l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Koleksiyonerlik Nedir? Belgesi ve Yönetmeliği

Koleksiyonerlik, pek çok insanın ilgisini çekiyor. Birçok alanda koleksiyon oluşturmak mümkün. Koleksiyonerliğe dair bilinmesi gerekenleri açıkladık.

Koleksiyonerlik Nedir?

koleksiyonerlik

Koleksiyon sözcüğü genel olarak yarar sağlama, öğrenme veya zevk amacı ile bir araya getirilmiş ve niteliklerine göre sınıflandırılmış, ayrılmış objelerin bütününü ifade etmektedir. Özünde toplanan aynı çeşitten objelerin, farklı örneklerinin bir araya getirilmesi ile oluşmaktadır.

Sanat eseri, antika, kitap, bitki, kelebek, para, pul gibi pek çok farklı türde objeler, kendi aralarında daha alt çeşitlere göre de toplanabilirler.

Acemi bir merak ile yola çıkan koleksiyoner kişiler, toplamış oldukları objeleri, kendi dönemi içindeki önemi, tarihi, üretim tekniği, maddi ve manevi değeri, benzersiz oluşu gibi birçok değerlendirme ile tasnif etmekteler.

Doğal bir çaba ile kişisel ilgi alanlarına yönelmiş bireysel koleksiyonlar olduğu gibi öte yandan profesyonel manada artık iş halini almış, yönetilmesi gereken ve müze gibi yerlerde sergilenip korunan kurumsal koleksiyonerlik durumları da söz konusudur.

İyi Bir Koleksiyon Nasıl Olmalı?

koleksiyonerlik

Koleksiyonerlik, büyük bir titizlik gerektirir. Kişiye mutluluk veren bu ürünler, bu bağlamda bazı ayrıntılara dikkat edilerek bir araya getirilmelidir. Bunlar:

Koleksiyon Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

koleksiyonerlik

Koleksiyonerlik yapmak isteyenler bazı hususlara muhakkak dikkat etmeliler. Koleksiyonun çeşidi ve kapsamı her ne olursa olsun, uzun bir döneme yayılan toplama ve biriktirme süreci, aslında ekonomik manada belirli bir alışveriş deneyimini mümkün kılar. Bu süreçte koleksiyon oluştururken odaklanılması gereken bazı noktalar mevcuttur.

Ürünlerin alanını daraltarak, estetik bakımdan nelerden hoşlandığınızı dikkate alarak koleksiyonunuzu çok daha odaklı ve özel hale getirebilirsiniz. Tutkunuz için en önemli noktalardan biri de ayırabileceğiniz bütçeniz olmaktadır.

Eser veya ürüne erişme konusunda bu bütçe, bilgi ile daraltmış olduğunuz alanı daha netleştirmenize destek çıkar. Son dönemlerde artık büyük bütçeler haricinde her türden bütçe ile koleksiyon kurmak mümkündür. Bundan dolayı orta gelir düzeyinde olsanız bile size hitap eden ürünleri kolay bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Obje odaklı bir koleksiyon oluşturmak istediğiniz şunları unutmamalısınız:

Koleksiyonerlik Belgesi ve Yönetmeliği

Koleksiyonerlik yönetmeliği gereğince kurumsal olarak bu işi yapacak olan kişilerin bazı belgeleri tedarik ederek Müze Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekir. Böylelikle koleksiyonerlik belgesi alabilirler.

Whatsapp
ETBİS