l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

pH Nedir? p H Değerleri Neden Önemlidir?

pH Nedir : Hayatımızın her alanında besin ve içeceklerde dahil olmak üzere hepsinin belirli bir ph değerleri olmaktadır. Tüketilen besinin ya da içeceklerin asit ve baz dengesini belirleyen ph değerleri, kontrol altında tutulması gerekmektedir. Vücudumuzda bulunan kanın dahi ph seviyesi sabittir. İnsan yaşamında oldukça önemli bir yere sahip olan su, belirli ph değerlerinde tüketilmesi gerekmektedir. 0 ile 7 arasında olan yiyecek ve içeceklerin ph değerleri asidik olarak kabul edilirken 7 ile 14 arasında yer alan yiyecek ve içeceklerin ph değeri ise bazik olarak kabul edilmektedir. Her iki noktanın da ortağı olan 7 ise nötr olarak bilinmektedir.

Ayrıca Okuyabilirsiniz: Ahşap Sauna Nedir? Özellikleri Nelerdir ?

Power of Hydrogen açıklamasının kısaltılması olan ph, bir çözeltinin bir litresindeki hidrojen iyonunun ölçümünün yapılması ile ortaya çıkan bir göstergedir. Yapılan bu ölçüm sonunda çözeltinin asidik ya da alkalik dereceleri ölçülmektedir. Saf suyun ph derecesi 7 yani nötr olarak kabul edilirken 7’den düşük olanlara asidik 7’den yüksek olanları ise bazik çözelti denmektedir. 0 ile 7 aralığında yani asitli olarak kabul edilen yiyecek ve içecekler gün içerisinde yoğun olarak kullanıldığı zaman mide ve boğazlarda tahrişe sebep olabileceği gibi vücuda hasar da vermektedir.

Uzmanların yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda 7,2 ile 8,5 arasında değerlere sahip olan suların tüketilmesi daha doğru olarak açıklamıştır. Ph değerinin belli bir dengede olması insan vücudunun ve organların fonksiyonları açısından büyük önem taşımaktadır.

Ph Nedir

pH Dengesi Neden Önemlidir?

İçtiğimiz sudan, kozmetik ve temizlik ürünlerine varana kadar her ürünün içerisinde ph oranı bulunmaktadır. Bir maddenin asit ya da alkali değerini anlamak amacıyla kullanılan ph ölçüsü sayesinde vücudun ihtiyacı ve ideal ortamı olan besinler ve içecekler tüketilmektedir. Vücudumuz alkali yani bazik bir halde ideal ortam oluşturmaktadır. Ancak tüketmiş olduğumuz işlenmiş gıdalar ve asitli yiyecekler ile birlikte doğal yaşlanma süreci ve hatta stresle vücudumuzdaki dengeyi bozmaktadır.

Vücutta meydana gelen çoğu hastalık ve bakteri gibi sorunlar vücutta alkali ortamın bozulması ve asidik bir ortamın gelişmesi ile meydana gelmektedir. Vücut asidi dengeleyebilmek ve vücuttan çıkarabilmek için organlardan, kemiklerden hatta dokulardan mineralleri ödünç almaktadır. Asidik bir vücutta tüm sistemler yavaşça işlemez hale gelmektedir. Vücutta mantar, kronik yorgunluk, hormonal değişiklikler, erken yaşlanma, kanser, kilo alımı, diyabet gibi pek çok hasar meydana gelebilmektedir.

Ph Nedir

Havuz Suyunda pH Kaç Olmalıdır?

Açık ya da yüzme kapalı havuzları bilindiği üzere belli aralıklar ile dezenfekte ve klorlama işlemleri ile steril hale getirilmektedir. Peki yaşamımızın her anında bizimle birlikte olan ph dengesi havuz sularında da geçerli midir? Havuz suyunun temizlenmesi aşamasında kullanılan kimyasallar, belli oranlarda kullanılmalı ve suyun kalitesinin bozulmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer kullanılan kimyasallar belli bir miktardan fazla olmaya başladıysa ve suyun ph bu durumda değişmektedir.

Yüzme havuzlarında asit oranlarının yükselmesi ekipmanlara ve derzlere zarar vermektedir. Yalnızca yüzme havuzundaki ekipmanları değil aynı zamanda cilt sağlığında da hasarlara yol açan bu durumda dengeyi korumak çok önemlidir. Yüzme havuzlarında asidik olmasını istemediğimiz gibi bazik olması da tehlike arz etmektedir. Yüzme havuzlarında ph değeri alkali yani bazik olması durumunda kireçlenme sorunları ortaya çıkmaktadır. Havuz suyunda belirtilen ideal ph değeri 7.2 ve 7.8 aralığıdır.

Ph Nedir

İçme Suyunda pH Kaç Olmalıdır?

Vücudumuzun %70’i su olduğu göz önüne alındığı zaman içme sularının ph dengesi de vücudumuz açısından büyük önem arz etmektedir. Saf suyun ph derecesi 7’dir. Eğer su içerisinde asidik özellikler barındırıyorsa bu suyun diğer sulara göre fazla miktarda karbondioksit içerdiği eğer alkali özellikle bir su ise bu suyun kalsiyum bikarbonat ve alkali tuz içerdiği anlamına gelmektedir. Uzmanlar yapmış oldukları açıklamada alkali suların insan vücudunu ve sağlığını korumada daha yararlı ve daha verimli olduklarını dile getirmişlerdir.

Doğada bulunan kaynak sularının ph değeri ve vitamin oranları diğer sulara göre farklılık göstermektedir. Kaynak sularındaki ve diğer sulardaki en uygun ph oranı uzmanlar tarafından yapılan açıklamada 6,5 ile 9,2 aralığındadır. Suların ph seviyesinin önemli olduğu kadar sertlik derecesi de sağlık açısından büyük önem arz etmektedir. Suyun sertlik derecesi su içerisinde magnezyum ve kalsiyum miktarının ne kadar olduğundan bahsetmektedir.

Suyun içerisinde eğer az miktarda magnezyum ve kalsiyum varsa bu sular yumuşak su kalsiyum ve magnezyum seviyesi yüksek olan sular ise sert su olarak tanımlanmaktadır. Türkiye’de kullanılan içme sularının geneli yumuşak sudur bu suların içimi oldukça yumuşak ve sağlığa yararlıdır.

 

Whatsapp
ETBİS