l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Kışın Ne Ekilir? Çiçek ve Sebze Kışlık Tohum

Kışın ne ekilir? Çiçek ve sebze kışlık tohum deyince aklımıza her mevsimde farklı ürünlerin yetiştiği ve mevsiminde yetişen her şeyin daha güzel ve faydalı olduğu vurgusu yapılmaktadır.

Kışın Ne Ekilir?

Kış mevsiminin serin ve soğuk geçmesi sebebiyle dikilen çiçek ve sebzelerin mevsime uygunluk göstermesi gerekmektedir. Her bölgenin kışın sıcaklık ortalaması aynı olmadığı için her ürün her bölgede yetişmez.

Bu yüzden dikilen ürünler konusunda dikkat edilmesi gerekenleri iyi bilmek gerekebilir. Toprakların ekolojik dengesi iyi araştırılmalı, sadece hava ısısı değil toprağın ısısı ve yağış miktarı da dikkate alınmalıdır.

Kışın Ne Ekilir?

Kışın Ne Ekilir?

Kışın Ekilecek Sebzeler

Kış mevsiminin başlamasıyla artık yazlık sebzelerin atıkları yok edilir, bahçeler temizlenir ve kış sebzeleri için hazırlıklar yapılır. Kasım ayının gelmesi ile birlikte artık tohumlama yoluyla kışlık sebzelerin ekim işlemleri gerçekleştirilmeye başlar. Kış sebzeleri Mart ayına kadar sürer.

Kış sebzeleri denilince marul, yeşil soğan, brokoli, ıspanak, pazı, turp, havuç gibi sebzeler aklımıza gelmektedir.

Bu sebzelerin her birinin yetiştirilme toprak ısısı farklıdır. Bu kriter göz önünde bulundurularak farklı bölgelerde yetiştirilme işlemleri başlatılabilir. Günümüzde seracılık faaliyetleri de çok yaygın olduğundan her sebze için uygun ısı ve ortam oluşturularak kışın ürün çeşitliliği artırılmaktadır.

Çoğu insan hayatın pahalılığından ya da şehrin kalabalığından uzaklaşmak için sebze ekimi gibi toprak mahsulleri yetiştirmeye yönelmiştir. Sebzeler ekilip toprağın yüzeyinde belirli bir boya geldikten sonra fideleme işi yapılır ve ürünlerden daha iyi verim alabilmek için seyreltme işlemleri yapılır.

Kışın Ne Ekilir?

Kışın Ne Ekilir?

Kışın Ekilecek Çiçekler

Kışın ev ve iş yerlerini canlandırmak ve sıcak bir hava katmak için çeşitli çiçekler yetiştirilir. Bunu hobi haline getiren insanlarda vardır. Her mevsim yetişen çiçekler varken sadece kışa özel çiçek grupları da vardır.

Kasımpatı gibi çiçekler -30 dereceye varan soğuklarda bile canlılığını koruyabilmektedir. Yine bir kış çiçeği olan kardelen adı üstünde karları delip kendine bir ortam oluşturarak canlı kalır.

Kış sümbülü, Nergis çiçeği, Açelya çiçeği, Sardunya gibi değişik çiçekler uygun koşullar sağlanırsa kışın dondurucu soğuklarına meydan okuyarak güzelliklerine güzellik katmaktadırlar. Çiçekler kışın soğuk havasına renk katarak, insanların iç dünyasında farklı duyguların harekete geçmesini sağlarlar.

 

Whatsapp
ETBİS