l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir ? 2022 Detaylar

Maymun çiçeği virüsü ülkemizde de rastlanmaya başladı. Poxviridae adlı virüs ailesinin cinsine ait olan Monkeypox virüsten kaynaklanan bir hastalıktır. Hastalığın adı her ne kadar maymun çiçeği virüsü olmuş olsa da virüs kökenini kemirgenlerden almaktadır.

1958 yılında maymun kolonilerinde çiçek hastalığına benzer belirtiler görülmüş ve salgınlar sonucunda maymun çiçeği virüsü tespit edilmiştir. İnsanlarda maymun çiçeği virüsü ise 1970 yılında ortaya çıkmıştır. Bu yıllardan günümüze dek maymun çiçeği virüsü genel olarak Afrika kıtasında tek tük rastlanmıştır.

Ayrıca okuyabilirsiniz: Hibrit Tohum Nedir? Detaylı Rehber 

Maymun çiçeği virüsü genel olarak Tropikal Yağmur Ormanlarında Batı ve orta Afrika’da görülmektedir. Normalde özellikle Afrika bölgesinde görülen maymun çiçeği virüsünün başka ülkelere sıçradığı nadir görülmüştür. Ancak bu maymun çiçeği virüsü bu bölgeden ihraç edilen hayvanlarla birlikte dünyanın farklı yerlerinde de gözükmeye başlamıştır.

Ancak son dönemde hastalık daha fazla yaygınlaşmaya başladı. Aynı zamanda farklı bölgelerde farklı insanlar üzerinde maymun çiçeği virüsünün tespit edilmesi akıllara pandemiyi getirdi. Geçtiğimiz sene içerisinde başlayan ve büyük yıkımlara neden olan korona virüsü dünya genelinde pek çok insanın ölümüne sebep oldu. Maymun çiçeği virüsü görülmeye başladığı andan itibaren insanlar da yeni bir virüs salgınının olma ihtimali tedirgin etti.Maymun Çiçeği Virüsü

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir?

Maymun çiçeği virüsü, Covid-19 salgınının ardından ortaya çıktı. Önümüzdeki yaz dönemi ve pandemi öncesinde geçirmeyi dilediğimiz güzel günlerde ortaya çıkan maymun çiçeği virüsü tedirgin etti. Orta Afrika ve Batı Afrika adında iki farklı genetik alt tipin hastalığı yaptığı bilinmektedir. Maymun çiçeği virüsü daha çok Orta Afrika tipinde görülmektedir.

Bu virüs özellikle insandan insana bulaşabilmesi ile de yayılmayı hızlandırmıştır. Maymun çiçeği virüsü Danimarka’da bir laboratuvar ortamında maymunlarda görülen çiçek benzeri bir hastalık sonrasında keşfedilmiştir. İnsanlarda ise 1970 yılında Kongo Cumhuriyeti’nde bir erkek çocuğunda ortaya çıkması ile anlaşılmıştır.

Maymun Çiçeği Virüsü Wikipedia

Maymun kolonilerinde çiçek hastalığına benzer bir salgının ortaya çıkması ile birlikte keşfi yapılan bu virüse maymun çiçeği adı bu yüzden verilmiştir. Pandemi sonrasında ortaya çıkan maymun çiçeği hastalığı Amerika Birleşik Devletleri, İsrail, Singapur ve Birleşik Krallık’ta dahil olmak üzere pek çok ülkede görülmüştür.

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır?

İlk olarak maymun kolonilerinde ortaya çıkan bu virüs çiçek benzeri bir hastalığa neden olmuş uzmanlar yapmış olduk keşif ile birlikte maymun çiçeği virüsü adını vermişlerdir. Maymun çiçeği virüsü hayvandan insana bulaşıldığı gibi insandan insana da bulaşabilmektedir.

Maymun çiçeği virüsü enfekte yani hastalığı taşıyan hayvanın ısırması tırmalaması ya da deri lezyonları ile birlikte direk veya indirek temas ile bulaşabilmektedir. Pandemi döneminde geçirmiş olduğumuz korona virüsü ile de benzerlik gösteren maymun çiçeği virüsü solunum yoluyla bulaşmaktadır. Ancak maymun çiçeği virüsü yalnızca solunum ile değil vücut sıvıları deri lezyonları eşyalar ile temas açık dokular ile temas sonrasında da bulaşabilmektedir.

Maymun Çiçeği Virüsü

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Maymun çiçeği hastalığı insanlarda korona ile benzer belirtiler göstermektedir. Maymun çiçeği hastalığı insanlara virüsle enfekte olmuş bir hayvandan bulaşabildiği gibi maymun çiçeği virüsü enfeksiyonu geçirmiş olan başka bir insanda bulaşabilmektedir.

Her virüstü olduğu gibi maymun çiçeği virüsünde de kuluçka süresi bulunmaktadır. Maymun çiçeği virüsü 5 ile 21 gün aralığında kendisini göstermektedir. En yaygın belirtileri ise 6 ile 13 günler arasında olduğu tespit edilmiştir. Maymun çiçeği virüsünün belirtileri ile normal çiçek hastalığının belirtileri benzerlik göstermektedir.

Maymun Çiçeği Virüsü

Maymun çiçeği virüsü ilk başta döküntüler ile kendini belli etmeye başlar. Uzmanlar maymun çiçeği virüsünün döküntüler için ilk başta yüz bölgesinde başladığını açıkladı. Yüzde başlayan döküntüler daha sonrasında vücudun diğer bölgelerine yayılmaktadır. Ağız içi, gözler ve genital bölgede lezyonlar görülebildiği gibi kabarcıklar meydana gelir. Döküntüler 2 ile 4 hafta içerisinde tamamen kaybolur. Maymun çiçeği virüsünde düşünülen ölüm oranı yanlıştır. Maymun çiçeği virüsünün ölüm oranı %3 ile %6 olarak belirtilmiştir. Maymun çiçeği virüsü çiçek hastalığı ile benzer belirtiler göstermektedir.

Whatsapp
ETBİS