l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Kral Havuzu Nerde? Detaylı Gezi Rehberi

Kral havuzu, eşsiz görüntüsü ve güzelliği ile Antalya’nın en çok turist akınına uğrayan yerlerinden birisi olmaya devam ediyor. Antalya’nın Serik ilçesinde yer alan Kral havuzu, denizden 400 metre yükseklikteki Yukarı Uçansu ve Aşağı Uçansu şelaleleri ile zirvede buluşuyor. Yaşamış olduğumuz pandemi dönemi içerisinde şartların ağırlaştırılmış olması ve hastalığın hızla yayılması sebebiyle turistik mekanların kullanılmasında kısıtlanmaya gidilmişti. Pandemi önlemlerinin hafifletilmesi ile birlikte kral havuzu ziyaretçi yakınına uğradı. Antalya’dan yaklaşık olarak 65 kilometre uzaklıkta olan Kral havuzu, Serik’e bağlı Akçapınar Mahallesi’nde yer almaktadır.

Tavsiye Yazı: Kış Aylarında Havuz Bakımı Nasıl Yapılır? 

Doğal bir güzelliği ile dikkat çeken ve ulaşımı da kolay olmayan Kral havuzu, yemyeşil bir görüntünün içerisinde huzuru ve mutluluğu bahşetmektedir. Akçapınar Mahallesi’ne ulaştıktan sonra, dağların arasında yaklaşık olarak 2 kilometre kadar bir patika yol ile ulaşılan bu saklı cennete turistler ve yerliler akın ediyor. 70 metreden dökülen Yukarı Uçansu şelalesi ile 51 metreden dökülen Aşağı Uçansu şelalelerinin oluşturmuş olduğu o eşsiz görüntüye çam ağaçları ve ormanın eşsiz görüntüsü eşlik etmesi ile birlikte de ortaya bir saklı cennet çıkıyor. Bir buçuk ile 4 metre arasında değişen bu doğal havuz ise hem sosyal medyada hem de doğa severler tarafından sıklıkla paylaşılmaktadır. Turkuaz rengi suları ve bulunduğu konum itibariyle dikkat çeken ve sosyal medyada paylaşılması ile popüler bir mekan haline gelen kral havuzu, konumu itibari ile de dikkat çeken bir yer haline gelmiştir.

Kral havuzuna nasıl gidilir?

Antalya’da sosyal medya aracılığı ile keşfedilen ve son zamanlarda günübirlik turist akınına uğrayan kral havuzu, doğal görüntüsü ve şelaleleri ile dikkat çeken bir ortamdır. Antalya’ya 60 kilometre uzaklıkta olan bu saklı cennete gidebilmek için ne yazık ki yalnızca araçlar yeterli gelmemektedir. Çam ağaçlarının ve eşsiz bir doğanın ortasında bulunan kral havuzunun ulaşımı dar patika yollardan geçmektedir. Kral havuzuna ulaşabilmek için iki farklı yol bulunmaktadır. Gebiz Belediyesi’nden Kozan köyüne doğru yola çıktıktan sonra köye girmeden önce aracı bırakarak patika üzerinden yürümeniz gerekmektedir. 2 seçenek ise Akçapınar köyünden ilerleyip Kozan köyü yönüne dönmeden şelalelere ulaşan yoldur. Her iki yol için de araç ile ulaşım sınırlıdır. Yapılan patika yollar ile ulaşımınızı kendiniz sağlamanız gerekmektedir.

kral havuzu

Kral havuzu derinliği

Antalya’da bulunan ve doğal bir havuz olması ile de dikkat çeken kral havuzu iki ayrı şelaleden oluşmaktadır. Aşağı Uçansu ve Yukarı Uçansu şelalelerinin zirvesinde doğal bir havuz olan kral havuzu zamanla meydana gelmiştir. Yukarı Uçansu şelalesinin döküldüğü noktada meydana gelen kral havuzu çam ağaçlarının arasında yer almaktadır. Ormanın içerisinde olan turkuaz rengindeki güzelliği ile dikkat çeken bu su berrak ve soğuk olması ile dikkat çekmektedir. Kral havuzunun üst tarafına doğru yapılmış olan seyir balkonu ise manzarayı izlemeniz için eşsiz bir fırsat yaratmaktadır. Şelale ve kral havuzu yıl içerisindeki yağışlardan etkilendiği için derinlikleri değişebilmektedir. Bu yüzden bu eşsiz cennetin derinliği hakkında 1.5 ile 4 metre aralığı kullanılmaktadır.

Kral havuzuna gidilirken dikkat edilmesi gerekenler

Antalya’ya 60 kilometre uzaklıkta olan bu doğal cennete gitmek isteyenlerin bilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Öncelikle belirtmemiz gerekir ki: Kral havuzuna gitmek isteyen kişiler araba ile ulaşım bir yere kadar olduğu için 2 kilometre boyunca dar bir patika yolda yürümeleri gerekmektedir. Aynı zamanda kral havuzu ve şelalelerin olduğu bölümde telefon çekmemesi gibi sorunlar ile karşılaşıldığı için bu tip durumlarda hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Doğal bir güzellik olan bu bölgede şelalenin olduğu yol ve bölge kayalık olduğu için yürürken dikkat etmelisiniz. Kronik bir rahatsızlığı olan ya da yanında ekstra kıyafet getirmemiş olan bireyler belirtmeliyiz ki, kral havuzunda ve şelalelerdeki su şok etkisi yaratacak kadar soğuk. Aynı zamanda kral havuzu için gösterilen konumlar değişiklik gösterdiği içinde gitmeden önce mutlaka kapsamlı bir araştırma yapmalısınız.

kral havuzu

Sosyal medya platformlarında ve doğal severlerin paylaşmaları ile kısa zamanda büyük çapta bir üne sahip olan kral havuzu ve şelaleler hakkında en çok merak edilen soru girişlerin ücretli olup olmadığı oldu. Eşsiz bir güzellik, mavi ve yeşilin uyumu ile donatılan bu yere herhangi bir ücret vermeden gitmeniz mümkündür.

 

 

Whatsapp
ETBİS