l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Sapanca Gölü ve İlçesi

Sapanca Gölü, ülkemizin en popüler göllerinden biridir. Sakarya ve Kocaeli şehirlerinde konumlanan bir göldür. Ayrıca, Kartepe, Serdivan, Sapanca ve Arifiye sınırları içinde yer alır.

Sapanca Gölü Nerede?

Sapanca Gölü

Popüler doğal güzelliklerden biri olan Sapanca Gölü, Doğu Marmara’da yer almaktadır. Sakarya’nın kent merkezine on iki kilometre uzaklıkta olan göl, İzmit ilçesinin yirmi yedi kilometre doğusundadır. Bununla beraber göl, tektonik kökenlidir ve bir tatlı su gölüdür. Doğu-batı uzanımlıdır. Doğu kesimi Sakarya kentinin sınırları içindedir. Batı kesimi ise Kocaeli sınırlarına dahildir. Gölün içinde yer aldığı alan, güney kısımda Samanlı Dağları, kuzey kısımda da İzmit-Sapanca Koridoru üzerindedir.

Sapanca Gölü Uzunluğu Nedir?

Sapanca Gölü

Doğusunda konumlanan Sakarya Nehri ve batısındaki İzmir Körfezi arasında, deniz seviyesinden otuz üç metre yükseklikte bulunan gölün uzunluğu 16 km kadardır. Gölün eni ise 5 km kadardır.

Sapanca Gölü Yüzölçümü Nedir?

Sapanca Gölü ortalama yüzölçümü 46,9 kilometre kadardır. Su havzasının alanı ise 296 kilometre boyutundadır.

Sapanca Gölü Derinliği Nedir?

Sapanca Gölü’nün derinliği en fazla 61 cm olacak şekilde ölçülmüştür. Göl merkezinde 40-50 metre derinliğinde bir düzlük bulunmaktadır. 50-60 izobatları ise dar alan kaplamaktadır. Gölün tabak kısmı batıda ve kuzeydoğuda yükselmektedir. Gölün tabanı aynı zamanda güneydoğudan, güneyden ve kuzeyden fay kontrollü sarp çanak duvarlar ile çevrili olmaktadır.

Sapanca Gölü Hacmi Nedir?

Sapanca Gölü

Gölün hacminin 1,7 kilometre kare olduğunu söyleyebiliriz. Ortalama derinliğinin ise 36 metre olduğu bilinmektedir. Çanağın en çukur kısmı 28 metreden daha aşağıda yer almaktadır. Göl seviyesinin değişiminde depremlerin etkisi vardır. En fazla seviye değişimi ise 1967 senesinde meydana gelen Mudurnu Depremi sonrasında olmuştur. Gölün fazla suları doğu kısımdaki gideğenle Çark Suyunu meydana getirmektedir. Çark Deresi civarında Sakarya Nehri ile birleşmektedir.

Sapanca’yı Besleyen Akarsular Hangileridir?

Sapanca Gölü, temel olarak dağlardan gelen minik derelerin dibindeki kaynaklardan beslenir. Güney kıyısındaki dereler, Kuruçay, Yanık, Kurtköy, Mahmudiye, İstanbul, Keçi, Arifiye şeklindedir. Kuzeydeki derler ise Balıkhane, Çiftepınar, Tuzla, Fındık, Eşme, Liman, Kuru, Çakalöldü Maden, Altıkuruş, Aygır ve Cehennem olarak sayılabilir.

Sapanca Gölü ve İlçesi Etrafında Gezilecek Yerler

Sapanca Gölü ve ilçesinde gezilecek pek çok farklı yer bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bu alanlar, eşsiz bir tatil deneyimini teşvik eder. Bu özel lokasyonları şu şekilde sıralamak mümkün:

Sapanca Gölü

İstanbul ile Adapazarı arasındaki noktada yer alan göl, kent merkezine on iki km uzaklıktadır. Tektonik oluşumlar ile meydana gelen göl, tatlı su gölüdür. 1999 senesindeki deprem sonucunda yüzeylerinde kırıklar oluşmuştur ve göl, güneydoğu yönüne doğru kaymıştır. Burada çok sayıda hayvan ve bitki çeşidini görebilirsiniz. Her mevsim ayrı bir güzel olan Sapanca Gölü, eşsiz fotoğraf kareleri elde etmenize izin verir.

Rüstem Paşa Camii

Sapanca’nın en mühim tarihi yerlerinden biridir. Kanuni döneminde yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın önemli eserlerinden biridir. Osmanlı cami mimarisini deneyimlemek isteyenler için uygun bir yapıdır. Sapanca’da kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

Bağdat Caddesi

Cadde, Kırkpınar Mahallesi’nin orta bölümünde konumlanır. Birbiri ardında sıralanan pek çok mekana sahiptir. Canlı ve eğlenceli bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de yaz mevsiminde burada çok sayıda açık hava konseri düzenlenir.

Kırkpınar Botanik Park

Yolunuz Sapanca Gölü yakınına düştü ise Kırkpınar Botanik Park da muhakkak uğramanız gereken bir yer. Doğal güzelliği ile bir adım öne çıkan botanik park, yeşillikler içinde harika bir deneyimi teşvik ediyor. Burada muazzam fotoğraf kareleri çekebilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Doğançay Şelalesi

Sapanca ilçesinde ortalama olarak otuz kilometre mesafede olan şelale, bölgenin en popüler doğal güzelliklerinden biridir. Muhteşem bir güzellik vadeden Doğançay Şelalesi, aynı zamanda tertemiz havası ve trekking imkanları ile de bir adım öne çıkar.

Serdivan Gölpark

Sakarya’nın en önemli noktaları arasında bulunur. El değmeyen doğal güzelliği ile kendisine hayran bırakan Serdivan Gölpark, çevresindeki göl ve ormanlık alanlar ile ülkemizin en beğenilen doğal güzelliklerinden biridir. Burada piknik, trekking ve fotoğraf çekme gibi etkinlikler gerçekleştirebilirsiniz. İçinde iskele ve yürüyüş parkurları bulunur. Yaz ve ilkbahar dönemlerinde ise canlı müzik performansları yine burada gerçekleştirilir. Eğlenceli ve bol oksijenli deneyimler elde etmek için biçilmiş kaftandır.

Whatsapp
ETBİS