l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Mazot gübre desteği nedir?

Mazot gübre desteği : Enflasyon artışı ve yaşanılan hayat pahalılığından şüphesiz en çok üreticiler oldu. Devlet ülkede hem üretimi arttırmak, hem de çiftçiye destek olmak amacıyla destek başvurularının kapısını iyice araladı. Çiftçilerin rahat nefes almasını sağlayacak mazot ve gübre desteği ödemeleri, 2022 yılında arttırıldı. Devlet tarımsal hayatı desteklemek ve tarıma dönüşü daha fazla arttırmak için üreticilere mazot gübre desteği gibi bazı desteklerde bulunmaktadır.

Ayrıca Okuyabilirsiniz: Havuz ve Deniz Suyundan Covid Bulaşır Mı? 

Tarımsal hayatı desteklemek amacıyla yapılan mazot gübre desteklerinin yanı sıra sertifikalı tohum üreten üreticiye ayrı bir destek, sertifikalı fidan üreten üreticiye ise ayrı bir destek vermektedir. Çiftçilerin yüzünü güldürecek mazot ve gübre desteği, tarımsal destek kapsamında verilmeye ve her yıl fiyatlarda artışa gidilmeye devam edildi.

Tarımsal destek ödemeleri kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çiftçilere ödemiş olduğu mazot ve gübre desteği bu yıl da faaliyetine devam etti. Mazot gübre desteğinden yararlanmak isteyen üretici toprak analiz desteği başvurusu yapması gerekmektedir. Her şeyden önce Tarım Orman Bakanlığının sunmuş olduğu bu desteklerden yararlanmak isteyen üretici mutlaka çiftçi kayıt sistemine kayıt olmalıdır. Aynı zamanda yıl içerisinde kayıtlarını güncel bir şekilde tutmaları da gerekmektedir.

Mazot gübre desteği

Üretici mazot ve gübre desteğinden yararlanmak istiyorsa toprak analizi yaptırmalı başvuru dilekçesini ise çiftçi kayıt sistemine bağlı olmuş oldu il ve ilçe tarım ve orman bakanlıklarını vermesi gerekmektedir. Toprak analizi yapıldıktan sonra çiftçi kayıt sisteminden mazot ve gübre desteği başvurusunda bulunmalı arazinin bulunduğu müdürlüğü müracaat etmelidir.

Devlet ülkedeki üretimi artırmak ve tarıma geri dönüşü destekleyebilmek için çiftçilere destek olmaya devam etmektedir. Mazot ve gübre desteğinin yarısını Devlet karşılamaktadır. 2022 yılında üreticiler mazot ve gübre desteği ile araştırmalara başladı.

Mazot gübre desteği ne işe yarar?

Ülkemiz özellikle 2019 yılının sonlarına doğru ortaya çıkmış olan pandemi sürecinden ekonomik yönden bir hayli etkilendi. Aynı zamanda üretici de bu dönem içerisinde bir hayli zor durumda kaldı. Geçmişten günümüze devlet tarımı ve hayvancılığı desteklemektedir. Her yıl üreticiyi desteklemek adına bazı destek paketleri yapılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı üretimi daha da arttırmak için mazot ve gübre desteği gibi desteklerde bulunmaktadır. Aynı zamanda ekilen ekinin türüne göre de destek sağlanmaktadır.

Kilo başı hesaplama yapıldığında kuru fasulye ve nohut gibi bakliyatların ekimine kilogram başı 50 kuruş destek verirken pamuğa 110 kuruş, soya ise 60 kuruş destek vermektedir. Çiftçinin yükünü azaltmak ve üretimi artırmak amacıyla mazot ve gübre masraflarının yarısını karşılamakta ekilen ekinin türüne göre de destek yapmaktadır.

Mazot ve gübre desteği Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeli kapsamında özellikle yağlık ayçiçeği, kütlü pamuk, soya, kanola, aspir, dane mısır, arpa, çavdar, yulaf, mercimek, nohut, yaş çay, fındık ve zeytin ürünlerinin dışında kalan bütün ürünler için belirlenen miktarlarda mazot ve gübre desteği ödemesi yapılmaktadır. Yine de tarım ve orman bakanlığı bazı alanlarda üretimleri arttırmak için destek kapsamında mazot gübre desteği vermektedir.

Mazot gübre desteği

Mazot gübre desteği nasıl alınır?

Mazot ve gübre desteği alabilmek için devletin zorunlu tuttuğu bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle mazot desteğinden yararlanmak isteyen üretici mutlaka çiftçi kayıt kısmında profilimin olması gerekmektedir. Daha sonrasında çiftçi kayıt sistemine kayıt olduysanız ya da daha önceden kaydınız var ise senelik olarak bunları güncellemeniz gerekmektedir. Kayıt sistemi işlemleri bittikten sonra bağlı olduğunuz il ya da ilçeye müdürlüğüne başvuru dilekçenizi vermelisiniz.

Tarım ve orman bakanlığı mazot ve gübre desteğinden yararlanmak isteyen üreticinin en az bir dekar tarım arazisinin olması gerektiğini dikkat çekmiştir. 50 dekar ve üzeri bir araziye sahipseniz ve arazi üzerinde Toprak tahlili yaptırmaz iseniz devlet gübre desteğini vermemektedir. 50 dekar üzerinde parça parça olan bölgelerde örneğin 100 dekarlık bir araziniz var bu durumda 2 adet toprak tahlili yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü yapılan toprak analizi 50 dekarlık alanı kapsar. Bu durumda her 50 dekar için toprak analizi yaptırdığınızda gübre desteği de almaya başlarsınız. 2021 yılında ekilen 2022 yılında hasat edilen bir ürün için devlet mazot desteğini 2023 yılında vermektedir.

Mazot gübre desteği

2022 Mazot gübre desteği ne kadar?

2022 yılında üreticiye yapılacak olan mazot ve gübre desteği ödemelerinin güncellenmiş halleri yayınlandı. Tarım orman bakanlığı çiftçi kayıt sistemine dahil olan çiftçiler için mazot ve gübre desteğinin fiyatlarını arttırdı. Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeli kapsamında buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tirtikale için Tarım Orman Bakanlığı dekar başına 22 lira mazot desteği ve dekar başına 20 lira gübre desteği olmak üzere toplamda dekar başına 42 lira destek sağlamaktadır.

 

 

Whatsapp
ETBİS