l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Olimpik Havuz Ölçüleri Nelerdir?

Olimpik havuz ölçüleri, Uluslararası Yüzme Federasyonu tarafından belirlenmektedir. Olimpik kelimesi genel olarak spor yarışmalarında ya da düzenlenen etkinliklerin, olimpiyat standartlarına uygun olacak şekilde yapılması anlamına gelmektedir.

Olimpik yüzme havuzu ölçüleri, Uluslararası Yüzme Federasyonu standartlarına uygun olarak tasarlanmaktadır. Yüzme sporu ile ilgilenen bireylerin antrenmanlarını yaptığı bu havuzlar müsabakaların yapıldığı havuzlar ile aynı özellik taşıdığı için tercih edilmektedir.

Olimpik yüzme havuzu ölçüleri, standartlara uygun bir şekilde yapılmadığında müsabakalar için kullanılamaz. Olimpik yüzme havuzları iki standartta göre değerlendirilmektedir. Tam olimpik yani uzun kulvarlı yüzme havuzları ve yarı olimpik kısa kulvar yüzme havuzları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Olimpik havuz ölçüleri eni 50 metre, derinliği 2 metre, boyu ise 25 metre olacak şekilde tasarlanmaktadır.

Olimpik havuz ölçüleri nelerdir

 Tam ve yarım olimpik havuz ölçüleri

Tam ve yarı olimpik yüzme havuzları, uluslararası federasyonların belirlemiş olduğu standartlar dahilinde tasarlanmalıdır. Yüzme sporu ile ilgilenenler tam ve yarı olimpik yüzme havuzlarında ilgi alanlarına göre antrenman yapabilir ve yarışmalara hazırlanabilirler. Dünyanın pek çok yerinde uluslararası federasyonların vermiş olduğu ölçüsü standartlarına göre olimpik yüzme havuzları tasarlanmaktadır.

Bu sayede başka bir ülkedeki sporcu müsabakaları katıldığı zaman yabancılık çekmemektedir. Olimpik havuz ölçüleri profesyonel olarak yüzmek isteyenler için merak edilen konulardan birisidir. Uluslararası federasyonun belirlemiş olduğu  tam olimpik havuz ölçüsü 25 metre en, 50 metre boy ve 2 metre derinlik olarak belirtilmiştir.

Tam kulvarlı olan bu havuz ölçüsünün bir de yarı olimpik olanı vardır. Yarı olimpik havuz ölçüleri 12,5 metre en, 25 metre boy ve 2 metre derinlik şeklinde kabul görmüştür. Tam ve yarı olimpik havuz ölçüleri arasında dikkat çeken bir diğer unsur ise suyun sıcaklığının dahi kontrol altında olmasıdır. Federasyon yapmış olduğu açıklamada yüzme sporunun da düzenlenen müsabakalarda tam ve yarı olimpik havuzlar da 25 santigrat derece ile 27 santigrat derece arasında suyun sıcaklığının olması gerektiğini belirtmiştir.

 Tam Olimpik havuz özellikleri

Olimpik yüzme havuzları diğer havuz türlerine göre farklı özelliklere sahiptir. Diğer yüzme havuzları kişilerin ya da kurumların isteğine bağlı olarak tasarlanabilirken olimpik yüzme havuzları, uluslararası federasyonun standartlarına uygun olarak inşa edilmektedir.

Olimpik havuz ölçüleri nelerdir

Olimpik havuz derinliği

Olimpik havuz ölçüleri, Uluslararası Yüzme Federasyonu tarafından belirlendiği gibi olimpik havuzlar da kullanılacak malzemeler de federasyon tarafından listelenmiştir. Yüzme sporu ile ilgilenenlerin ya da olimpik havuzlar da yüzmek isteyenlerin merak ettiği bir diğer konu ise olimpik havuzların derinliği ne kadar olduğudur.

Olimpik havuzlarda derinlik belli standartlara göre uygulanmalıdır. Federasyon yapmış olduğu açıklamada tam olimpik havuz ve yarı olimpik havuz için havuz derinliğinin en az 2 metre olması gerektiğini açıklamıştır. Bu ölçüler yarı olimpik havuzda bazı durumlarda 1,5 metre ile 2,5 metre arasında da değişiklik gösterebilir.

Tavsiye Yazı: Rüyada havuz görmek

 Olimpik havuz kaç metre

Olimpik yüzme havuzları ikiye ayrılmaktadır. Tam olimpik ve yarı olimpik yüzme havuzları arasında standart farklılığı bulunmaktadır. Uluslararası federasyon tam olimpik ve yarı olimpik havuz için havuz ölçülerini ve havuzda kullanılacak malzeme standartlarını belirlemiştir. Tam olimpik yüzme havuzları 25 metre eninde, 2 metre derinliğinde ve 50 metre boyunda olmalıdır. Yarı olimpik yüzme havuzları ise 25 metre boyunda, 12 buçuk metre eninde ve 1.5 ile 2,5 metre arasında derinlikte olmalıdır.

 Olimpik havuz fiyatları

Olimpik havuzlarda yüzmek isteyen ya da antrenmanlarını bu havuzlarda yapmak isteyen kullanıcılar için olimpik yüzme havuz fiyatlarını 2022 yılında araştırdık. Bayan ve erkek günleri bulunduğu gibi olimpik yüzme havuzlarında aylık ya da yıllık üyeliklerde bulunmaktadır. Genel olarak araştırdığımızda olimpik yüzme havuzlarının yıllık ücretinin 1585 TL’den başladığını 3 aylık ücretlerinin ise 530 TL’den indirim uygulanmaktadır.

 

Whatsapp
ETBİS