l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Kış Bahçesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kış bahçesi ile kendinizi en sevdiğiniz tutkulara adayarak, yalnız veya aileniz ile dinlenmek için her mevsim evden bağımsız ama yine de evinize ait bir yeşil alanın keyfini çıkarmak. Bir kış bahçesi sayesinde gerçek olabilecek bir hayaldir.

Günümüzde kış bahçeleri, konutun bir uzantısı olarak öne sürülmektedir. İçerisi ile dışarısı, yeşil alan ile evdekiler arasında yeni ve daha akışkan bir ilişki kurulmasına yardımcı olmaktadır.

Kış Bahçesi Nedir?

Bu durumda, bir kış bahçesi, bir villada kurulmuş ve esas olarak konukseverlik ve bitki bakımı için tasarlanmış bağımsız bir sera veya ana konutun bitişiğindeki camlı bir veranda veya bir serra bioclimatica olabilir.

İkinci durumda, kış bahçesi, yapısına ve onu yapmak için kullanılan malzemelere bağlı olarak, güneş ışınlarından yararlanan ve çok sayıda aktiviteye izin veren ek bir odadır. Bu ek oda pazar aile yemeklerinden, bir hobi odasına olma olasılığına (okuma, resim yapma) kadar kullanılabilir.

Kış bahçesi bu nedenle, kişisel ve çevresel refah için tasarlanmış bir çözümdür.

Aslında kış bahçeleri, bio uyumlu ve eko-sürdürülebilir mimarinin ana unsurlarından biri olarak kabul edilmektedir. Özellikle, bina ve çevresindeki çevre arasındaki doğru dengeyi ve bunlarla insan uyumluluğunu sağlamayı amaçlayan bir yapı türüdür.

kış bahçesi

Kış Bahçenizi Canlandırmaya Hazır Mısınız?

Limon yetiştirme evlerinden kış bahçelerine…

Kış bahçeleri, Roma döneminde bitkilerin yetiştirildiği kontrollü ortamlar olarak doğmuştur. Sıcaklığı manuel olarak artırmanın veya azaltmanın mümkün olduğu aktif seralar çok daha sonra ortaya çıktı. İlk tarihi belgeler Kore’den gelir ve 1438 ile 1450 arasındaki döneme kadar uzanır.

Gerçek kış bahçesi, Akdeniz ülkelerinden tüccarların otantik lezzetler olarak sofralarında sundukları limon ve portakal gibi narenciye yetiştirme geleneğinin Kuzey Avrupa toprak sahipleri arasında yayıldığı XVI. yüzyılda görülür.

İtalya’da, depolar veya galeriler gibi temel yapılardan oluşan ve bitkileri soğuktan ve kötü hava koşullarından korumak için ahşap panellerle doldurulmuş açıklıklardan oluşan limonaia olarak adlandırılmaya başlanmıştı. Bununla birlikte, Fransa’daki narenciye bahçeleri ise daha iyi ısı sağlamak için güneye bakan kısımlarda açılmış büyük dikey pencereleri olan ahşap, tuğla veya taştan yapılmış yapılardır.

On yedinci yüzyılda seralar olarak İngiltere ve Hollanda’da da ortaya çıktı.

On dokuzuncu yüzyıl kış bahçelerinin altın çağıdır. Özellikle de İngiltere kış bahçeleri için geleneksel bahçe tutkusunun ısıtma ve cam üretimi alanındaki yeni teknolojilerle başarılı bir şekilde birleştirildiği bir coğrafya olmuştur.

İngiltere, Viktorya dönemi, kış bahçesinin en tanınabilir stilistik özelliklerinin tanımlandığı ve mükemmelleştirildiği dönem oldu.

Kış bahçeleri bu dönemde basit veya incelikle işlenmiş pencereleri görsel olarak desteklemek için zamanın  “Liberty” tarzında zengin bir şekilde dekore edilmiş metal veya ahşap bir yapılardır.

O andan itibaren kış bahçesi, mimari bir tipoloji olarak Avrupa’da yayılmaya başlamış, önce asıl amacına uygun olarak kullanılmış, daha sonra konukseverliğe ve sosyalleşmeye açılan bir mekan olarak kullanılmıştır.

Günümüzde kış bahçeleri, çağdaş mimarinin biçimsel ve estetik ihtiyaçlarına cevap vermek ve daha fazla ekolojik farkındalıktan kaynaklanan sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu taleplerini karşılamak için tasarlanmış son teknoloji tesisler haline gelmiştir.

Kış Bahçesi Nasıl Yapılır?

Şimdi pratik yönleri inceleyelim. Kış bahçesi nasıl yapılır anlamaya çalışalım. Çünkü bir kış bahcesi yapmak için standart bir plan yoktur. Ancak birçok ihtiyacı karşılayan birden fazla şekilde karşılayacak çözüm vardır. Bunları birleştirmek için tasarım aşamasında değerlendirilmesi gereken bazı temel unsurlar vardır. Bir mimari yapının kış bahçe olması için gereken oryantasyondan başlayalım.

Kışbahçesi kuzeye maruz kalırsa yazın serin bir iklim sunar. Ancak kış aylarında çok az ışık aldığından yeterli bir ısıtma sağlamaz. Bu yüzden kuzeye bakan bir kış bahçesi önerilmez. Güneydoğu yönü gün boyunca daha iyi ışığı garanti eder. Ve kışın ısıtmaya ihtiyaç duyulmayan hoş bir iklim yaratır.

Öte yandan, sıcak aylarda sauna etkisini önlemek için etkili karartma cihazları ile doğru bir havalandırma sistemine ihtiyaç duyar.

Daha sonra kış bahçesinin görüntüsünü ve şeklini belirlemek gerekir. Bu, kare, dikdörtgen veya çokgen bir plana sahip olabilir. Farklı cephe ve çatılara sahip, bir binaya yaslanmış veya bağımsız bir yaşam alanı olabilir. Veya evin ayrı bir alanına inşa edilebilir.

Bu dış verandaların çerçevesi farklı malzemelerden (ahşap, alüminyum, demir) yapılabilir.

Kural olarak en çok kullanılanı, maliyetleri çok düşük olmasa da ısı ve ses yalıtımı açısından mükemmel performans sunan alüminyum ve ahşaptır.

Aynı derecede geçerli ancak daha ucuz bir seçenek de PVC’ye başvurmaktır.

Camlara gelince, termal kırılma sağlayan camlar, ortamı aşırı ısıdan ve dış seslerden izole ettiği için ayrıcalıklıdır. Camlar suyun doğru akabilmesi için eğimli olarak yerleştirilmeldir.

Ancak tüm bu hususlar dikkate alınmadan önce şunu bilmek gerekir ki bir kış bahçesi inşası için bile imar izinleri gereklidir. Farklı uygulamalar olsa da bu tip yapılar da belediye denetimine tabidir.

Kalifiye, uzman firmaya güvenmek, belediye yönetmeliklerine tam uyum içinde ilerlemek için en iyi çözümdür.

Kış Bahçesi Dekorasyonu İçin Fikirler

Kış bahçesi yapıldıktan sonra sıra onu döşemeye gelir. Kış bahçesi için nasıl bir dekorasyon tercih etmelisiniz?

Çoğu fikir, kış bahçesinin nerede yapıldığına veya evdeki diğer odalarla iletişim kurduğuna bağlıdır.

Tipik olarak, kış bahçeleri, tüm ailenin en çok yaşadığı alanlar olan mutfak ile süreklilik içinde tasarlanır. Kış bahçesi, kendine has özellikleri sayesinde yemek veya sohbet alanının keyifli bir uzantısı olabilir. Dışarıdaki sıcaklıklar dışarı çıkmayı imkansız hale getirdiğinde bile, yeşilliklerle çevrili bir ortamda yemek yiyebilmenin veya sohbet edebilmenin zevkini sunan bir yaşam alanınız olduğunu hayal edin.

Kış bahçesinin ölçülerine uygun yemek masası, sandalyeler, çeşitli şekil ve büyüklükteki kanepeler, koltuklar ve sehpalar bu amaç için vazgeçilmezdir. Malzeme açısından olduğu kadar çok yönlülük, tavsiyemiz hem dış hem iç mekan ile ortak noktaları olan mobilyalardır.

Örneğin ahşap, her türlü mobilya dekorasyonu için ideal bir seçimdir. Gübre çeşitleri

Bir kış bahçesinde mobilya aksesuarları, masif ahşaptan, koyu tonlu veya gri renkli modern ahşaplara kadar rüstik bir dokunuş sağlar.

Ekstra güzel bir fikre ne dersiniz? Hasır, normalde dış mekanlarda çok kullanılır. Özellikle tasarım öğeleriyle birleştirildiğinde kış bahçesinde de mükemmel olabilir. Hasır koltukları açık renkli kumaşlarla kaplayın. Veya evinizin içindeki koltuklarla aynı rengi kullanın.

Alternatif olarak, uyku alanının yanında bir winter garden düzenlemek de mümkündür. Dinlenebileceğiniz veya kendinizi okumaya adayabileceğiniz köşe oluşturmak için de bir şezlong ayarlayın. Ve daha fazla gizlilik duygusu için bazı perdeler koyabilirsiniz. Çim ayırıcı

Ayrıca kış bahçeleri hem yetişkinler hem de çocuklar için gerçek hobi veya oyun odalarına dönüştürülebilir. Spor malzemelerinden, müzik aletlerine, tuvaller ve resim fırçalarına kadar her türlü ihtiyaç kış bahçelerinde yer alabilir. Veya daha modern bir dokunuş ile neden kış bahçenizi orijinal bir sinema salonuna çevirmiyorsunuz? Tek ihtiyacınız olan bir projektör, rahat koltuklar, doğru ışıklardır.

Kış bahçesine sahip olabilmenin lüksü bağımlılık yaratır. Kış bahçelerini özet bir şekilde tanımlamak gerekirse evinizin içinde olmanıza rağmen dışarıda olmanın keyfini yaşayabileceğiniz lüks ve konfor sağlayan yaşam seralardır.

Whatsapp
ETBİS