l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Sauna faydaları nelerdir? Sauna Nedir ?

Saunanın faydaları arasında ilk sırada cilt bakımı gelmektedir. Günümüz koşullarında, yaşamış olduğumuz stresli hayatın sağlığımıza zarar vermemesi için çeşitli aktivitelerde bulunuruz. Bu aktivitelerin başında ise son zamanlarda sauna gelmektedir. Saunanın insan sağlığına pek çok yararı vardır. Vücudunun yenilenmesini isteyen kişiler mutlaka saunaya gitmelidir. Bilhassa kadınlar son dönemler içerisinde saunanın cilde olan faydalarını öğrendikçe daha fazla tercih etmişlerdir.

Cilt bakımı açısından saunalar, gözenekleri açmakta ve hücre yenilenmesine sebep olmaktadır. Saunalar aynı zamanda yüksek ısı barındırdığı için yağ yakımına da katkısı vardır. Nem oranı düşük olan saunalarda, sıcak hava etkisi ile terlediği için vücutta yağ yakımı hızlanır. Aynı zamanda saunalarda kalp sağlığı da korunmaktadır.

Saunaya başvuran kişiler genel olarak bağışıklık sistemlerinin güçlendiklerinden de bahsetmişlerdir. Vücutta yer alan toksinleri ve zararlı etkenleri vücuttan uzaklaştıran sauna, derin ve düzenli bir uyku sağlamaktadır. Gün içerisinde yaşamış olduğumuz olumsuz etkenler vücudumuza stres olarak yansır. Sauna stresi azaltmaktadır. Kas ve sinirlerde gevşemeye neden olur.

Tavsiye Yazı: Olimpik Havuz Ölçüleri Nelerdir?

Sauna nedir?

Sauna ahşaptan dekore edilmiş, sıcak hava ile insanları rahatlatan bir kabindir. Düşük nem oranları ile tercih edilen saunalar nefes darlığına yol açmadan terlemeyi sağlar. Fin hamamı adı ile de anılan saunalar rahatlamak ve dinlenmek için kullanılmaktadır. Oldukça eski tarihi dayanan sauna kültürü günümüzde bir hayli yaygınlaşmıştır.

Spa ve masaj merkezlerinde vazgeçilmez hizmetlerden birisi olan saunalar artık spor merkezlerinde de yer almaktadır. Hamam ile benzerlikleri olduğu için insanlar tarafından hamam olarak adlandırılırsa da sauna bir hamam türü değildir.

Sauna faydaları nelerdir

Sauna ne işe yarar?

Saunanın faydaları saymakla bitmiyor. Günümüzde kullanımı yaygınlaşan saunanın insan vücudu üzerinde eşsiz etkileri bulunmaktadır. Saunanın insan vücuduna olan etkilerine biraz daha yakından bakacak olursak;

Saunanın zararı var mıdır?

Saunanın faydaları olduğu kadar yanlış kullanılması durumunda zararları da bulunmaktadır. Öncelikle kalp hastalığı veya yüksek tansiyonu olan bireyler kesinlikle saunayı tercih etmemelidir. Sauna hangi durumlarda risk oluşturur?

Sauna

Sauna kaç derece olmalıdır?

Günün yorgunluğunu atmak için başvurduğumuz saunalarda sıcaklık kaç derece olmalıdır? Uyku düzeninden, cilt bakımına kadar pek çok faydası bulunan saunalarda sıcaklık çok önemlidir. Uzun süre saunalarda kalmak yarardan çok zarar sağlamaktadır. Fin hamamı olarak da bilinen saunalar ahşap odalar şeklinde tasarlanmıştır.

Saunaya ilk defa giren kişiler mutlaka uzanarak dinlenmelidir. Saunanın ideal kullanım süresi 15 dakikadır. Saunadan çıktıktan sonra mutlaka havuza girilmeli ya da soğuk duş alınmalıdır. Savunmadaki ideal sıcaklık 40 derece ile 90 derece arasında değişmektedir. Sauna katlar halinde hizmete sunulmaktadır. Yukarı doğru çıktıkça sıcaklığın derecesi artmaktadır. Genel olarak sauna sıcaklığı 75 ile 85 derece aralarında kullanılmaktadır

Sauna fiyatları

Sauna kullanımı günümüzde faydalarından dolayı oldukça yaygınlaşmıştır. Eskiden yalnızca spa merkezlerinde bulunan saunalar günümüzde güzellik merkezlerinde ve spor tesislerinde dahi bulunmaktadır.

Eski Türk kültürünü yansıtan ve çoğu kişinin hala kullanmakta olduğu hamamların içerisinde de yüzme havuzları ve saunalar vardır. Kullanımının yaygınlaşması ile birlikte sauna fiyatları eskisi kadar yüksek değildir. Çoğu zaman gittiğiniz güzellik merkezinde ya da spor salonunda vermiş olduğunuz ücretin içerisinde dahil olacak şekilde sauna hizmetinden faydalanabilirsiniz

Whatsapp
ETBİS