l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Patricia Koyu Detaylı Rehber

Patricia koyu Türkiye’nin eşsiz el değmemiş mekanlarından birisidir. Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Ali Bey Adası olarak da bilinen Cunda Adasının kuzeyinde yer almaktadır. Patricia koyu, ya da bilinen diğer adıyla Patriça koyu aslında terk edilmiş eski bir Rum köyüdür. Burada yer alan Patricia koyu tertemiz denizi, sakin huzurlu ortamı ile en çok tercih edilen mekanlardan birisi haline gelmiştir.

Ayrıca Okuyabilirsiniz: Palamar Koyu Detaylı Gezi Rehberi

Türkiye bilindiği üzere tatil alanları güzel denizi ve sakin huzurlu yerleri ile tatil denildiğinde akla ilk gelen ülkelerden birisi olmaktadır. Ancak son dönemlerde özellikle Antalya ve Ege taraflarında aşırı derecede tesisleşme ve betonlaşma doğal güzelliği katletmektedir. Yoğun iş hayatı içerisinde olanlar, ailesi ile birlikte güzel vakit geçirmek isteyenler veya Türkiye’nin güzelliklerinden faydalanmak isteyen bireyler el değmemiş mekanları daha çok tercih etmeye başlamışlardır.

Patricia Koyu

Balıkesir’de yer alan Patricia koyu  muhteşem tatil noktalarından birisi haline gelmiştir. Cunda Adası’nda kalabalıktan kurtulmak isteyenlerin ilk adresi halini almıştır. Patricia koyuna giden yolda henüz asfalt dahi yapılmamıştır. Sağ tarafınızda deniz sol tarafınızda ise zeytin ağaçları ile dolu bir yol patlayıcıya koyunda sizi karşılamaktadır.

Patricia Koyu Nerede?

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Ali Bey Adası olarak da bilinen Cunda adasının kuzeyinde yer almaktadır.

Partrica koyu google maps

Patricia Koyuna Nasıl Gidilir?

Patricia Koyu Ayvalık’a bağlı Cunda Adası’nın kuzeyinde yer almaktadır. Koyu ulaşım sağlayabilmek için Lale adasına gitmeli daha sonrasında Ali Bey Adası’na geçmeniz gerekmektedir. Yol güzergahı üzerinde zaten tabelalar bulunmaktadır. Çataltepe mevkii geçtikten sonra Patricia Koyu gelmiş bulunmaktasınız. Yakın bir mesafede yer almasına rağmen yolun kötü olması sebebiyle yaklaşık 30 dakika kadar bir süre koya ulaşmak için yeterlidir.

Patricia Koyu Özellikleri

Dalgasız denizi, sıcak ve asla derinleşmeyen bir yapıya sahiptir. Ayvalık’ın soğuk sularından farklı olarak buranın suyu ise oldukça sıcaktır. Denizin dibi ince kumla kaplıdır. Patricia koyu içerisinde iki  tane işletme bulunmaktadır. Bu işletmeler el değmemiş güzelliğini bozmamış doğal bir hava ile burada gelen müşterilere hizmet vermeye devam etmişlerdir.

Patricia koyu bilindiği üzere eskiden terk edilmiş bir Rum köyüdür. Patriciye koyunun tam ortasında ise Güvercin Adası yer almaktadır. Koya oldukça yakın bir mesafede yer alan Güvercin Adasını görmemek imkansızdır. Güvercin adasının üzerinde ise eski yıkık bir manastır bulunmaktadır. Hem ulaşım hem de tesisleşme konusunda geri planda kalması ile huzurlu bir alan haline gelen Patricia koyu  özellikle Ayvalık’a tatile gelenlerin tercih ettiği mekanlardan birisi olmuştur.

Büyüleyici manzarası ile dikkat çeken bu koy da Ay Işığı Manastırı da bulunmaktadır. 1922 tarihlerinde Giritler burada tarım ve zeytincilikle uğraşmıştır. Daha sonrasında ise Patricia koyu terk edilmiştir. Patricia koyu  sit alanı olarak ilan edildiği için bölge hem kalabalık değil hem de yapılaşmaya izin verilmemektedir. Sığ denizi ve kum plajı ile oldukça popüler bir mekan halini almıştır.

Patricia Koyu

Patricia koyunda yer alan Ayışığı Manastırı ziyaret etmek de mümkündür. Ayvalık’tan kalkan günübirlik motor turları buralarda mola vererek ziyareti gerçekleştirmektedir. Rumların yaşadığı dönem içerisinde kurulan Ay Işığı Manastırı özellikle bekar ve evlenmek isteyen kızların dilek dilediği bir mekan halini almıştır. Balıkesir’in sakin ve huzurlu havası Patricia koyu da bulaşmıştır.

Gündüzleri bir koy ile sessiz sakin denize karşı keyif yapabilir geceleri açılmış olan yakın tesisler ve eşsiz mekanlar ile tatili doyasıya yaşayabilirsiniz. Özellikle Cunda Adası doğası ve tarihi kültürel yerleri ile en cezbedici noktalardan birisi haline gelmiştir. Patricia koyu sularının sığ olmasının yanı sıra kumsala sahip olması ve deniz suyunun oldukça sakin olması ile de yerli ve yabancı turistleri etkilemektedir. Bolca zeytin ve Çınar ağacının olması ile de mavi ve yeşilin uyumu en iyisi şekilde yakalanmıştır.

Patricia Koyu

Patricia Koyunda Tesis Var Mı?

Patricia Koyu içerisinde sit alanı olduğu için yapılaşmaya izin verilmemektedir. Ancak koy içerisinde doğal güzellik bozulmadan yer alan iki adet tesis bulunmaktadır.

Patricia Koyuna Giriş Ücretli Mi?

Çınar ağaçları ve zeytin ağaçları ile donatılmış olan Patricia Koyu giriş ücretsizdir.

 

 

Whatsapp
ETBİS