l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Robot Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Robot süpürge alırken bazı noktalara odaklanmak önemli. Robot süpürge, elektrikli süpürgelerin yerini almaya devam ediyor. Sürekli olarak farklı markalar, bu tür yeni nesil süpürgeler üretiyor ve piyasaya sürüyor. Peki, robot elektrikli süpürgelerin seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Her Türlü Yüzeyi Temizleyebilme Özelliği

Normal elektrikli süpürgeleri hareket ettirerek işlev görmesini sağlarız. Ancak robot elektrikli süpürgeler kendi başlarına temizlik yaparlar. Bazı yüzeyler çok daha fazla kuvvet ve bakım gerektirirken bazıları da gerektirmez. İyi bir süpürge her türlü yüzeyi etkili bir şekilde temizleyebilmelidir. Bu, paspas ve halı gibi küçük yüzeylere tırmanarak ilgili alanları temizleyebilmesi anlamına gelir.

Robot Süpürge

Robot süpürgeler, evin içinde gezinmek için silindirler kullanırlar. Daha kalın yapılı halı ve kilimlere tırmanmak için tekerleklerin daha büyük boyutlu olması gerekmektedir. Önemli olan bir başka özellik ise süpürgenin emme performansıdır. Yüksek emiş gücüne sahip olan robot süpürgenin daha iyi bir temizleme sunması söz konusu olabilecektir.

Haritalandırma Özelliği

Robot süpürge alırken alırken haritalandırma özelliğine bakmayı ihmal etmemelisiniz. Robot süpürge satın almadan evvel dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise ürünün haritalandırma özelliğinin olup olmamasıdır. Haritalandırma özelliği sayesinde cihaz, evinizde rahatça gezinir, her köşeyi ve engeli bildiği için çok daha etkili bir temizlik işlemi sağlar.

Kapasite ve Performans

Normal elektrikli süpürge modellerinde olduğu gibi robot süpürgelerde de kapasite bulunmaktadır. Bu, toz haznesinin kapasitesine ek olarak emiş performansını da içermektedir. Beğendiğiniz modelin emiş performansını ölçmek adına ürünün teknik özelliklerine göz atmalısınız. Çoğu modelde hazne kapasitesi litre cinsinden gösterilmektedir. Çoğu ev için bir litreye daha yakın bir değer önerilmektedir. Bu kapasite ise her seferinde hazneyi boşaltmanızı önleyecektir.

Robot Süpürge

Pil Ömrü

Robot süpürge alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da pil ömrüdür. Bu tür cihazlar pil ile çalışır ve kullanım sonunda şarj tükenir. Daha akıllı modellerden kimileri, düşük pil algıladığı zaman otomatik biçimde şarj istasyonuna geri döner. Tamamen şarj olunca, göreve kaldığı yerden devam eder.

Ekipmanın en az yarım saat çalışabilmesi için pil kapasitesine dikkat etmelisiniz. Pilin tekrardan şarj olması birkaç saat sürebilmektedir. Bundan dolayı yeteri kadar pil ömrü sunan ekipmanlara yönelmeniz en doğrusu olacaktır.

Otomatik Temizlik Özelliği

Robot süpürge alırken otomatik temizlik özelliği de önemli bir husus. Robot süpürge çeşitleri tamamen otomatiktir. Ancak bazı detaylara göre hareket edebilir. Bu ekipmanlar, belirli zamanlarda otomatik olarak temizlik gerçekleştirecek şekilde programlanabilir. Bu süre, sabahın erken saatlerince olabileceği gibi öğlen siz evde yokken de olabilir.

Yani siz işteyken robot süpürgeniz evinizin temizliğini en iyi şekilde yapabilir. Bu özellik sayesinde rutin bir temizlik programı oluşturabilirsiniz. Bundan dolayı otomatik programlanma özelliğine sahip olan robot süpürgeler arasından bir seçim yapabilirsiniz.

Robot Süpürge

Akıllı Uygulamalar

Robot süpürge alırken cihazın akıllı uygulama desteği olup olmadığı incelenmeli. Bazı robot süpürgeler sesli komutları algılayabilirler. Telefonunuz ya da akıllı hoparlör vasıtası ile robot süpürgeye sesli komutlar iletebilirsiniz. En iyi robot elektrikli süpürgeler, birçok sesli komut asistanı ile uyumlu bir şekilde çalışır. Bu da siz uzaktayken robot süpürgenizi dilediğiniz şekilde programlamanıza olanak tanır.

Akıllı telefona ya da tablete yükleyeceğiniz bir uygulama, robot süpürgenizle alakalı size pek çok bilgi verir. En son hangi alanın temizlendiği, cihazın şarj süresi ve mevcut durumu gibi bilgileri bu uygulama vasıtası ile kolayca öğrenmeniz mümkündür. Bu yüzden de robot süpürge satın alırken mobil uygulama ve sesli asistan özelliği bulunan ürünlere yönelmeniz tavsiye edilir. Böylece süreci otomatikleştirmek daha kolay olur.

Toz Haznesini Boşaltma

Herhangi bir elektrikli süpürgenin zorluklarından biri de toz haznesini temizlemek zorunda kalmaktır. Bu ekipmanların haznelerinde çok fazla kir, kalıntı ve toz olduğu için etrafı kirletmemek adına çok dikkatli olmak gerekir. Bazı robot süpürge modelleri ise bu işlemi kendisi hallediyor. Kimi ekipmanlar kendilerini şarj edebildikleri gibi otomatik olarak hazneyi de boşaltabiliyorlar.

Robot Süpürge Alırken Düşük Gürültü Seviyesine Dikkat Edin

Robot süpürge alırken düşük gürültü seviyesine de bakılmalı. Geleneksel elektrikli süpürgelerin dezavantajlarından biri de yüksek gürültü seviyeleridir. Gürültü kirliliğini önlemek adına iyi bir seçim olan robot süpürge, markaya göre farklı gürültü seviyelerinde çalışır. Kimi ürünlerin sessiz çalışma özelliği bulunur.

Bu özellik ise gürültü kirliliğini önlemenin en kolay yoludur. Markalar genel olarak üretimlerinde bu detaya dikkat ederler. Ancak bir robot süpürgeye yatırım yapmadan önce gürültü seviyesi hakkında da derinlemesine araştırmalarda bulunmak önem arz eder.

Whatsapp
ETBİS