında dolaştırarak rakip takımın kalesine atarak yaparlar. Okullarda da popüler bir spordur. Güçlü, eğlenceli ve dahil olması oldukça eğlenceli bir oyundur.

Su Topu Sporu Nasıl Oynanır?

Su Topu Sporu

Su topu sporu pratik olarak oynanabilir. Aktivitenin amacı, maç boyunca rakip takımın kalesine en fazla sayıda golü atmaktır. Takımlarda altı oyuncu ve suda bir kaleci vardır. Oyucular, şapkalarının rengine göre ayırt edilirler. Bir maç, her biri sekiz dakikalık dört bölümden meydana gelir. Oyuncular havuzun zeminine basamaz. Çünkü yasaktır. Genellikle havuzun derinliği buna izin vermemektedir. Oyuncular, çok fazla enerji harcayan oyun boyunca ayakta kalmak zorundalar. Bir takımın rakibin kalesine şut atmak için otuz saniyesi bulunur.

Dünya Su Topu Şampiyonalarında da aynı kurallar geçerlidir. Havuzun global yarışlarda kullanılabilmesi için uzunluğunun otuz metre, genişliğinin yirmi metre ve derinliğinin 1,80 metre olması lazımdır. Bayanlar için su topu havuzunun ölçüleri farklı olmaktadır. Bu havuzların uzunluğu 25 metre ve genişliği 17 metredir.

Su topu sporu için kullanılan topun boyutu, geleneksel bir futbol topuna benzer. Ancak topun yapıldığı malzeme farklıdır. Bu oyunlarda kullanılan toplar kauçuk maddesinden yapılmıştır ve ortalama olarak 400 gram ağırlığı vardır. Topların çapı ise 70 cm kadardır.

Su Topu Sporu Hangi Faydaları Sağlar?

Su Topu Sporu

Su topu sporu her zaman canlandırıcı bir deneyimdir. Bu aktivite, sporcunun hareketliliğini teşvik etmenin yanı sıra vücut kaslarının güçlenmesine de olanak tanır. Fiziksel açıdan su topu sporu şu faydaları sunar:

Su topu sporu başka faydaları da beraberinde getirir. Bunlar:

Kalori Yaktırır

Su topu oynadığınız zaman kesintisiz olarak yağ yakan bir antrenman yapmış olursunuz. Suyun içindeyken havuzun dibine dokunamazsınız. Çünkü bu oyunun temel kurallarından biridir. Bu, oyunu sürdürmek için vücudunuzun üst kısmını suyun üzerinde tutmak adına bacaklarınızın sürekli tekme atması anlamına gelmektedir. Bu sürekli hareket ise kalori harcamanıza ve dolayısıyla kilo vermenize yardımcı olur.

Kardiyo Egzersizi Yaptırır

Su topu sporu ile birçok hareket yapılmaktadır. Bütün bu hareketler kalp atış hızınızı artırır. Uygun kalp sağlığı elde etmek için her gün en az otuz dakika kardiyo egzersizleri yapılmalıdır. Kalple ilgili problemleri önlemek için kalbinizin her gün dinlenme hızından daha yüksek pompalanmasını sağlamak, hasarları giderir ve kalbinizin sağlıklı olmasına imkân tanır. Su topu, yaptığınız sürekli egzersiz sebebi ile kardiyovasküler sağlığınızı teşvik eder.

Tam Vücut Eğitimi

Su topu sporu yaparken vücudunuzun hiçbir kısmı hareketsiz kalmaz. Bacaklarınızla suya basarsınız, vücudunuzun göbek kısmından bükersiniz ve kollarınız uzanır. Vücuttaki kas grupları bu oyun esnasında devreye girer ve tekrarlanan aktivite ile gücü artar.

Yüksek Dayanıklılık

Su topu oynarken, suyun özellikleri, içinde ayakta kalmanıza yardımcı olur. Ancak aynı zamanda ona karşı hareket etmek için çok fazla enerji harcamanız gerekir. Bu ekstra direnç, vücudunuzu suyun akışına karşı itmenize sebep olur ve kardiyo antrenmanı ile kuvvet antrenmanını birleştirir. Sık olarak su topu oynadığınızda vücudunuz kolay bir şekilde toparlanır.

Dayanıklılık Oluşturur

Yoğun bir antrenman olduğu için su topu sporu, oyuncunun atletik sınırlarını zorlar ve dayanıklılığını artırır. Bu faydalıdır çünkü kendinizi yormadan daha uzun süre egzersiz yapmanızı sağlayarak, sizi güçlü bir sporcu yapar. 2001 senesinde yapılan bir araştırma, dayanıklılık geliştirme egzersizlerine dahil olmanın oksidatif stresi azaltma yeteneğine bile sahip olduğunu bulmuştur.

Serinletici Etki

Suda egzersiz gerçekleştirmek, harika bir seçenektir. Çünkü vücudun aşırı ısınmasını engeller ve serinletici etkiler bırakır. Bu nedenle de su topu oynamak, yüzme ve diğer su egzersizleri gibi vücudun pes etmeden iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Sonuç olarak uzun ve tatmin edici bir egzersizdir.

Strateji Öğrenme

Su topu sporunda, rakiplerinizden daha iyi performans sağlamak için ekibinizle beraber bir strateji oluşturmanız lazımdır. Bunu uygulamaya koymak, yaşamın her alanında size yarar sağlayacak olan zihinsel dayanıklılığınızı artırır.

Whatsapp
ETBİS