l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Kiteboard Nedir?

Kiteboard nedir sorusu sıklıkla sorulur. Bu, vücudunuz ve zihniniz için olağanüstü bir egzersiz sunar. Uçurtma sörfü olarak da bilinen bu etkinlik, çoğu insanın ilgisini çeker. Kiteboard hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık.

Kiteboard Nedir? Ne Anlama Gelir?

Kiteboard Nedir?

Kiteboard nedir açıklayalım. Bu spor çeşidi, uçurtma sörfü olarak da isimlendirilir. Uçurtma sörfü olarak da bilinen kiteboard, wakeboarding, sörf, rüzgâr sörfü, snowboard, yamaç paraşütü ve kaykayın unsurlarını ve özelliklerini harmanlayan bir su sporudur.

El ile kontrol edilen büyük bir uçurtmaya bağlanan ve gücünü rüzgârdan alan sporcu, su üzerinde kaymak için bir tahta kullanır. Sporcuların minimum rüzgâr hızına gereksinimleri vardır. Kiteboard sporunun kökleri Fransa’nın güneyine uzanır. 1970’lerin sonu ile 1980’lerin başı arasında Dominique ve Bruno Legaignoux kardeşler, su kayağında çift hatlı uçurtmanın kullanımını test etmek istediler. 1990’ların başında ve birkaç sene süren araştırma, geliştirme ve testlerden sonra Oregon’dan Cory Roeseler ve babası KiteSki’yi kurmuş oldu. Ardından spor, tüm dünyada popüler olmaya başladı.

Avantajları Bakımından Kiteboard Nedir?

Kiteboard Nedir?

Kiteboard nedir açıkladık. Şimdi de bu sporun avantajlarından söz edelim. Vücut, özellikle üst bölge, kollar ve karın kiteboard ile iyi bir şekilde çalışır. Karın kaslarınızı güçlendirmek ve ayrıca vücudunuzun diğer bölgelerindeki kasları çalıştırmak istediğinizde de kiteboard iyi bir seçim olacaktır. Kitesurf aerobik ve direnç egzersizlerini birleştirir. Bu kombinasyon denge ağırlığını korumak, vücut şeklinizi güzelleştirmek ve fiziksel güç kazanmak için mükemmeldir. Tüm bunlar aynı zamanda kalp sağlığınızı da maksimum oranda teşvik eder.

Herhangi bir spor türünde olduğu gibi bu spor branşında da stres seviyesini minimuma indirmek oldukça mümkündür. Adrenalini teşvik eden kiteboard, stres seviyesini minimize eder ve böylece ruh sağlığını destekler. Endorfinleri artırarak ve stres seviyenizi azaltarak bağışıklık sisteminizi de güçlendirirsiniz. Çubuğun, gövdenin, tahtanın vs. hareketi ve konumu hakkında sürekli karar vermeniz gereken kiteboard sporunda yön bulma ve atlama şekli, sudaki zor durumları çözmenizi sağlayarak reflekslerinizi ve reaksiyon kapasitenizi çoğaltır.

Düzenli olarak kiteboard sporu ile ilgilenmek, koordinasyonu ve konsantrasyonu artırır. Aynı anda birden fazla göreve odaklanmış olursunuz. Bir elinizle uçurtmayı havada tutarken diğer elinizle tahtayı kavrayarak suya girersiniz. Bu nedenle de odaklanma problemi olanlar için de bu spor önerilmektedir.

Uçurtma sörfü yaparken tahtaya binmek dengenizi geliştirmek için harikadır. Uçurtma sörfü yaptığınızda bir topluluğun parçası olursunuz ve aynı aktivitelerden hoşlanan diğer insanlarla tanışırsınız. Bu sayede sosyalleşmiş olursunuz. Bu da ortak ilgi alanları ve zevklere sahip insanlarla etkileşim kurmanıza yardımcı olur. Ve en önemlisi sevdiğiniz spor hakkında özgürce konuşabileceğiniz bir grup insan tanımış olursunuz.

Faydaları Bakımından Kiteboard Nedir?

Kiteboard Nedir?

Faydaları açısından kiteboard nedir anlatalım. Uçurtma sörfü yaparken endişeleriniz bir kenarda kalır. Doğada vakit geçirmenin kanıtlanmış bir stres giderici olduğu bilinmektedir. Aynı şey deniz etkinlikleri için de geçerlidir. Bu sebeple de kiteboard sayesinde stres probleminizden kurtulmuş olursunuz. Uçurtma sörfü, uçurtmayı her fırlatışınızda size tam vücut egzersizi sağlar. Su üzerinde sörf yaparken karın kaslarınız, kollarınız ve bacaklarınız devreye girer. Spor salonuna gitmekten nefret eden biriyseniz, uçurtma sörfü, egzersiz yaptığınızı fark etmeden formda kalmanın harika bir yoludur.

Kiteboard vücudu, özellikle de üst bölgeyi, kolları ve karnı sıkılaştırır. Karın bölgenizi güçlendirmek, aynı zamanda kalçaların ve bacakların da fiziksel olarak iyileşmesine yardımcı olur. Bu spor çeşidi, aerobik ve direnç egzersizlerini birleştirir. Denge ağırlığını korumak, vücut şeklinizi şekillendirmek ve fiziksel güç kazanmak için mükemmeldir. Bunların tümü kalbinizi sağlıklı tutar.

Koordinasyonu ve konsantrasyonu arttırır. Aynı anda birden fazla göreve odaklanıyorsunuz ve bir elinizle uçurtmayı havada tutarken diğer elinizle tahtayı kavrayarak suya girmelisiniz. Bu yüzden de odaklanmayı artırmanız, bu spor ile oldukça kolaydır. Herhangi bir sporla stresi ortadan kaldırırsınız, ancak ekstrem bir sporsa adrenalin patlamaları çok daha yüksek olur ve harika bir sağlıklı yaşam hissi yaratır. Endorfinleri artırarak ve stres seviyenizi azaltarak bağışıklık sisteminizi de güçlendirirsiniz.

Uçurtma sörfü yaptığınızda bir topluluğun parçası olursunuz ve aynı aktivitelerden hoşlanan diğer insanlarla tanışırsınız. Bu da ortak ilgi alanları ve zevklere sahip insanlarla etkileşim kurmanıza yardımcı olur. İlişkilerinizi ve iletişim yeteneğinizi geliştirir.

Whatsapp
ETBİS