l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Kış Aylarında Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış Aylarında Havuz Bakımı Nasıl Yapılır? Havuz bakımı yalnızca yaz aylarında değil kış aylarında da yapılmaktadır. Yaz aylarında sıklıkla kullanılan ve temizlenmesi gereken havuzlar bakım gördükleri zaman daha uzun ömürlü ve hijyen açısından temiz hale gelirler. Ancak havuz bakımlarının yalnızca yaz aylarında yapıldığını düşünmek yanlıştır. İnsanlar tarafından özellikle yaz aylarında tercih edilen havuzlar kış mevsiminde kullanılmadıkları için bakım istemektedirler.

Kullanılmayan bu havuzlar bekleme sürelerine ve koşullara göre elektrik su gibi tesisatlarında arıza çıkabilir havuz kaplamalarında tadilat gerekebilmektedir. Aynı zamanda yapılan kış aylarındaki bu bakım ile havuzların kullanım ömrü de uzamaktadır. Havuzlara yapılan kaplamalar soğuklara dayanamadığı için bakım yapılmadığı takdirde çatlamalar ve kırılmalar meydana gelebilir. Yüksek onarım maliyetlerine maruz kalmamak amacıyla kullanılmayan havuzların  kış aylarında da bakımları yapılması gerekmektedir.

Kış aylarında havuz bakımı nasıl yapılır

Kış aylarında yüzme havuzlarından bakımı yapılırken su seviyesi normal havuzlar için 15 santim üstten taşmalı havuzlar için ise 30 santim kadar azaltılmalıdır. Bilindiği üzere havuz sularında ph değeri çok önemlidir. Yosunlaşma olmaması ve diğer etkenler için ph değerinin 7.0 da sabitlenmesi gerekir. Havuzlarda temizliği ve hijyeni sağlayabilmek adına kimyasallar kullanılmaktadır. Aynı zamanda havuzdaki suyun 6 saat içerisinde devridaim yapması da sağlanmalıdır. Bahsettiğimiz bu işlemler kış ayları içerisinde 15 günde bir tekrarlanması gerekmektedir. Kış aylarında kullanılmayan havuzların giriş çıkış vanaları ve havuz pompaları sağlam bir şekilde kapatılmalı motor ya da filtre sistemlerinde bulunan sular temizlenmelidir.

Açık havuzlara kış aylarında nasıl bakım yapılır?

Açık yüzme havuzları kapalı yüzme havuzlarına göre daha fazla iklim koşullarına maruz kalmaktadır. Uzun ömürlü ve maliyeti az bir şekilde kullanılabilmesi için kışlık bakım yapılması gerekmektedir. Kış aylarında kullanılan havuz bakım kimyasalları eklendikten sonra ekipmanlarda kalan sular boşaltılmalı ve 15-30 gün içerisinde tekrarlanmalıdır.  Açık havuzlardaki su kesinlikle kış aylarında boşaltılmamalıdır. Su boşaltıldığı zaman tesisatlar da hasarlar meydana gelebilir. Açık havuzlarda kış bakımı yapılırken mutlaka havuz kimyasalları da kullanılmalıdır.

Kapalı havuzlara kış aylarında nasıl bakım yapılır?

Kapalı yüzme havuzlarında da kışlık bakımı yapılırken açık yüzme havuzlarında yapılan bakımlar ile  benzerlik göstermektedir. Kapalı yüzme havuzlarında havuzun tipine göre su hacimleri belli oranlarda boşaltılmalıdır. Ph değerleri 7.0’a sabitlendikten sonra havuzlarda kullanılan kış bakım kimyasalları eklenmektedir. Yüzme havuzlarında kış bakımı yapılırken kimyasallar eklendikten sonra da 6 saat boyunca devridaim yapılmalıdır. Aynı zamanda kapalı yüzme havuzları havalandırılmalıdır.

Açık yüzme havuzlarında su tamamen boşaltılmazken kapalı yüzme havuzlarında kış aylarında en az iki defa havuzun tamamen boşaltılıp temizlenmesi ve tekrar aynı işlemlerin uygulanması gerekmektedir. Kapalı yüzme havuzlarında da açık yüzme havuzlarında olduğu gibi tesisatlar da ki sular boşaltılmalıdır. Yoksa bu sular tesisatlara zarar vermektedir.

Kış aylarında havuz bakımı nasıl yapılır

Havuz bakımında püf noktalar?

Yaz ayları haricinde kapalı ya da açık yüzme havuzları nadiren kullanılmaktadır. Kullanılmayan bu havuzlarda bakım ve onarım yapılmadığı zaman hasarlar meydana gelmektedir. Açık ve kapalı yüzme havuzlarının kış olsa dahi dolu tutulması tavsiye edilmektedir. Özellikle açık yüzme havuzları iklim koşullarına karşı savunmasız olduğu için suları boşaltıldığı zaman kaplamalarda hasarlar meydana gelir. Kış aylarında bakım yapılmadığı zaman havuzlarda yosun ve su bulanıklaşması görülmesinin yanı sıra mikrop ve bakterilerde görülmektedir. Aynı zamanda kış aylarında yapılan bakım ile kireçlenme sorununun da önüne geçilir.

Havuzlarda ph dengesi çok önemlidir. Ph 7’ye ayarlanmalı ve havuz sularında klor şoklaması yapılmalıdır. Havuzlardaki kanal içleri temizlenmeli ve tesisatlar da su bırakılmamasına özen gösterilmelidir. Kış aylarında da yaz aylarında olduğu gibi havuz bakım kimyasalları kullanılmalı kimyasallar eklendikten sonra devridaim 6 saatte bir yapılmalıdır. Havuz suları kış aylarında özellikle açık havuzlarda iklim koşullarından etkilenmemesi için havuz suyunu en az 30 santim eksiltilmesi gerekmektedir.

Havuzlarda kış bakımı yapılmazsa ne olur?

Kış aylarında havuz bakımı ilerleyen dönem içerisinde arzı ve problemlerin önüne geçmektedir. Kış aylarında havuz bakımı yapılmadığı takdirde havuz döşemeleri ve tesisatlar da tadilat gerektirebileceği için oldukça maliyetli bir işlem olmaktadır. Kış aylarında özellikle açık havuzlarda meydana gelen havuz döşemelerinde kırılma çatlama gibi deformasyonlar yalnızca kırık ve çatlak olan bölgenin tamiri ile bitmemektedir tüm zemin ve duvar kaplamalarının değişmesi gerekeceği için oldukça maliyetli bir işlem olmaktadır. Kış aylarında bakım yapılmadığı takdirde havuzların içerisindeki derz dolgu bölümleri de zarar gördüğü için su kaçakları meydana gelebilir. Aynı zamanda yapılan bakımlar sayesinde havuzun ömrü de uzamaktadır.

 

Whatsapp
ETBİS