l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir?

Keten tohumu , keten bitkisinden elde edilen bir tohum türüdür. Keten tohumu anavatanı, Mısır olarak bilinse de keten tohumu farklı iklim koşullarına kolay uyum sağlayabildiği için günümüzde pek çok ülkede yetiştirilmeye başlanmıştır. Uzun yıllar boyunca yetiştirilen ve özellikle de gıda sektöründe sıklıkla kullanılan keten tohumu, son yıllarda sağlıklı yaşam tarzının benimsenmesinde de büyük rol oynamaktadır.

Keten tohumu faydaları ile özellikle sağlıklı zayıflama ve vücudu zinde tutma için yapılan tarifler arasında yer almaya başlamıştır.  Keten tohumu bağırsakları çalıştırması ve içerdiği zengin B12 vitamini ile zayıflamak için de sıklıkla kullanılmaktadır. Akdeniz ikliminde yetişen keten tohumu, hızlı büyüyen bir bitkidir.

Ayrıca Okuyabilirsiniz: Atatürk Çiçeği Nedir? 

Susama benzeyen yapısı ile dikkat çeken keten tohumu, içerisinde Omega 3, Omega 6, Omega 9 ve  yağ asitlerini barındırmaktadır. Keten tohumu aynı zamanda mineral, aminoasit, vitamin ve protein açısından zengin bir besin kaynağıdır. Sindirim sistemine olan etkisi ile dikkat çeken keten tohum bağırsakları iyi gelmesi ile birlikte hem sindirimi hızlandırır hem de iltihap gibi durumları önlemektedir. Keten tohumu hemoroit hastaları için büyük bir fayda sağlamasının yanı sıra vücutta zayıflama mekanizmasında harekete geçirmektedir.

Keten Tohumu

Keten Tohumu

Keten Tohumu Nedir?

Keten tohumu eski zamanlardan bu yana Mısır’da ve Asya’da en çok tüketilen ve yetiştirilen faydalı bitkilerden birisidir. Keten tohumu, fonksiyonel bir gıda olmasının yanı sıra vücudun temel besin öğelerini barındırması ile de vücuda ek yararlar sağlamaktadır.

Keten tohumu insanın fizyolojik ve metabolik fonksiyonları üzerinde yararlar sağlamaktadır. Keten tohum, mavi renkte çiçek açan ve 1 sene boyunca yaşayabilen bir bitkidir. Keten tohumları yassı, parlak, kokusuz, yağlı ancak lezzetlidir. Amerika ulusal kanser enstitüsü yapmış olduğu açıklamada keten tohumunun kanser önleyici gıdalar arasında yer aldığını belirtmiştir.

Keten Tohumunu Kimle Tüketmemeli?

Keten tohumunun faydaları sayılmakla bitmez. Ancak mutlaka uzmanı danışarak olası yan etkileri de göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle hamile ve emziren bayanlar keten tohumu kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora danışmalı ve ona göre bir tüketim oluşturmalıdırlar. Hamile bayanların dışında kan sulandırıcı ilaç kullananlar ve alerjen yapıya sahip olan kişiler keten tohumu tüketiminde dikkatli olmalıdır.

Keten Tohumu

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten tohumu genellikle orijinal formunda tüketilmiş olsa da farklı besinlerin bir araya gelmesiyle de tüketildiğinde aynı etkiyi yapmaktadır. Keten tohumu faydaları ile özellikle sağlıklı zayıflama ve vücudu zinde tutma için yapılan tarifler arasında yer almaya başlamıştır. Keten tohumu yoğurt ve salataların yanı sıra pasta ve börek gibi unlu mamullerde de kullanılarak tüketilebilmektedir. Kaynatılarak içilebilen keten tohumu kavrularak da tüketilebilir.

Kahvaltılık gevreklere ekleyerek de tüketilebilen keten tohumu genellikle yoğurtla karıştırılarak tüketilmektedir. Son zamanlarda özellikle sağlıklı yaşam amacıyla kullanılan keten tohumu smoothie ve salatalara katıldığında da hem lezzet hem de sağlık açısından eşsiz bir tat olur.

 

Whatsapp
ETBİS