l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Regl iken havuza girilir mi? Tüm Detaylar

Regl iken havuza girilir mi? Şüphesiz her kadının en çok merak ettiği sorulardan birisidir. Ergenlik döneminde başlayan regl, her ay düzenli olarak gerçekleşen bir kanamadır. Kadınlarda üreme hücresi olarak bilinen yumurtalıkların düzenli bir döngü içerisinde olgunlaştıktan sonra çatlayarak kan ile vücut dışına atılmasına regl denmektedir. Adet kanaması olarak da bilinen regl, menopoza kadar her süreçte yaşanmaktadır. Yaz aylarında tatile gitmek isteyen ya da sıcak havanın keyfini yüzerek çıkarmak isteyen bayanlar adet dönemlerinden dolayı bu aktiviteleri ertelemeye karar verirler.

Ayrıca Okuyabilirsiniz: Cennet Havuzu Nerede ? Cennet Havuzu Rehberi 

Adet dönemindeyken her türlü aktivite yapılabildiği gibi özellikle yüzme gibi aktiviteler kasların rahatlattığı için ağrı ve sancıyı en aza indirmektedir. Adet dönemi ile tatil planı çakışınca bayanlar, yüzmenin farklı yollarını aramaya başlamışlardır. Tatilde rahat bir şekilde yüzebilmek için adet geciktirici, yöntemlere başvuran bayanların bu yöntemleri tercih etmemelerini hormonal açıdan sorunlara yolla bir açabileceğini belirtmemiz gerekmektedir.

Regl iken havuza girilir mi

Adet dönemi ile yüzme aktivitesi yapmak isteyen bayanlar tampon gibi çeşitli yöntemlere başvurabilirler. Ortaya atılan, adetliyken havuza girerseniz adetiniz kesilir, adet kanınız pıhtılaşmaz ya da karnınız ağrımaz gibi iddialar gerçeği yansıtmamaktadır bilindiği üzere adet dönemleri sancılı geçen bayanlar için fiziksel egzersizler tavsiye edilmektedir. Yüzmek kasları dinlendirdiği için adet döneminde olan bayanlar bu aktivite ile rahim kaslarını rahatlatarak sorunsuz bir adet geçirebilirler.

Özellikle bayanları tedirgin eden bir diğer husus ise regl iken havuza girildiğinde enfeksiyon kapma korkusudur. Adet döneminde olan bayanlar, denize ya da havuza gidecekleri zaman tampon kullanarak yüzebilirler. İnternet ortamında yer alan bir diğer soru ise adetliyken denize ya da havuza gidildiğinde ped kullanımının doğru olup olmadığı olmuştur. Pedlerin genel kullanım amacı sıvıyı emmek olduğu için adet döneminde yüzmeye giderken pet kullanmak doğru değildir.

Pedler bir süreden sonra su içerisinde şişmeye başlayacağı için yapısı bozulur ve bikini ya da  mayonuzdan belli olabilir. Adet dönemleri için tasarlanmış olan tampon ya da menstrual kaplar sayesinde tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Adetliyken havuza girilir mi?

Rezervasyon planlarını önceden hazırlayan ve tatile gittiğinde adet günü ile tatilin aynı günü olduğunu fark eden bayanların korkulu rüyası adetken havuza girmek aslında büyütüldüğü kadar da korkunç bir durum değildir. Regl ergenlik çağından menopoza kadar olan süreçte her ay düzenli döngüler halinde yaşanan bir kanama şeklidir. Bayanların sağlığı için gerekli olan bu döngünün tatilde rahat edebilmek amacıyla adet geciktiriciler ile ertelenmesi hormonal bozukluklara neden olabileceği için bayanların bu yöntemi tercih etmemeleri önemlidir.

Bilinenin aksine yüzmek kasları gevşettiği için adet dönemlerinde sancı çeken bayanların ağrılarını azaltmakta da yardımcı olmaktadır. Adetliyken tampon ya da menstrual kaplar kullanılarak havuza girilebilmektedir. Sağlık ya da dini açıdan herhangi bir engel yoktur. Adet döneminizde havuza girmek istiyorsanız ped kullanımından kaçınmalısınız. Normal döngü zamanlarında kullanılan pedler havuza ya da denize gidildiği zaman kullanıldığında şişme eğilimi gösterdiği için işlevini kaybederek sizi sıkıntıya sokabilir.

Adet dönemlerindeki bayanlar tampon ya da menstrual kap kullanmadan havuzda ve denizde yüzmeye gittikleri takdirde enfeksiyon kapabilirler. Adet dönemindeyken kanallar açık olduğu için mikrop kapma olasılığınız daha fazladır. Bu dönem içerisinde sağlığınıza ve hijyeninize her zaman daha fazla dikkat etmelisiniz.

Regl iken havuza girilir mi

Regl iken tampon kullanmak adeti keser mi?

Adet olduğu dönem boyunca tampon ya da menstrual kap kullanarak havuza giren bayanların dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise havuzdan ya da denizden çıktıktan sonra mutlaka tamponun ya da menstrual kabını çıkarılarak hijyen sağlanması gerektiğidir. Gün içerisinde aynı tampon ya da temizlenmemiş menstrual kaplar ile sürekli denize girip çıkmak enfeksiyon kapmanıza neden olabilir.

Adet döneminde daha da hassas olan bünyeniz bakteri ve mikroplara karşı dirençsiz durumdadır. Bu yüzden havuz ya da denizden çıktıktan sonra eğer yeniden girmeyi düşünüyorsanız Yeni tampon ya da hijyeni sağlanmış menstrual kap kullanmanız gerekmektedir.

Regl iken havuza girmek zararlı mıdır?

Regl olduğunuz dönem içerisinde havuza ya da denize girmek zararlı değildir. Bilindiği üzere yüzmek kasları gevşeterek adet dönemi içerisinde olan bayanların ağrılarını da azaltmaktadır. Tampon ve menstrual kaplar kullanıldığında, hijyene dikkat edildiğinde yüzmenin herhangi bir zararı olmamaktadır.

Whatsapp
ETBİS