l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Kevser Havuzu Nedir?

İslam âleminde önemli kavramlardan biri kevser havuzudur. Bu havuzun genel Kur’an’da geçen ismi Havz-ı Kevser olarak geçer. Bu havuz cenneti müjdeleyenler içindir ve suyu oldukça ferah, tatlı ve berrak olarak tanımlanır. Bu su sayesinde Müslümanlar mahşer gününde susama isteğini gidererek aydınlığa ermesine yardımcı olur. Bu nedenle ibadet eden inançlı bireyler kevser havuzu görmeyi ve buradan su içmeyi diler. Öyle ki bazı durumlarda kişilerin rüyalarına girer ve iç huzurunun sağlanmasına yardımcı olur. Susama hissini azaltan su olarak geçen kevser havuzu ile ilgili farklı yorumlar ve hadisler de bulunuyor.

Bireylerin inançlarına en uygun olan yorumlar alınarak kevser havuzundan yararlanmak isteyenler kişiler davranışlarını ona uygun olacak şekilde gerçekleştirmektedir. İslam alemi her konuda bireylere bilgi vererek yönlendirme yapmıştır. Bunlardan biri de mahşer günü susuz kalmaması istenen inançlı bireylere sunulan ve faydalanılmasını sağlayan bir havuzdur. Bu havuz oldukça berrak, temiz, tatlı ve harareti alacak düzeydedir. Ayrıca bu havuzdan yararlanan kişiler o ateşli ve dehşet mahşer gününde hararetini alacaktır. Böylece kişiler aydınlığa kavuşur. Bu güne hazırlanan bireyler davranışlarına, ibadetlerine dikkat ederek kevser havuzundan yararlanmak ister.

Kevser Havuzu Nedir

Kevser Havuzundan Yararlanacak Olanlar Kimlerdir?

İslam âleminde ahiret ve mahşer gününde inançlılar için müjdelenen cennet ırmakları ve kevser havuzu sunuluyor. Bu havuz sayesinde ibadetlerini yerine getiren, Allahü Teala’nın yasakladıklarını yapmaktan kaçınan ve dengeli bir hayta sürdürenler mahşer gününde ateşli ortamda susamaması ve hiçbir zarar görmemesi için sunulur. Bu havuz sayesinde ibadet yapanlar asla susamaz, tenleri yanmaz ve Peygamber Efendimiz (s.a.v)’i rahatlıkla görebilir. Yüzlerindeki nurlar sayesinde Hz. Muhammed Efendimiz ile yan yana olabilir. Kevser havuzu yararlananlar mahşer gününde Peygamber Efendimiz ile karşılaştığında yüzlerindeki nurdan ve aydınlıktan tanıyarak “Onlar benim ashabımdandır” diyeceğine yönelik hadisler bulunmaktadır. Bu havuzdan yararlanmak isteyen, ahirette cenneti mahşer gününden ateşten korunmak isteyen inançlı bireyler Allahü Teâla’nın yasaklarını yapmaktan kaçınır, ibadetlerini titizlik ve dikkatle yerine getirir.

Bunun dışında olabildiğince kişiler arasında yardımlaşma, merhamet, kin ve öfkeden uzak durma, büyüklerine saygı, küçüklerine hoşgörüde bulunarak Kevser havuzundan yararlanabilir. Allah’ın yasakladıkları davranışlardan örneğin içki, kumar, zina, hak yeme, şirk koşma gibi durumlardan kaçınılması bireylerin inançları ve davranışları arasında çelişmesini engeller. Aynı zamanda kişilerin olabildiğince iyi ve ruh hali açısından dengeli olmasına yardımcı olur. Bu nedenle kişiler motivelerini ahiret gününde cennete gideceği ve mahşer gününde bu havuzundan faydalanmada bulabilir.

Kevser Havuzu Nedir

Kevser Havuzundan Yararlanamayacak Olanlar Kimlerdir?

İslam dini hoşgörülüdür ve bireylerin inançlarına saygı duyar. Bu nedenle dinde zorlama yoktur hadisi ile bilinir. İnanlar kendi inançları ve tutarlı görüşleri, okudukları din kitapları ve Kur’an-ı Kerim meali ile daha iyi bir şekilde İslam âlemini anlayabilir. Böylece hem ibadetler yerine getirilir hem de dinin daha iyi anlamlandırılması sağlanır. Ayrıca kişilerin iç huzurunun sağlanmasına yardımcı olunur. Kevser havuzu ile ilgili ayet ve birçok hadis vardır. Bu yüzden de Kevser havuzu nedir? sorusu ile sıklıkla karşılaşılır. İnanlar için mahşer gününde ateş ve hararetten korunmak için diğer ismi ile kevser ırmağı müjdelenir.

Bu ırmak oldukça temiz, berrak, tatlı ve harareti giderecek özelliğe sahiptir. Aynı zamanda havuzdan içen kişilerin yüzleri nurla doludur ve azaptan kurtulur. Böylece cennet müjdelenir. Bu sayede kişiler mahşerde, ahirette rahat eder. Bundan yararlanamayan kişiler dinin vecibelerine yerine getirmeyenlerdir. Ayrıca inanç yönünden zayıf olan ve İslam’a inanmayanlar havuzdan yararlanamayabilir. Bu havuzundan yararlanılmaması nedeniyle bireyler mahşer gününde ateş ile birlikte yanar ve dünyada yaptıkları kötü davranış, niyetlerinin bedelini öder.

Kevser Havuzu ile İlgili Hadisler

Kıyamet gününde yani mahşer gününde ateş, kaosun yer aldığı zamanda müminlerin ve inananların kurtuluşu için Kevser havuzundan yararlanmaları sağlanır.  Özellikle Kur’an’da el-Kevser 108/1 ayetinde “Kuşkusuz biz sana Kevser’i verdik” diye inanları kıyamet gününde susuz bırakılmayacağına dair müjde vermiştir. Hadislerde ise bu havuzdan Peygamber Efendimiz ’in ve ümmetlerinin bu sudan içeceği, yararlanacağı söylenir. Havuzun suyunun çok tatlı, berrak, havuzun çok büyük ve tüm inananlara yeteceği belirtilir. Aynı zamanda bu havuzdan içen kişilerin bir daha susamadığı, tüm ateşi aldığı yazılmaktadır.

Whatsapp
ETBİS