l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Sardala Koyu Cennet Havuzu Nerede? Nasıl Gidilir? Rehber

Cennet havuzu, bütün illerden doğa tutkunlarını kendisine çekmeye devam ediyor. Doğal bir güzellik olan ve ziyaretçi akınına uğrayan Cennet Havuz, Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde yer almaktadır. Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde yer alan bu doğal havuz ve Sardala koyu gözlerden uzak olması ve sakinliği ile gözlü turizm merkezlerinden birisi oldu. Mavi’nin yeşil ile olan uyumunun büyük bir örneği haline gelen Cennet havuzu, doğa tutkunlarının sıklıkla gittiği bir yer haline geldi.

Tertemiz görüntüsü ve el değmemiş doğası ile kendisine hayranlık uyandıran sardala koyu ve cennet havuzu gözlerden uzak ve keyifli bir tatil geçirmek isteyenler için güzel koylardan birisidir. İstanbul’a 93 kilometre uzaklıkta olan koy Kandıra ile Şile sınırları arasında bulunmaktadır. Özellikle bölgeye hafta sonlarında akın eden kampçılar ve aileler doğanın güzelliğini sosyal medya hesaplarından da paylaşmaktadırlar.

Okumak İsteyebilirsiniz: Sonsuzluk havuzu nedir? Detaylı Rehber 

Bilindiği üzere sosyal medyada sıklıkla gezilecek görülecek yerler paylaşılmaktadır. Güzellikleri ve rahatlığı ile en çok tercih edilen mekanlardan birisi haline gelen Cennethavuzu, sosyal medyada da sıklıkla paylaşıldığı için sık ziyaret edilen yerlerden birisidir. Sardala’nın arkasında bir ormanın içerisinde bulunan Cennet havuzuna ulaşmak için 1 kilometre yol yürümek gerekmektedir. Zorlu bir parkura benzeyen bu yolu geçtikten sonra ortaya çıkan eşsiz benzersiz güzellikteki yerin adı bu yüzden Cennet Havuzu’dur.

Deniz suyunun mağaraları dolması ile meydana gelen ve kayaların arasındaki yarık ile doğal bir pencere görünümü veren Cennet havuzu, yaz sıcağından bunalanların ve güzel bir tatil yapmak isteyenlerin uğrak noktalarından birisidir. Cennet havuzuna yerleşim yeri en yakın 6 kilometre uzaklıktadır.

Cennet Havuzu

Bu yüzden Cennet havuzuna gelmek isteyen kişiler mutlaka yanlarında gerekli olması gereken eşyalarını taşımaları gerekmektedir. Yapmış olduğunuz bu eşsiz tatilde şnorkel ile dalış yapabilir aynı zamanda kano ile oyuk ada içerisinde de gezebilirsiniz. Doğa fotoğrafçılarının da sık sık uğradığı bir yer olan Cennet havuzu aynı zamanda doğal bir yürüyüş için de eşsiz bir mekandır.

Sardala Koyu Cennet Havuz

Tatil yerleri yalnızca Ege ve Akdeniz ile kısıtlı değildir. Bir otele gitmek ya da bir havuzda vakit geçirmek eşsiz bir tatil olmayabilir. Özellikle son dönemlerde doğal olan alanlara ilgi daha da fazladır. İnsanlar yapay ortamlardan uzaklaşarak tatillerini daha sakin ve doğa ile iç içe geçirmek istemektedirler.

Masmavi yemyeşil atmosferi bir arada görmek eşsiz havanın tadına varmak ve tertemiz bir ortamda yüzmek herkesin hayalidir. Bilindiği üzere tatil beldeleri genellikle yaz aylarında tercih edildiği için kalabalık ve bunaltıcı olabilir. Çoğu insan günümüzde yaşamış olduğu stres ve sıkıntıyı atmak için güzel bir dinlenmeye ihtiyaç duyar. Bu sıkıntıyı atmanın en güzel yolu ise şüphesiz sakin bir ortamda doğa ile iç içe olmaktadır.

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde yer alan Sardala koyu ve havuz cenneti yukarıda sıralamış olduğumuz bütün özelliklere sahiptir. Birçok sosyal medya sayfasında ve haberlere konu olan Cennet havuzu aynı zamanda adacıkları, kayalarıyla, küçük kanyonlarıyla, iç gölleriyle ve kamp alanları ile ünlenmiş zengin bir alandır. Sardala  koyunda ortalama olarak 100 ila 200 metre uzunluğunda iki kumsal vardır.

Cennet Havuzu

Kumsaldan oluşan sahili ile tertemiz suyu dikkat çeken Cennet havuzlarına gidenler oranın büyüsüne kapılmıştır. Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde bulunan Sardala koyu ve cennet havuzuna ulaşmak isteyenlerin 1 kilometre boyunca yürümesi gerekmektedir. Zorlu bir parkur gibi gözüken bu yolun sonunda ise adeta büyüleyici eşsiz bir bölge sizi karşılamaktadır.

Deniz suyu ile dolan mağara ve yeşil mavinin eşsiz uyumu sizleri büyüleyecektir. Özellikle İstanbullu doğaseverlerin sıklıkla uğradığı noktalardan birisi haline gelen Sardala koyu ve cennet havuzu hafta sonları o kadar dolu olmaktadır ki çadır kuracak yer dahi bulunmamaktadır. Bir diğer güzelliği olan pembe kayalar ise görmeniz gereken iki güzellikten biridir.

Jeolojik yapısı antik çağ dayanan güzelliği ile ortaya çıkan Sardala koyundaki pembe kayalar yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Antik çağda taş ocağı olarak kullanılmış olan bu pembe kayaların en ilgi çekici özelliği ise suya daldırıldığında yumuşak çıkarıldığında ise sertleşiyor olmasıdır. Osmanlı döneminde de sıklıkla kullanılan bu pembe kayalar özellikle mimari alanda karşımıza çıkmaktadır.

Cennet Havuzu nerede?

Cennet havuzuna ulaşmak İstanbul’da yaşayanlar için bir hayli kolaydır. İstanbul’a 93 kilometre uzaklıkta olan bu koy aynı zamanda Kandıra ile Şile sınırı arasında bulunmaktadır. Cennet havuzuna gidebilmek için Bağırganlı- Ağva yolunun 7 kilometresi takip edilmeli ve sağ sapan toprak yoldan gidilmelidir. 1,5 kilometrelik sahil şeridi ise sizin Sardala koyuna geldiğini göstermektedir.

Sardala’nın arkasında yer alan cennet havuzuna ulaşabilmek için ise 1 kilometre boyunca yürümeniz gerekmektedir. Önceden de belirttiğimiz gibi cennet havuzuna gideceğiniz zaman en yakın yerleşim yeri 6 kilometre uzakta olduğu için mutlaka yanınıza gerekli olan bütün eşyalarınızı almalısınız.

Whatsapp
ETBİS