l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Narlıdere Yüzme Havuzu

İzmirliler için önemli bir merkez olan Narlıdere Yüzme Havuzu, her yaştan insana hitap eder. Olimpik yüzme havuzu, çeşitli kurslarıyla da beklentileri karşılar. Bu havuzun en önemli özelliği ise tam olimpik ölçülere sahip olmasıdır. 50 metre uzunluğu, 3-5 metre derinliği ve 25 metre genişliği ile bir adım öne çıkar. Havuzda 5-15 yaş aralığındaki çocuklara ücretsiz şekilde yüzme dersleri verilir.

Narlıdere Yüzme Havuzu Nerede?

Narlıdere Yüzme Havuzu

İzmir halkının büyük ilgi gösterdiği Narlıdere Yüzme Havuzu, isminden de anlaşılacağı gibi Narlıdere’de konumlanır. Limanreis Mahallesi’nde yer alan havuz, tam olimpik ölçülere sahiptir. 50 metre uzunluğu, 3-5 metre derinliği ve 25 metre genişliği ile harika bir yüzme deneyimini teşvik eder.

Narlıdere Atlama Kuleli Yüzme Havuzu, İzmir Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü tarafından işletilmektedir. 2005 senesindeki Universiade Spor Oyunlarının kule atlama, su topu ve yüzme branş karşılaşmaları için inşa edilmiş bir havuzdur. Yaz mevsiminde yoğun olarak kullanılan Narlıdere Yüzme Havuzu, atlama kulesi içerdiği için de İzmir halkının uğrak adreslerinden biri olmuştur.

Ayrıca Narlıdere Yüzme Havuzu, İzmir’deki tam olimpik ölçülerde olan birkaç havuzdan biridir. Olimpik olmasından ve atlama kulesi gibi çeşitli özellikler barındırmasından dolayı pek çok farklı yüzme ve su sporu etkinliğine ev sahipliği yapar. Tam olarak Narlıdere ve Güzelbahçe ilçe sınırlarının kesiştiği bir yerdedir.

Narlıdere Yüzme Havuzu Özellikleri Nelerdir?

Narlıdere Yüzme Havuzu

Narlıdere Yüzme Havuzu birçok özelliği ile vatandaşların beğenisini kazanır. İzmir halkının sık olarak uğradığı tesis, hem ulaşım bakımından kolay bir yerdedir hem de olimpik ölçüleri ile farkını ortaya koyar. Bunlara ek olarak Narlıdere Yüzme Havuzu her yaştan insana hitap eder. Dönemsel olarak çocuklara sunulan ücretsiz yüzme eğitimleri de bu tesisin popüler olmasına katkıda bulunur. Narlıdere Yüzme Havuzu ölçüleri ise şöyledir:

Narlıdere Yüzme Havuzu Kursları

Narlıdere Yüzme Havuzu

Narlıdere Yüzme Havuzu, dönemsel olarak çeşitli yüzme dersleri sunmaktadır. Tesiste farklı yüzme kulüpleri tarafından ücretli yüzme dersleri verilir. Aynı zamanda belediye tarafından 8-14 yaş arasındaki çocuklara da yaz mevsiminde ücretsiz kurslar sunulmaktadır. Yüzme kursuna katılacak olanların mayo, terlik, havlu ve bone gibi ekipmanları getirmeleri gerekmektedir.

Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Narlıdere Yüzme Havuzu hakkında bilgiler paylaştık. Peki, yüzme neden önemli? Hangi faydaları sağlar? Birçok insanın sevdiği bir aktivite varsa o da yüzmedir. Yüzmek sadece keyifli bir aktivite değil aynı zamanda fiziksel ve zihinsel sağlığa da oldukça yararlıdır. Bununla birlikte, yüzmek hoş bir eğlence olmasına rağmen, fiziksel bir aktivite olarak yüzmek biraz daha fazla bilgi gerektirir. Özellikle de yanlış yüzme pratiği yaparsanız yaralanabilirsiniz. Yine de doğru şekilde uygulandığında yüzmek sağlık açısından pek çok yarar sağlayabilir! Yüzmenin faydaları hakkında şunları söylemek mümkün olacaktır:

Tüm Vücudu Çalıştırır

Yüzme öncelikle kardiyovasküler bir egzersizdir; yani tüm vücudu içten ve dıştan çalıştırır. Dolayısıyla kasları geliştirir, güç oluşturur, direnci teşvik eder ve kan dolaşımını iyileştirir. Üzerinde çalışılacak vücut kısmı, uyguladığınız yüzme stiline bağlı olacaktır. Mesela kelebek yüzmek omuz bölgesini daha fazla çalıştıracaktır. Yine de seçtiğiniz yüzme yöntemi ne olursa olsun vücudunuzdaki hemen hemen her kas bir şekilde çalışacaktır.

Genel Sağlığı İyileştirir

Yüzme, iç sağlığı destekler. Yüzme antrenmanı esnasında solunum, kardiyovasküler, nörolojik sistemler çalışır. Bu da genel olarak bağışıklığı teşvik eder ve güçlenmenize izin verir. Yüzme ayrıca kan basıncını kontrol etmeye ve kan dolaşımındaki şeker seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Düzenli olarak yüzen insanların erken ölüm riski yarı yarıya azalır.

Hastalıkları Önler

Yüzmenin yararları arasında bir başka önemli husus ise elbette hastalıkları önlemesidir. Vücudun direncini artıran bu spor, kemikleri ve kasları en iyi şekilde güçlendirmeyi başarır. Sonuç olarak bazı hastalıkların oluşma riskini önlemiş olur. Özellikle de kemik ve artrit hastalarına iyi gelen bir spordur. Bu tür hastalıkların belirtilerini hafifletmeye imkân sağlar.

Astım Hastalarına İyi Gelir

Yüzmenin temel faydalarından biri, daha önce de belirtildiği gibi, solunum ve kardiyovasküler sistemleri çok çalıştıran bir egzersiz türü olduğundan direncin artmasıdır. Bu nedenle astım ve diğer solunum problemleri olan kişiler yüzmeye başladıktan sonra iyileşebilirler.

Whatsapp
ETBİS