l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Kasımda Ne Ekilir? Kasım Ayında Ekilecekler Listesi

Çiftçiliğe yeni başlayan çiftçi adaylarının sıklıkla araştırdıkları soru Kasımda ne ekilir? sorusunun cevabı için açıklamalar birçok web sitesinden bulunabilir. Türkiye’de her mevsimin ve her ayın bölgeye ve yöreye göre değişik iklimi bulunuyor olmasından dolayı ekim ve dikim işlemleri için doğru adımların atılması büyük önem taşır.

Ekim dikim işlerinin doğru yapılması alınacak olan verimliliğinde artışına sebep olacaktır. Kasım ayına özgü dikimi gerçekleştirilebilecek mahsuller başlıklar halinde şu şekilde belirtilebilir.

Kasımda Ne Ekilir?

Kasımda Ne Ekilir?

Kasım Ayında Ekilebilecek Sebzeler

Kasım ayı kış başlangıcı olarak görülen bir aydır. Kasım ayında patates dikimi için dikim gerçekleştirilecek olan tarlanın hazırlanmasına başlanır. Patates tarlası hazırlığı dışında kışlık olarak bilinen sebzelerinde hasatlarına devam edilir.

Kışın soğuğunda büyüyen sebzelerinde dikim alanlarının hazırlık işlemlerine başlanır. Sebzecilik için dikimi yapılabilecekler ise çilek, enginar, bezelye ve bakla dikimi yapılabilir.

Kasım Ayında Dikilebilecek Meyveler

Kasım ayında hala verimi devam eden meyvelerin toplanmasına ve pazarda satışına devam edilirken diğer yandan kış başlangıcının getirdiği zararlı etkenlerde takip edilerek ilaçlanması yapılır.

Meyve için kasım ayının başlangıcından sonuna kadar meyve türüne göre gübrelenmesi ve ilaçlanması uygulamaları gerçekleştirilir. Meyveler genellikle yaz aylarına özgü oldukları için kasım ayının başlangıcından itibaren yaza giriş için hazırlıklara başlanabilir.

Kasımda Ne Ekilir? Kışın Tarlaya Ne Ekilir?

Kışlık sebzelerin başında pırasa ve sarımsak ilk akla gelen sebzelerdir. Pırasa ve sarımsağı turp, şalgam, pancar, kereviz ve marul takip eder. Bu sebzeler kışın dikilebilecek mahsuller arasında bulunurlar. Lahana, havuç soğan, sarımsak ve brokoli dikimi de ülkemiz genelinde oldukça yaygındır.

Şuna da bakın: Ekim Ayında Ne Ekilir?

Bazı sebzeler ise güneşe ve sıcak bir mevsime ihtiyaç duyuyor olmasından dolayı kış aylarında yetiştirilme imkânı seralar sayesinde yapılabilir. Bunlardan bir tanesine örnek olarak domates verilebilir.

Kasım'da Ne Ekilir?

Kasım’da Ne Ekilir?

Kasım Ayında Dikilebilecek Çiçekler

“Kasımda ne ekilir” sorusunu çiçekler bağlamında da cevaplayalım. Kasım ayında soğuğa dayanıklı bitkilerin dikilmesi doğru seçimdir. Bahçe peyzajı için kış mevsimlerinde kasımpatı, menekşe, çuha çiçeği ve süs lahanası dikimi yapılabilir.

Çiçeklerin birçoğunun sıcak havaya ihtiyaç duyuyor olması ve büyüyebilmek adına güneş ışıklarından faydalanması gerektiğinden dolayı kış aylarında çiçeksiz ağaç türü bitkilerin dikiminin yapılması daha doğru bir seçim olacaktır.

Whatsapp
ETBİS