l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Sonsuzluk havuzu nedir? Detaylı Rehber

Sonsuzluk havuzu denize manzarası olan ya da denize kenarı bulunan havuzlara denmektedir. Sonsuzluk havuzlarının bir diğer adı da ınfinity havuzdur. Yaz aylarının vazgeçilmez aktivitelerinden birisi olan yüzme, serinlemek ve keyifli vakit geçirmek için tercih edilmektedir. Yüzme havuzlarına kıyasla sonsuzluk havuzları özellikle manzaraları ve göz alıcı güzellikleri ile daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır.

Tavsiye Yazı: Pamukkale Antik Havuz Detaylı Rehber

Özel olarak tasarlanmıştır. Siz tasarımları sayesinde deniz ile birleşik bir şekilde gözükmektedir. Sonsuzluk havuzları genelde büyük otellerde ya da villa gibi lüks yaşam alanlarında bulunmaktadır. Genellikle deniz kenarında yapılmış olan sonsuzluk havuzlarında en önemli faktör ise yüksek bir mekana konumlandırılması sayesinde insanlara manzara keyfini sunmaktır.

Sonsuzluk havuzlarında havuzun manzara ile birleştiği kısım insanlara adeta bir illüzyon keyfi sunar. İnsanlar tarafından sıfır kenarlı havuz olarak da bilinen ınfinity havuzlar genel olarak tatil beldelerinde bulunan otellerde  hizmet vermektedir. Sonsuzluk havuzlarında adından da anlaşıldığı üzere asıl amaç uçsuz bucaksız bir su görüntüsü vermektir.

Turistik alanlarda oteller tarafından kullanılan sonsuzluk havuzları tasarım şekli bakımından diğer havuzlardan farklı bir görüntüsü vardır. Sonsuzluk havuzlarının tasarımı ve yapımı oldukça zordur. Uzman kişilerin eşsiz ve ince çalışması ile ortaya çıkmaktadır.

Denize sıfır ve manzaralı bir görüntü yaratmak bilmek için sonsuzluk havuzlarının kenar kısımları döşeme şeklinde yapılır. Yapılan bu döşeme sayesinde sonsuzluk havuzun içerisine girdiğinizde göz yanılması meydana gelir ve havuz ve deniz bir bütün gibi gözükür.

Sonsuzluk havuzu

Sonsuzluk havuzu ne işe yarar?

Sonsuzluk havuzları ya da bilinen diğer adıyla ınfinity havuzlar aha çok tatil beldelerinde Büyük otel işletmeleri tarafından kullanılmaktadır. Turizmcilerin ilgisini çekebilmek  adına yapılmış olan sonsuzluk havuzları tasarım şekilleri bakımından bu adı almıştır.

Sonsuzluk havuzlarına bu ismi vermelerindeki ana sebep ise havuzun içerisine girdiğinizde tasarım şeklinden dolayı suyun sonsuza kadar gittiğini sanmanızdır. Son yıllarda özellikle tatil beldelerimiz de sıklıkla kullanılmaya başlanılan sonsuzluk havuzları kenarları yokmuş gibi tasarlanır. Bu sayede manzara ve denizle bir arada görüntüsü verir. Yüksek maliyetlerle yapılan sonsuzluk havuzları insanların hayal ettikleri görüntüye kavuşabilmesi adına otel sahipleri ya da lüks konutlara yapılmaktadır.

Sonsuzluk havuzları tasarım şekilleri ve görüntüleri açısından görkemli gözükmektedirler.  Manzara açısından da hoş bir görünüm sunan sonsuzluk havuzları dinlenmek isteyenlerin ya da fiziksel terapi amacıyla kullanmak isteyenlerin uğradığı ilk noktadır. Güzel bir manzara ile bir araya gelen sonsuzluk havuzları aynı zamanda ısıtma sistemleri olduğu için dört mevsim boyunca kullanılabilir.

Sonsuzluk havuzu nasıl yapılır?

Sonsuzluk havuzlarının yapımı uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Özellikle turistik bölgelerdeki büyük otel işletmeleri tarafından ve lüks villalar da yapılan sonsuzluk havuzları için ciddi bir proje çizimi gerekmektedir.  Sonsuzluk havuzlarının yapımı oldukça maliyetlidir.

Sonsuzluk havuzlarındaki en zor süreç havuzdaki tasarımdır. Sonsuzluk havuzları tasarlanırken mutlaka yüksek bir bölgede ve hoş bir manzaraya karşı olması gerekmektedir. Genellikle bu manzarayı denize karşı yapmaktadırlar. Denize karşı yapılan sonsuzluk havuzları illüzyon görevi görür havuz olduğundan daha büyük ve denizle birleşikmiş gibi bir görüntü sağlar. Sonsuzluk havuzlarından ışıklandırma ve kenarlardaki incelik sayesinde eşsiz bir manzara görüntüsü verilir. Bunun yanı sıra bu havuzlarda ısıtma sistemi bulunduğu için suyun ısısı hep aynı derecede sabit kalmaktadır.

Sonsuzluk havuzu

Sonsuzluk havuzunun faydaları nelerdir?

Ülkemizde de sıklıkla kullanılmaya başlanılan sonsuzluk havuzları genellikle estetik görüntü sebebiyle tercih edilmektedir. Yüksek bir zemine inşa edilmiş olan bu havuzlar manzara ile birleştiği için mimari teknikler ile birlikte görkemli bir hale dönüşür. Genellikle otellerde kullanılan sonsuzluk havuzları özel villalara da yapılmaktadır.

Yüzme havuzlarından alınan bütün verim sonsuzluk havuzlarından da alınabilir. Işıklandırma sistemleri yapıldığı zaman akşam saatlerinde şık bir görüntü sağlamaktadır. Toplu etkinlikler için de ideal bir sosyal alan haline gelen sonsuzluk havuzları ister spor isterse tedavi amaçlı kullanılabilir

Sonsuzluk havuzu tehlikeli mi?

Estetik görünümleri ve manzaraları ile eşsiz bir görsel şölen haline gelmiş olsa da sonsuzluk havuzları bazı durumlarda tehlike arz etmektedir. Sonsuzluk havuzları tasarlanırken estetik görünümlerinin yanı sıra güvenliğe de önem verilmelidir. Yüksek bir bölgeye eğimli bir şekilde inşa edilen sonsuzluk havuzları kenarları alçak olduğu için yeterince güvenlik önlemi alınmazsa tehlike arz eder.

Sonsuzluk havuzlarında illüzyon yaratabilmek için havuz kenarlarını su seviyesinin biraz altında yaparlar. Sonsuzluk havuzlarının tamamından bu sistem geçerlidir. Ancak yapılabilecek bu kenarların daha da düşük olması düşme tehlikesine olmaktadır. Sonsuzluk havuzları kesinlikle çocuklar için tehlike arz eder.

Havuz boylarının çocuk boylarına uygun olmaması ilk sebep olarak gözükmüş olsa da sonsuzluk havuzlarında çocukların dikkatsiz olması sebebiyle kaymalar ve düşmelerde yaşanabilmektedir. Havuzun manzara kısımlarına mutlaka düşmeyi engelleyecek bariyerler döşenmelidir.

Whatsapp
ETBİS