l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Ekim’de Ne Ekilir? Ekim Ayı Sebzeleri ve Çiçekleri

Ekim’de ne ekilir? Ekim ayı sebzeleri ve çiçekleri nelerdir? Tarım ülkemizde önemli geçim kaynaklarından birisidir. Her sene belirli zamanlarda mevsime uygun sebzeler ve meyveler ekilir, bakımları yapılır ve hasat zamanı geldiğinde toplanarak ülkemizde ya da başka ülkelerde pazarlara sunulur. Her sebze ve bitki için ekim zamanları farklıdır.

Ekim zamanları haricinde bir sebzenin veya meyvenin dikilmesi ve yetişebilmesi için kullanılan yönteme seracılık adı verilir. Seracılık sayesinde ekilen ürün için gerekli hava, nem ve sıcaklıklar oluşturulur. Seracılık yöntemi sık kullanılan bit yöntem olsa da doğal yollarla ekip, biçmeden daha maliyetli olduğu bilinmektedir.

Ekim'de Ne Ekilir?

Ekim’de Ne Ekilir?

Ekim Ayında Hangi Sebzeler Ekilir?

Her mevsim birbirinden farklı sebze ve meyve ekilir, bakımları özenle yapılır. Ekilen ürünler yetiştirildikten sonra pazar yerlerine sunularak satılır. Bir ürünün ekilmesinden büyümesine ve mutfaklara ulaşmasına kadar geçen zaman oldukça emek ister.

Ekim ayına girdiğimiz bu ilk günlerde ekilmesi gereken sebzeler arasında;

Ekim ayında doğal koşullarda bakımları yapıldığı sürece oldukça verimli büyüyen ve pazarlara sunulan bu ürünler her sofranın vazgeçilmezleri arasında er alan sebzelerdir. Her birinin ortak özelliği ekim ayında görülen hava şartlarına uyum sağlamalarıdır.

Ekim'de Ne Ekilir?

Ekim’de Ne Ekilir?

Ekim Ayında Hangi Çiçekler Ekilir?

Ekim’de Ne Ekilir? Ekim ayında sebze ekmek ve bakımını yapmak zaman zaman ticari bir amaç gerektirebilir. Ancak ekim renkleri ve kokuları ile büyüleyen birçok çiçek için de oldukça önemli bir aydır. Ekim ayında lale, sümbül, gündüzsefası, adonis, nergis, petunya, kahkahaçiçeği, floks, kazayağı, kuşotu, ağlayan gelin çiçeği, dağ lalesi, çiğdem çiçeği, kardelen lale, süsen çiçeği gibi birçok çiçek türü ekilebilir. Bu çiçekler büyüme şartları gereği ekim ayı için oldukça elverişlidir.

Ekim Ayında Hangi Meyveler Ekilir?

Ekim ayı kış mevsiminin kendisini göstermeye başladığı bir sonbahar ayıdır. Kış mevsiminde bağışıklık sisteminin korumak amacıyla neredeyse her meyve ekim ayında ekilmeye başlanır. Bu meyvelerden en bilinenleri arasında mandalina, elma, armut, üzüm, muz, kızılcık, incir, mürdüm eriği gibi meyveler yer alır.

Whatsapp
ETBİS