l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Kabak Koyu Nerede Detaylı Rehber

Kabak Koyu: Genç yaşlı demeden herkesi güzelliği ile büyüleyen Kabak Koyu, Muğla Fethiye’de yer almaktadır. El değmemiş mekanlardan birisi olarak bilinen Kabak Koyu, mavi ve yeşilin uyumunu eşsiz bir şekilde yansıtmaktadır. 1987 yıllarında keşfedilen Kabak koyu içerisinde şelale ve göletleri barındırmaktadır. Yalnızca şelale ve gölleri ile değil derin bir vadi içerisinde yer alan plajı ile de dikkat çeken Kabak koyu, bakir mekanlardan birisidir.

Ayrıca Okuyabilirsiniz: Palamar Koyu Detaylı Gezi Rehberi

Kabak koyu Fethiye’nin güneyinde yer alan Faralya köyü içerisinde yer almaktadır. Faralya dolmuşlarına binildiği takdirde kabak koyuna gidebilmek mümkündür. Faralya köyu ile Fethiye arasındaki uzaklık ise 8 kilometredir.

Kabak Koyu

Kabak Koyu Nerede?

Doğa ile iç içi olan eşsiz güzelliğe sahip mekanlardan birisi Kabak koyuna ulaşımda kolaydır. Kabak koyu Ölüdeniz’e 17 kilometre Fethiye’ye 33 kilometre Kelebekler vadisini ise 4 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kabak koyuna ulaşım genel olarak Faralya köyünden sağlanmaktadır. Faralya köyü ile Kabak köyü arasında 30 dakikalık bir yürüyüş mesafesi bulunmaktadır

Kabak Koyu Tripadvisor Yorumları

Kabak Koyu’na Nasıl Gidilir?

Ölüdeniz’den Faralya dolmuşları kalkmaktadır. Faralya’ya geldikten sonra ise Kabak koyuna giden dolmuşlar ile yürümeden de ulaşım sağlayabilirsiniz. Sabah 7 ile akşam 7 saatleri arasında Ölüdeniz’den Faralya’ya doğmuş bulmak mümkündür. Faralyadan Kabak koyunu olan dolmuşlar ise sabah 7 ile akşam 8 saatleri arasında sefer yapmaktadır.

Ölüdeniz’den kiralayabileceğiniz tekneler ile de ulaşmak mümkün olduğu gibi özel araçla ulaşmak isteyenler de rahat bir şekilde ulaşmamızı sağlayabilirler. Ancak burada unutulmaması dikkat edilmesi gereken nokta ise Kabak koyunda otopark sıkıntısının olduğudur

Kabak Koyu Özellikleri

Faralya köyü denize meyilli bir yamaç üzerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda kızılçam ormanları ile kaplı olması ile de hem site alanı haline gelmiş hem de eşi benzeri bulunmayan bir güzelliği ortaya çıkartmıştır. Kabak koyu koruma altına alınmış olan 100 dağ arasında da bulunan Babadağ’ın eteklerinde yer almaktadır. Yaban hayatının olması ve endemik bitki çeşitliliğinin fazla olması sebebiyle özellikle seyahat severlerin sıklıkla uğradığı noktalardan birisi olmuştur.

Kabak koyu Fethiye merkeze 33 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Sosyal medyada paylaşılması ile gözde mekanlardan birisi haline gelmiş olan kabak koyu, popülerliği giderek artmaktadır. Koyda meydana gelen doğal güzellikler ve büyük otellerin yapılmaması da burayı daha cazip kılmıştır. Kabak koyunun olduğu bölgede doğal hayatı korumak amacıyla ağaç evler ve kamp alanları yapılmıştır. Hiçbir şekilde uzun ve beton tesislere izin verilmemektedir.

Kabak Koyu

Dünyanın en uzun yürüyüş yollarından birisi olan Likya yolu kabak yolundan geçmektedir.

513 kilometre uzunluğunda olan Likya yolu Fethiye’de gezilecek bölgeler arasında ilk sırada yer almaktadır. Muğla Fethiye bilindiği üzere akarsu, deniz ve yüksek kayalar ile çevrili çeşitli bitki örtü ve hayvan türlerine sahiptir. Kumsalın olduğu sol bölgede caretta caretta yuvaları bulunmaktadır.

Kabak koyunun keşfi 1987 yılında olmuştur. Ölüdeniz ve Kelebekler vadisi keşfedildikten sonra bilinmeyen yerleri olan ilgi artmış ve keşifler bu dönemde başlamıştır. Doğa ile iç içe bir ortamda sakin ve sessiz bir şekilde tatil geçirmek isteyenlerin en çok tercih ettiği mekanlardan birisidir. Kabak koyu yaklaşık 200 metre uzunluğunda küçük bir kumsala sahiptir

 Kabak Koyu’nda Konaklama İçin Tesis Var Mı?

Kabak koyu bilindiği üzere Fethiye bölgesinde yer almaktadır. Sit alanı olarak da kabul edilen bu bölgede kızılçam ağaçları da olmak üzere pek çok endemik bitki örtüsüne sahiptir. Hayvan türleri ve el değmemiş bakir yapısı ile de dikkat çeken Kabak koyu konaklama hizmetleri konusunda çok gelişmemiştir. Özellikle sit alanı olduğu için ortamı bozmamak amacıyla beton oteller tarzı yerlere izin verilmemektedir.

Kabak Koyu

Kabak koyunun içerisinde konaklama için 5-6 tane pansiyon, bungalovlar ve kamp hizmeti veren tesis bulunmaktadır. Ancak konaklamayı Kabak koyunun içerisinde değil de Faralya köyünde yapmak istiyorsanız köyde konaklama imkanları daha fazladır. İki günden fazla kalmayı planlıyorsanız Faralya köyü ile Kabak koyu arasındaki mesafeyi göz önünde bulundurulmalı ona göre koyu içerisinde yer alan pansiyonlar tercih edilmelidir

 

Whatsapp
ETBİS