l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Kostik Nedir? Nerede Satılır? Sud/Potas Soda Formulü

Kostik ya da bilinen diğer adıyla sodyum hidroksit, kuvvetli bir baz bileşiktir. İngilizce Caustic Soda olarak da bilinen sodyum hidroksit, NaOH formülü ile elde edilmektedir. Sodyum hidroksitin adı son zamanlarda daha fazla duyulmaya başlanmıştır.

Ayrıca Okuyabilirsiniz: Havuz ve Deniz Suyundan Covid Bulaşır Mı? 

Özellikle yaşanılan pandemi dönemi içerisinde dezenfektan ürünlerinin artması ile birlikte sodyum hidroksit adı da duyulmaya başlanmıştır. Sodyum hidroksit ya da diğer adıyla KOSTİK, kullanım alanı oldukça geniş olan bir formüle sahiptir.

Endüstriyel alanda da sıklıkla kullanılmaya başlanılan sodyumhidroksit, kimya sektöründe en önemli bileşenlerden birisi olmaktadır. Kimyasal bir solüsyon olan sodyum hidroksit ya da bilinen diğer adıyla kostik, dezenfektan ve temizlik ürünlerinin hayatımıza daha fazla girmesi ile duyulmaya başlanmıştır.

Kostik

Kostik hem günlük hayatta hem de evlerimizde sıklıkla kullandığımız kimyasal bileşenlerden birisi olmaktadır. Su ile karıştırıldığında ortalama 5 dakika içerisinde çözünme sağlayan sodyum hidroksit, tepkimeye girdiğinde maddeyi aşırı derecede yakar ve aşındırmaktadır. Sodyum, hidrojen ve oksijen elementleri doğrudan birleşik bir halde bulunmamaktadır. Sodyum hidroksit elde edilmesi kolay bir birleşiktir.

Sodyum Hidroksit Nerelerde Kullanılır?

Sodyum hidroksit son dönemlerde dezenfektan ve temizlik ürünlerinin hayatımıza fazlasıyla girmesi ile birlikte adını duyurmuştur. Kimyasal bir solüsyon olan sodyum hidroksit, kostik adıyla da bilinmektedir. Endüstriyel anlamda en çok tercih edilen ve en önemli kimyasallar arasında yerini almaktadır.

NaOH neredeyse her markette satılan bir birleşiktir. Günümüzde herkes tarafından ulaşılabilir bir hal alan kostik, kaynamış suyun içerisine atılarak da kullanılabilmektedir. Özellikle kaynamış su ile birleştiğinde tepkimeye giren kostik bileşenlerine ayrılmaktadır.

Sodyum hidroksit ya da bilinen diğer adıyla kostik, deri için oldukça tehlikelidir. Bu nedenle kostik kullanmadan önce mutlaka koruyucu ekipmanlar takılmalıdır. Kostiğin yoğun kullanılması gerektiği durumlarda mutlaka uzmandan bir yardım alınmalı ve tesisat için danışılmalıdır.

Kostik Nereden Alınır?

Kostik ya da bilinen diğer adı ile sodyum hidroksit hemen hemen her markette satılmaktadır. Günümüzde özellikle pandemi koşullarının ardından sodyum hidroksiti olan ilgi artmıştır. Günümüzde herkes tarafından kolaylıkla ulaşılabilir bir hale gelmiştir. Sodyum hidroksit özellikle kaynamış suyun içerisinde eklenerek kullanılmaktadır.

Kostik

Kostik Nasıl Kullanılır?

Sodyum hidroksidin kullanım alanı bir hayli geniştir. Günlük hayatta da kullanılan sodyum hidroksit, birçok izinin içeriğinde de bulunmaktadır. Kağıt, boya, temizlik malzemeleri, biodizel, alüminyum imalatı gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.  Aynı zamanda sodyum hidroksit, dezenfeksiyon, sabun, deterjan gibi ürünlerin imalatında da bir rol oynamaktadır.

Kostik Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kostik kaynar su ile birleştiğinde tepkimeye girmektedir. Özellikle kostik sodası çözünürken zehirli bir buhar yaymaktadır. Bu esnada zararlı ve yakıcı olduğu için kostik sodası kullanacak olan kişiler mutlaka koruyucu ekipman takmalıdır. Koztik ya da bilinen diğer adıyla sodyum hidroksit kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı koşullar bulunmaktadır.

 

Whatsapp
ETBİS