l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Nisan’da Ne Ekilir? Nisan Ayında Ekilen Sebze, Meyve, Bitki

Mevsimden mevsime ve her aya göre ekilen bitki çeşitleri değişiklik gösterir.  Çiftçilerin ve tarımla uğraşan kişilerin genellikle bu dönemde Nisan’da Ne Ekilir? sorusuna cevap aradıkları görülür. Nisan ayında toprak yavaş yavaş ısındığı için bitkilerin, meyve ve sebzelerin tam ekilme zamanı olarak karşımıza çıkar.

Nisan aylarında havalar ısındığı için kış mevsimine göre çok daha fazla meyve, sebze, çiçek bitkileri ekilir. Fakat her bitkinin ekilme süresi farklı olmakla birlikte ekilme zamanları değişiklik gösterir. Ekilen bitkiler bu dönemde genellikle seralarda olan ekimler bırakılıp artık daha çok tarla, bahçe ve saksılara ekim başladığı görülür. Bu sebeple de nisan ayında hemen hemen istediğiniz bütün sebze, meyveleri ekme şansına sahipsiniz. Fakat en çok ekilen bitki çeşitlerine baktığımızda ekilen sebze çeşitleri genellikle salatalık, domates, biber, maydanoz, dereotu, patlıcan ve nane şeklinde görülür.

Ekilen baklagillere bakacak olur isek fasulye, bamya şeklinde karşımıza çıkar.  Nisan ayında birçok meyve ağacı da ekilmektedir. Fakat bu ekilen meyve ağaçlarının bazıları nisan ayının başlarında ekilirken bazı meyve türleri de nisan ayının sonlarına doğru ekilmektedir. Bunun sebebi ise meyve çeşidine göre ekilme süresinin zamanı değişiklik gösterdiğinden farklı zaman dilimlerinde ekilebilmektedir. Böylece Nisan’da Ne Ekilir? sorusuna verilebilecek en güzel cevabın meyve ağaçları olduğunu söyleyebiliriz.

Nisan ayında ekilen meyve türlerine baktığımız zaman ise karpuz, kavun, armut, elma ve incir meyve ağaçlarının ekildiğini görürüz. Bu meyve ağaçları sadece tarlalara ekilmez. Eğer sizin de büyük bir bahçeniz var ve tam olarak ne ekeceğinizi bilmiyor iseniz yukarıda saymış olduğumuz sebze, meyve türlerini ekerek tarımla uğraşabilir. Aynı zamanda da keyifli vakitler geçirme şansını elde edebilirsiniz.

Nisan'da Ne Ekilir? Nisan Ayında Ekilen Sebze, Meyve, Bitki

Nisan’da Ne Ekilir? Ekilen Çiçek Türleri Nelerdir?

Bahar ayının yaklaşması ile birlikte bireylerde genel olarak Nisan’da Ne Ekilir? sorusu oluşmaktadır. Çünkü nisan ayında kış mevsimine göre çok daha fazla bitki çeşidi olduğundan dolayı bireyler ne ekeceğinde kararsız kalmaktadırlar. Nisan ayında güneşin ısınması toprağı da ısındırmaktadır. Bu sebeple de ısınan toprakla birlikte birçok çiçek çeşidi ekilebilir.

Çiçekler güzel bir ortam sunmakla birlikte aynı zamanda da hoş ve değişik bir atmosfer oluşturarak bireyleri rahatlatan bir yapısının olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple de genel olarak çiçeklerin en çok ekildiği ve dikildiği yerler saksılar olarak karşımıza çıkar. Bireyler çiçekleri ekerek evlerde bakımını üstlenmektedir.

Nisan ayında en çok ekilen çiçek türlerine baktığımızda petunya, mine, karanfil, papatya gündüzsefası, camgüzeli ve son olarak ise begonya şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Nisan’da Ne Ekilir? sorusuna bu çiçek çeşitleri örnek olarak verilebilir.

Yukarıda saymış olduğumuz çiçek türleri havaların ısınmasıyla birlikte nisan ayında ekilmeye ve dikilmeye başlanır. Fakat bu ekilen çiçek türleri çok hassas bir yapıya sahip olduğundan dolayı dikkatli bir şekilde saksılara ekilmesi gerekir. Dikkatli bir şekilde ekilmediği takdirde olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Bu çiçek türleri ekilecekken ekildiği alan ne olursa olsun mutlaka gübre konulmalıdır. Çiçekler her zaman sulanmaya ihtiyaç duymaz. Genellikle haftada 3 ya da 4 kez sulanması bu çiçek türleri için en azından yeterlidir.

Nisan Ayında Hangi Sebze Türleri Ekilir?

Nisan’da Ne Ekilir? dendiğinde akla ilk gelecek olan bitki çeşidi sebze türleridir. Nisan ayında kış bitip bahar gelmektedir. Bu sebeple de nisan ayında genellikle hemen hemen birçok sebze türünün ekildiğini söyleyebiliriz. Ama daha çok tarımla uğraşan kişiler satışı daha kolay olan ürünleri tercih eder. Nisanda ekilen sebze türleri domates, salatalık, biber, patlıcan şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu sebzelerin manavlarda yer edinmesi çok daha basittir.

 Nisan'da Ne Ekilir Nisan Ayında Ekilen Sebze, Meyve, Bitki

 Nisan Ayında Hangi Meyveler Ekilir?

Çoğu meyve türü için  Nisan ayı, üretimin başlangıcının gerçekleştiği zaman dilimidir. Bu yüzden ağaçların bahçelerde veya bağlarda ekim ve bakımı, çeşitli meyvelerin hasadının planlanması ve meyvelerin kullanımının optimize edilmesi için birçok tarım işletmesinin avantajına sahip olduğu dönemdir.

Bölgenin iklim koşullarına ve çok meyveli fidanlara uygun olarak, meyvelerin büyümesi ve gelişmesi için en uygun zamanda ekilmesi önemlidir. Nisan’da ne ekilir? diye bakıldığında birçok meyve türünün de ekilebilmesi mümkündür. Bununla birlikte daha çok tercih edilen meyve türlerine baktığımızda;

İncir, kavun, karpuz, çilek, erik gibi meyve türlerinin ekildiği görürüz. Bu meyveler ekildikten belirli bir süre sonra budama işlemleri yapılır. Yavaş yavaş meyveler de zamanla çıkar.

Whatsapp
ETBİS