l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Mart Ayında Ne Ekilir?

Mart ayı, bahar ayları arasında yer alan bir zamandır. Bu yüzden Mart ayı, tarım için önemli bir zaman dilimidir ve sonuç olarak, ekimler bu zamanda yapılır. Mart ayında ne ekilir? sorusunun cevabı olarak çoğu tarımsal ürünler bu ayda ekilmektedir.

Genellikle ekilecek olan bu ürünler, toprağın ısınmasından sonra ekilmesi gerekecektir. Öncelikle, domates, biber ve patlıcan gibi sıcak iklim türü ürünler bu zamanda ekilmelidir. Bunların yanı sıra, salata, marul, maydanoz, havuç ve kabak gibi soğuk iklim ürünleri de bu ayda dikilebilir. Evde veya bahçede sebze ekimi yapmak isteyen kişiler de bu ürünlerin her türünü bu aylarda ekebileceklerdir.

Mart ayında ekilecek sebze türleri ise; Pırasa, enginar, ıspanak, havuç, pancar, kereviz gibi sebzelerin ekildiği görülmektedir. Bu sebze türleri Mart ayında en çok ekilen sebze türleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mart Ayında Ne Ekilir

Mart Ayında Ne Ekilir? Mart Ayında Ekilen Sebze Türleri Nelerdir?

Mart ayı, kaliteli ve verimli ürünler elde etmek için en uygun zaman dilimidir. Bu ayda ekilen ürünlerin kalitesi, diğer aylara göre daha üstün olması beklenir.  Mart ayında ne ekilir? sorusuna cevap olarak sebzeler arasında olan domates, havuç, karnabahar, patlıcan, bezelye ve salatalık şeklinde sıralanabilmektedir.

Bu sebzeler ekildikten ve belli bir süre geçtikten sonra budama işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Mart ayı bitmeden budama işlemlerini bitirilmesi önemlidir. Aksi takdirde bitkiler tam anlamıyla çıkmaz. Mart ayının ortalarına doğru sebzeler yavaş yavaş kök salmaya ve çıkmaya başlar.

Sebzeler saksıda serada yetiştirilebildiği gibi toprak olan her yerde de yetişebilmektedir. Bundan dolayı ekilen sebzeler eğer saksıda yetişiyor ise daha büyük bir saksıya alınması gerekir. Çünkü yetişme evresinde olan sebzeler küçük saksılar için ideal değildir. Yeni yeni filizlenmeye ve boy vermeye başlayan sebzelerin Mart ayında gübreleme aşaması yapılmaktadır. Aynı zamanda yavaş yavaş yetişen sebzelerin Mart ayının sonlarına doğru mutlaka su verilmesi gerekir.

Bahçede ekilecek ve bakılacak olan sebze türlerinin daha çok yapraklı olan bitkilerden seçilmesi daha doğru olur. Çünkü yapraklı olan sebze türlerinin bahçede büyümesi daha kolay olur. Aynı zamanda da hasat edilmesi daha pratik olur. Bahçede yetişecek olan sebze türlerinin hasat vaktinin geçirilmemesi gerekir. Yapraklı olan sebze türlerinin hasat zamanını geçirilmesi takdirinde sebzeler yetişmek yerine kökünden çürümeye başlar.

Mart Ayında Ne Ekilir?

Çoğunu bitkilere baktığımız zaman birçok tohum bitkisi ve çeşidi bulunmaktadır. Tohumlu bitkiler ve meyve ağaçları aynı zamanda Mart Ayında ne ekilir? soruna örnek olarak verilebilmektedir. Burada önemli olan nokta Mart ayında genel olarak hangi tohumların ekilmesi gerektiğidir. Mart ayının başlangıcından sonuna kadar biber domates gibi sebze tohumlarının mutlaka ekilmesi gerekir. Aynı zamanda da sebzelerin çürümemesi için birçok hastalıkla mücadele edilmektedir.

Bazı sebzeler Mart ayının başlangıcından sonuna kadar herhangi bir zaman diliminde ekilebilir. Bu sebze türleri fasulye bamya bezelye ve soğandır. Zamanında ekilmeyen sebze türlerinin kökleri çürümektedir. Zamanında doğru bir şekilde ekilen sebze türleri filizlenmeye ve büyümeye başlar.

Mart Ayında Ekilen Meyve Tohumları

Meyve tohumları genel olarak yazın ekilse de kışın da ekilen meyve tohumları bulunmaktadır yazın ekilen meyve tohumları Kışa göre daha fazladır. Kışın ekilen meyve tohumlarına bakacak olursak eğer, karpuz, kavun gibi meyve tohumları ekilir.

Meyve tohumlarının ekilmesi bazı bölgelerde aybaşında biterken bazı bölgelerde ise ay sonuna kadar devam edebilmektedir. Mart ayında ne ekilir? sorusuna meyve tohumları da cevap verilebilir. Mart ayında aynı zamanda sebze ve meyvelerde bazı hastalıklar görülebildiği gibi bazı meyvelerin de hasat işlemlerine başlanmaktadır.

Mart Ayında Ekilen Çiçek Tohumları

Mart ayı genellikle soğuk geçtiğinden dolayı soğuğa dayanıklı çiçek tohumları ekilir. Fakat daha çok tercih edilen çiçek türü soğanlı çiçek bitkileridir çiçek tohumları genel olarak her yere ekilebilmektedir saksı ya da bahçelere uyum sağlayabilir. Çiçekler evlerde ya da bahçelerde güzel ve estetik görüntü oluşturduğundan dolayı Nergis çiçeği daha çok tercih edilir.

Mart ayında ekilen çiçek tohumlarına bakacak olursak eğer kadife, Küpeli, Sardunya ve Petunya gibi çiçek tohumları ekilebilmektedir. Aynı zamanda da bu çiçek tohumlarının Belli bir zaman geçtikten sonra fide dönemleri gelmektedir. Saksıda ya da bahçede büyütülmeye çalışılan çiçek tohumları mutlaka sulanmalıdır. Aksi takdirde yeterince büyümez ve açmayacağından dolayı solar.

Whatsapp
ETBİS