l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Havuz ve Deniz Suyundan Covid Bulaşır Mı?

Havuz ve Deniz Suyundan Covid Bulaşır Mı ? Yaz sezonunun gelmesi ile birlikte pek çok kişi tatile çıkmaya başladı. Bilindiği üzere geçen sene büyük önlemler alınarak bir felaketin eşiğinden neredeyse dönüldü. Covid-19 geçirdiğimiz geçen sene içerisinde büyük önlemler alındı. Bir hayli bulaşıcı olan bu hastalık neredeyse tüm ülkelere etkisi altına aldı. Okulların tatil olması ve yaz sezonunun gelmesi ile birlikte pek çok kişi tatile çıkmaya başladı.

İnternet ortamında sıklıkla havuz ve denizden koronavirüs bulaşır mı? Sorusu aratılmaya başlandı. Koronavirüsün su yoluyla bulaşması pek mümkün olmamaktadır. Koronavirüs oldukça bulaşıcı ve yayılımı kolay bir hastalıktır. Ancak su ile bulaşmayan bu korona virüs insan teması ile kolay bir şekilde bulaşabilmektedir.

Koronavirüsün su bulaştığına dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Ancak hastalığı kapmış olan bir kişi havuz veya deniz kullandığı sırada vücudundaki damlacıkların suya düşmesi sonucu az da olsa bulaşma riski bulunmaktadır. Havuz ve denizde mutlaka yüzerken diğer insanlar ile aradaki mesafeye dikkat etmek gerekmektedir.

Havuz ve Deniz Suyundan Covid

Pandemi sürecinde vaka artış hızı ve ölüm oranları tüm dünyada hızlı bir şekilde ilerledi. Alınan sık önlemler sonucunda virüsün yayılma hızında yavaşlama görüldü. Ancak önlemlerin azaltılması virüsün etkisini yeniden arttırabilir. Bu dönem içerisinde kendinizi korumaya özen göstermeli tatilde olsanız dahi insanlarla aranızdaki mesafeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Covid-19 Nedir?

Covid-19 ya da bilinen diğer adıyla koronavirüs hastalığı ilk olarak Çin’in Vuhan eyaletinde ortaya çıktı. 13 Ocak 2020’de ortaya çıkan bu virüs salgının başlangıcı olarak kabul edildi. İnsanları deniz ürünleri ve hayvan pazarından bulaşan virüs hızlı bir şekilde insandan insana bulaşmayı arttırdı. İlk başta yaygın olarak Çin’de ölümlere sebep olan virüs daha sonrasında bütün ülkelere yayılmaya başladı.

Ağrılı solunum yolu hastalığı olan koronavirüs, ateş ve nefes darlığı ile oldukça ağrılı bir süreç geçirttirdi. Küresel salgın yaşattığından ötürü pandemi olarak kabul edildi. Virüsler kendilerini çoğaltabilen en basit organizmalardır. Koronavirüs deniz ürünlerinden ve hayvan pazarından insanlara bulaşmaya başladıktan sonra hızlı bir şekilde mutasyon geçirdi ve insandan insana kolay bulaşma yollarını buldu.

Covid-19 Nasıl Bulaşır?

Koronavirüs hastalığı çok kişi tarafından kolay bir şekilde atlatılmış olsa da pek çok kişinin ölümüne de sebep olmuştur. Kesin bir tedavi yöntemi bulunmayan bu hastalığın aşıları bir nebze olsun ölümleri azaltmak için kullanılmaya başlanmıştır. Pandemi sürecinde sosyal ve ekonomik alanda pek çok hasar meydana geldi. Özellikle gerekli önlemler alındığında hızlı yayılım engellenmeye başlandı.

Havuz ve Deniz Suyundan Covid

Koronavirüs damlacık yolu ile bulaşmayı hızlı bir şekilde yapmaktadır. Virüs taşıyan hasta birey öksürdüğünde konuştuğunda ya da hapşırdığında havaya virüsü saldığı için kolay bir bulaşım oluşur. Yalnızca hasta insanla yüz yüze gelmek değil aynı zamanda kullanmış olduğu eşyaları ve nesneleri temas etmek dahi virüsün bulaşmasına neden olmaktadır. Hasta bireyin öksürmesi konuşması durumunda ortaya saçılan damlacıklar uzun bir süre asılı kalır. Kapalı alanlarda korona yayılımı hızlı bir şekilde ilerler.

Havuz ve Denizde Koronavirüs Riski Nasıl Azaltılır?

Pandemi döneminde önlemlerin aktif bir şekilde alınması yayılmayı azaltmış olsa da yaz sezonunun gelmesi ile birlikte tatil sezonu açıldı. Tatil sezonu ise virüsün hızlı bir şekilde yayılmasının en kolay yollarından birisi olarak görülmektedir. Yaz mevsiminde nasıl ve ne şekilde kendinizi koruyabileceğiniz büyük önem arz etmektedir.

Özellikle deniz kullanımında insanlarla aranızda mesafe olduğu sürece virüsün bulaşma riski en aza inmektedir. Büyük denizler virüsler için depo alanı sayılmamaktadır. Bu nedenle denizlerin korona virüsü ulaşması için ideal bir ortam olduğunu söylemek mümkün değildir. Koronavirüs aşırı nem ve ıslaklığa karşı duyarlı bir virüstür. Bu yüzden mesafe kuralına dikkat ettiğiniz sürece denizlerde virüs bulaşma riski en aza inmektedir.

Açık Havuz Mu? Kapalı Havuz Mu?

Koronavirüsün su ile bulaştığının herhangi bir kanıtı bulunmamış olsa da özellikle havuzlar tehlike arz etmektedir. Deniz suyu sürekli dalgalı olduğu için su kendini temizlemektedir ancak havuz suyunda böyle bir durum mümkün değildir. Havuzda alan kısıtlı olduğu için kalabalık ortamlar daha fazla meydana gelmektedir. Sosyal mesafe kurallarını havuz içerisinde daha fazla dikkat etmek gerekmektedir. Ancak bilindiği üzere koronavirüs kapalı ortamlarda daha çabuk yayılır. Bu yüzden kapalı havuzlar yerine açık havuzları tercih etmek daha mantıklıdır.

 

Whatsapp
ETBİS