l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Odada Termal Havuz Olan Oteller

Odada termal havuz olan otellerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Termal havuzlar bilindiği gibi içerisinde bulunan mineraller ve tuzlar ile şifa kaynağı olarak görülmektedir. Ülkemizde de yaygın bir kullanımı olan termal sular, önceleri yalnızca inşa edilen tesislerde ve yöre halkının bulunduğu yerlerde kullanılırken şimdi kullanımı yaygınlaşarak özel odalarda dahi bulunmaktadır. Termal havuzlar, fizik tedavi, psikoterapi gibi pek çok hastalığın tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır. Ülkemiz genel anlamda kaplıca ve yeraltı suları ile ünlüdür. Termal havuzlarda farklı hastalıklara yönelik tedaviler uygulanmaktadır.

Tavsiye Yazı: Akkent Yüzme Havuzu Detaylı Rehber

Termal havuzlar, içerisinde pek çok miktarda mineral ve kükürt barındırdığı gibi aynı zamanda sıcaklık olarak da diğer havuzlardan farklıdır. Termal havuzların sıcaklığı 56 santigrat olarak ayarlanmaktadır. Termal havuzlar, romatizma ile savaştığı gibi aynı zamanda ciltteki rahatsızlıkların tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır. İdrar yolu rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılan termal havuzlar, kas problemlerine de çözüm olmaktadır. Termal havuz kullanımında şüphesiz dikkat edilmesi gerekilen ilk nokta ise aşırı sıcaktan kaçınılmalı ve 15 dakikadan fazla termal havuz içerisinde kalınmamalıdır.

Odada Termal Havuz

Hamile bayanların ya da tansiyon problemi olanların termal havuz uygulamalarından kaçınmaları gerekmektedir. İdeal bir tatil ve rahatlama arayanların sıklıkla sormuş olduğu odasında termal havuz bulunan otellerin listesini sizler için çıkardık. Termal havuzlar normal havuzlara göre daha farklı ve daha sağlıklıdır. Ancak her otelde termal havuz imkanını bulmak mümkün değildir. Bu yüzden bizler de siz değerli okurlarımız için odasında termal su bulunan otelleri listeledik.

Termal havuz nedir?

Termal havuzlar, günün stresini ve sıkıntısını atmak için en ideal ortamlardan birisidir. Termal havuzlar içerisinde pek çok mineral ve tuz barındırmaktadır. Termal havuzlar çoğunlukla doğal jeotermal alanların etrafını kurulmaktadır. Özellikle kış aylarında tercih edilen termal havuzlar son dönemlerde tatil amacıyla kurulmuş olan otellerde özel odalara da yapılmaya başlanmıştır. Ülkemizde jeotermal bölgelerin sıklığı sebebiyle odada termal havuz olan otellerin sayısı da artış göstermiştir. Gün içerisinde 2 defa girilmesi önerilen termal havuzlara uzmanlar yapmış oldukları açıklamalarda en fazla 15 dakika içerisinde durulması gerektiğini vurguladılar.

Termal suların sıcaklığı genellikle 45 derece ile 56 derece arasında değişmektedir. Termal havuza gidecek olan kişilerin tansiyon gibi rahatsızlıkları olması durumunda mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Hamile ve yeni doğum yapmış olan bayanların termal havuz tercih etmemesi gerekmektedir. Kalabalık ortamları sevmeyen bireylerin ve çiftlerin özellikle tercih etmeye başladığı odada termal havuz bulunan oteller son dönemler içerisinde daha fazla rağbet görmeye başlamıştır.

Odada Termal Havuz

Bilindiği üzere termal havuzlar jeotermal bölgelere inşa edildiği için genellikle özel kullanımı için değil kalabalık kullanımlara açık olmaktadır. Mahremiyet ve özellik isteyen bireylerin son dönemlerde tercih etmeye başladığı özel odalardaki termal havuzlar ise ne yazık ki her otelde bulunmamaktadır

Termal havuz ne işe yarar?

Termal havuzlar genellikle romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Cilt hastalıklarında özellikle akne problemi olanların da sıklıkla kullanmış olduğu termal havuzlar aynı zamanda fizik tedavi hastalarının da sıklıkla uğradığı noktalardan birisidir. Karaciğer ve kalp damar içinde çok iyi gelen termal havuzlar, idrar yolu rahatsızlıklarında da etkilidir. Kireçlenme gibi kas problemi sorunu yaşayan kişiler sıklıkla termal havuzları tercih etmektedirler. Termal havuzlar, doğal bir denge ile sarılı olduğu için insülin dengesini korumaktadır. Kilo vermek isteyen bireylerin de sıklıkla tercih etmiş olduğu termal sular, içerisinde bulunan acı su olarak da bilinen sülfat sayesinde daha hızlı bir şekilde yağ yakımına yardımcı olmaktadır.

Odada Termal Havuz

Odada termal havuz olan oteller

Ülkemiz genel anlamda yeraltı suları ve jeotermal kaynakları ile ünlüdür. Bu yüzden termal su havuzları ülkemizde daha sık kullanılmaktadır. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi termal havuzlar genellikle kalabalığa hitap edecek şekilde yapıldığı için özel olarak eskiden tasarlanmıyordu. Ancak son dönemlerde odada özel termal havuz olan oteller tanınmaya başlandı. Hem mahremiyet hem de sağlık açısından çiftler odada özel termal havuz bulunan otelleri tercih etmeye başladılar. İşte odasında termal havuz bulunan otellerden bazıları:

 

Whatsapp
ETBİS