l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Rafting Nedir? Nasıl Yapılır?

Rafting nedir sorusu, su sporları ile ilgilenenler tarafından sıklıkla sorulur. Eğlenceli bir su sporu olan rafting, hemen herkes için çok uygundur. Eğer ekstrem sporları seviyorsanız raftingi kaçırmamalısınız. Çok fazla heyecan ve adrenalin garanti eden bu aktivite çok eğlencelidir ve bütün aile tarafından yapılabilir.

Rafting Nedir?

rafting nedir

İlk olarak rafting nedir açıklayalım. Ekstrem bir su sporu olarak kabul edilen rafting, adrenalinle eş anlamlıdır diyebiliriz. Teknede hızlı akıntılara göğüs germek isteyen bütün insanlar tarafından yapılabilir. Amaç, rota boyunca önünüze çıkan doğal engellerden kaçınmak ve nihai varış noktasına doğru kürek çekmektir.

Rafting nedir diyenler için şu bilgiler de önemli: Uygulama dört ila dekiz kişilik gruplar halinde yapılabileceğinden aile ve arkadaşların bir araya gelmesi için de çok uygun bir seçimdir. Bunun dışında rafting inişinin farklı zorluk dereceleri olduğundan yeni başlayanlara ve profesyonellere uygun çeşitli parkurlar da bulunmaktadır.

Bir diğer önemli husus ise katılımcıların rotayı beraber tamamlayabilmeleri için kolektiflik ve birlik ruhunu harekete geçirmektir. Normal şartlarda, herkesin güvenliğini sağlamak amacıyla katılanlara koruyucu ekipman verilmektedir ve aktivite sonuna kadar bir rafting eğitmeni onlara eşlik etmektedir.

Ekipmanları Bakımından Rafting Nedir?

rafting nedir

Rafting nedir diyenler için önemli olan noktalardan bir diğeri de rafting ekipmanları olmaktadır. Bireylerin korunmasını ve eğlenmesini sağlamak maksadıyla iniş sırasında iç ayarlı kasklar, ayarlanabilir askılı kapatma sistemine sahip olan can yeleği ve kafa şamandırası kullanmaları gerekmektedir.

Bunlar haricinde teknenin hareketini teşvik etmek için gerekli darbelerin üretilmesi gerekir. Bunu da kürekler ile sağlarsınız. Ek olarak akıntıya karşı düşme halinde kullanılan ve ortalama yirmi metre boyutunda olan bir kurtarma halatı de bulunmaktadır.

Faydaları Bakımından Rafting Nedir?

rafting nedir

Rafting nedir diye merak edenler, bu sporun yararları hakkında da bilgi almak isteyebilirler. Rafting yapmak birçok farklı faydayı beraberinde getirir. Suyun kendisi, kuşlar, bitkiler, ağaçlar, rota süresince rafting sporunun sağladığı eşsiz manzaralardır. Bu temas, doğayla olan ilişkinin canlandırıcı bir deneyim getirmesi nedeniyle fiziksel ve duygusal sağlığınızı iyileştirmek için mükemmel bir seçimdir.

Korkularıyla yüzleşmek isteyenlere de rafting sporu önerilir. Spor esnasında katılımcıların korku ve güvensizlik gibi problemlerini yenmelerine imkan sağlayan çeşitli zorluk parkurları vardır. Bu deneyim aynı zamanda unutulmaz anılar yaratmak ve günlük yaşamın zorluklarından uzaklaşmak için de idealdir.

Rafting, çok fazla fiziksel efor gerektiren bir spor olduğu için aynı zamanda kalori yakmanıza yardımcı olur. Bütün vücut kaslarının çalışmasına yardımcı olan bir su sporu çeşidi olarak karşınıza çıkar. Teknenin dengesini korumak için bazı kaslarınızın sürekli olarak çalışması gerekir. Bu da size harika bir şekilde aktive fırsatı sağlar. Kilo sorunu olan insanlar için de önerilen bir spordur. Özellikle de vücudun üst bölgesini muazzam bir şekilde çalıştırır.

Rafting Yaparken Bunları Unutmayın

Rafting nedir açıkladık. Şimdi de rafting sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalara değineceğiz. Rafting yapacağınız gün çok iyi bir şekilde beslenmeye çalışın. Çünkü dalgalara, zorluklara, suya ve engellere karşı iyi bir performans gösterebilmeniz için bolca enerjinizin olması gerekmektedir. Bundan dolayı beslenme konusu oldukça önemlidir. Ayrıca herhangi bir sağlık probleminiz varsa, olası bir rahatsızlık yaşamamak adına önceden doktorunuza danışmalısınız.

Tekneye binmeden önce rahat ve spor kıyafetler giymelisiniz. Hafif ve rahat kıyafetler sayesinde çok daha iyi bir şekilde hareket etme şansı yakalarsınız. Stabile ve rahatlık sunan bir spor ayakkabısı tercih etmeyi de unutmamalısınız. Maceranıza hazırlanırken önemli eşyalarınızı unutmamalısınız ve bunları bir sırt çantasına koymalısınız. Sporun açık havada ve bol miktarda güneşe maruz kalınarak yapılması sebebi ile çantanıza dahil edeceğiniz ürünler arasında güneş kremi de muhakkak yer almalıdır.

Macera boyunca küpe, kolye, bilezik gibi aksesuarları kullanmaktan kaçının. Bu tür aksesuarlar bir yerlere takılabilir ve sonuç olarak size zarar verebilir. Bundan dolayı rafting etkinliği sırasında aksesuar kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Rafting, şişme botlarla nehirlerden aşağı inmeyi içeren bir macera sporu şeklinde tanımlanmaktadır. Sporu yapmadan evvel deneyimli ve alanında profesyonel rehberlerin olduğu uzman bir firmayı seçmek oldukça önemli bir ayrıntıdır. Kask, can yeleği ve kürek gibi güvenlik ekipmanlarının kullanılması şarttır. Rafting, farklı yaş ve kondisyon seviyesindeki kişiler tarafından yapılabilir.

Whatsapp
ETBİS