l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Kudret havuzu nedir? Turistik Önemi

Kudret havuzu hem turistik açıdan hem de şifa için en fazla ziyaretçi alan mekanlardan birisidir.  Darende de yer alan Kudret havuzu, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi civarında yer almaktadır. Tohma kanyonu içerisinde yer almış olan Kudret havuzu, temiz olması ve şifalı termal suyu ile turistleri kendisine çekmektedir. Malatya ve Darende’de  en popüler turistik mekanlardan birisi olan Kudret havuzu, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba külliyesinin yakınında yer alması ile de şifa kaynağı olarak görülmektedir.

Kudret havuzu, aynı zamanda külliye kültüründe yer alan hamam geleneğini de yaşatmaktadır. Kanyon içerisinde yer alan Kudret havuzu, kayalıklardan akan suyun 3 farklı havuzu doldurması ile oluşmuştur. Farklı kaynaklardan gelen bu termal su yaz ve kış olmak üzere dört mevsim boyunca aynı sıcaklıktadır. Yılın her mevsiminde ziyaretçi akınına uğrayan Kudret havuzu, sıcaklığının 22 santigrat derece olması ile de dikkat çekmektedir.

Tavsiye Yazı: Pamukkale Antik Havuz Detaylı Rehber 

Kudret havuzunda herhangi bir kimyasal madde kullanılmamaktadır. Kayalıklardan havuza dolan bu termal su, sürekli yenilendiği için temiz ve berraktır. Sürekli kendisini yenileyen bu termal su kaynağı, kimyasal ilaç kullanılmadığı için sağlık açısından da şifa kaynağı olarak görülmüştür. Darende’nin şifa kaynağı olarak görülen bu termal su kaynakları üç farklı havuzda hizmet vermektedir. Havuzların derinlikleri80, 120 ve 150 santim olarak belirtilmiştir.

Kudret havuzuna olan yoğun ilgiden sonra turistik açıdan değerlendirilmeye başlanmış ve konaklama yerleri de yapılmıştır. Yılın dört mevsiminde Kudret havuzuna gelmek isteyen kişiler burada soyunma odaları, eşya dolapları ve lavabolardan yararlanabilmektedirler.

Hamam geleneğinin modern halini almış olan Kudret havuzu, resmi kayıtlar göz önüne alındığında 1530 yılından bu yana hizmet vermektedir. Çok eski yıllardan bu yana şifa kaynağı olarak görülen Kudret havuzu, zaman içerisinde yıkılmış ve kullanılamaz hale gelmiştir. 1956 yılında yeniden hizmet vermesini sağlamak amacıyla kullanıma açılmıştır. Uzun yıllar boyunca ücretsiz bir şekilde kullanılan Kudret havuzu 2010 yılında modern bir tesise dönüştürülmüştür.

Kudret havuzu

Kudret havuzu nerede?

Turistik açıdan büyük bir öneme sahip olan Kudret havuzu, aynı zamanda büyük bir şifa kaynağı olarak da görülmektedir. Ülkemizin güzel şehirlerinden birisi olan Malatya’da yer alan Kudret havuzu, yılın dört mevsimi boyunca hizmet vermektedir. Kudret havuzu Malatya’nın Darende ilçesinde Tohma kanyonu içerisinde yer almaktadır.

Kudret havuzu ne işe yarar? Kudret havuzu hangi hastalıklara iyi gelir?

Kayalıklardan kaynayan ve sürekli yenilenen suyun 3 farklı havuza dolması ile ortaya çıkan Kudret havuzu, Sağlık bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı tarafından analiz edilmiştir. Termal su kaynağı olduğu bilinen Kudret havuzunun hangi hastalıklara şifa olduğu Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmıştır.

Malatya’nın Darende ilçesinde Tohma kanyonu da yer alan Kudret havuzu çağımızın en büyük hastalıklarından birisi olan stres, romatizmal eklem ağrıları ve cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Halk tarafından derde deva olarak ifade edilen Kudret havuzuna olan yoğun ilgi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir.

Kudret havuzu fiyatları

Ülkemizden en güzel ve en nadide memleketlerinden birisi olan Malatya’da yer alan Kudret havuzu turistik açıdan büyük bir önem arz etmektedir. 2010 yılında turistlere kullanıma açılmış olan Kudret havuzu 2021 yılı itibari ile giriş ücretlerini yenilemiştir.

Malatya’nın Darende ilçesi Tohma kanyonunda yer alan kudret havuzunun 12 yaş altı misafirler için 10 TL ücreti olduğu bilinmektedir. 2021 yılı itibariyle 12 yaş üstü misafirler ve turistler için giriş ücreti 20 TL’dir. Kudret havuzunun içerisine girdikten sonra içeride bulunan yeme ve içme gibi aktiviteler için ekstra para alınmaktadır. Kudret havuzunun içerisine giriş ücreti verilip girildikten sonra herhangi bir süre kısıtlaması yoktur.

Kudret havuzu

Darende kudret havuzu

Malatya’nın Darende ilçesinde yer alan Kudret havuzu her derde deva olması sebebiyle turistik açıdan en çok tercih edilen termal su kaynaklarından birisidir. Çağımızın hastalıklarından birisi olan stres, romatizmal hastalıklar ve cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinen Kudret havuzu yılın dört mevsiminde aynı sıcaklığa sahiptir. Kayalıklardan gelen temiz ve berrak su 3 farklı havuza dolduğu için herhangi bir kimyasal ilaçlama yapılmamaktadır. Kudret havuzunda yaz ve kış olmak üzere bütün mevsimlerde 22 derece su sıcaklığı vardır.

Kudret havuzu bayan ve erkek aynı gün mü?

Kudret havuzunda bayanların yoğun isteği üzerine erkeklerin olmadığı bir gün yalnızca bayanlara hizmet verilmektedir. Yapılan talepler doğrultusunda çarşamba günleri yalnızca Kudret havuzuna bayanlar alınmaktadır. Kudret havuzunda özel aile bölümleri ya da kadın-erkek karışık bölümler ne yazık ki bulunmamaktadır. Yalnızca çarşamba günleri bayanlara hizmet veren Kudret havuzu geriye kalan 6 gün boyunca erkekler tarafından kullanılmaktadır.

 

Whatsapp
ETBİS