l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

İdeal Duş/Banyo Suyu Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır?

İdeal duş/banyo suyu sıcaklığı herkes tarafından bilinmelidir. Herkes yazın serinlemek ya da yoğun bir günün ardından dinlenmek için banyo etkinliği yapmayı sever. Duruma bağlı şekilde suyun sıcaklığı ayarlanır. Bu elbette tercihlere ve gereksinimlere göre değişir. Peki, bu basit kararda dahi dikkatli olunması gerektiğini biliyor muydunuz?

Sıcak Duş Almayı Sevenler İçin İdeal Duş/Banyo Suyu Sıcaklığı

İdeal Duş/Banyo Suyu Sıcaklığı

Sıcak duş almak hemen herkese çok iyi gelir. 38 derecenin üzerindeki su, kaslarınızı gevşetir, stresi azaltır ve ayrıca soğuk algınlığı ya da grip durumunda burun tıkanıklığını azaltır. Yılın büyük bölümünde sıcak kalmak isteriz. Bu süreçte de sıcak duş almak etkili bir yöntemdir. Sıcak bir banyo aynı zamanda ağrı ve gerginlikle mücadele etmenize yardımcı olur, kan dolaşımını teşvik eder.

Soğuk Duş Almayı Sevenler İçin İdeal Duş/Banyo Suyu Sıcaklığı

İdeal Duş/Banyo Suyu Sıcaklığı

İdeal duş/banyo suyu sıcaklığı söz konusu olduğunda soğuk duştan da bahsetmek gerekir. 36 derecenin altındaki su, soğuk olarak kabul edilmektedir. Bu sıcaklık, termal şokun aynı zamanda kaslara rahatlık sağladığı çok sıcak dönemler ya da sauna seansları sonrası için uygundur.

Ateşin yükseldiği durumlarda vücut ısısını düşürmek için soğuk duş tavsiye edilir. Mesela sporcular, fiziksel aktivite sonrasında iltihaplanmayı önlemek amacı ile soğuk duş almayı tercih ederler. Fakat soğuk su ile duş almak, her daim önerilen bir davranış olmamaktadır. Çünkü risklidir. Vücut ısısında ani bir düşüşe, titremeye ve hatta hipotermiye yol açabilir.

İdeal Duş/Banyo Suyu Sıcaklığı Nedir?

İdeal Duş/Banyo Suyu Sıcaklığı

Duş almak için ideal sıcaklığı elde etmek gerekir. Bunun için de dengeden daha iyi bir şey yoktur. Yapılacak en iyi şey ise su sıcaklığının 37-38 derece arasında olmasını sağlamaktır. Yani vücudumuzun genellikle sahip olduğu sıcaklıkta bir banyo suyu tercih edilmelidir.

Bir başka önemli kural ise ılık banyo suyu ile duş alma süresidir. Bu süre en az on en fazla on dakika sürmelidir. Aksi durumda cildinize, saçlarınıza ve göz çevrenize zarar verebilir. Ayrıca uzun süre banyoda kalmak su israfına da yol açmaktadır. Evinde güneş enerjisi olanlar dahi gereksiz harcama yapmaktan kaçınmalılar.

İdeal Banyo Suyu Nasıl Olmalıdır?

Uzmanlara ve akademisyenlere göre duş alırken sıcak bir banyo vücut için en iyi seçenek olmaktadır. Ve bu durum mevsimden bağımsızdır. Uygun bir duş sıcaklığının 37 derece olması gerekmektedir. Mevsim her ne olursa olsun 37 derecelik bir banyo suyu ideal kabul edilmektedir. Bunun birkaç sebebi bulunmaktadır.

Temel nedeni ise 37 derecelik suyun vücut sıcaklığına benzer olmasıdır. Hayattaki pek çok şeyde olduğu gibi duş alırken de en fazla önerilen şey dengeyi korumaktır. Suyun sıcaklığı ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Bundan dolayı 37 derecelik sıcaklık hem kadınlar hem erkekler için uygundur.

Fakat pratikte 37 derece her zaman duş almanın mümkün olmadığını biliyoruz. Kışın 37 derece rahatsız edici olabilir. Böyle durumlarda sıcaklık biraz daha artırılabilir. Fakat yaz mevsimi söz konusu olduğunda 37 derece herkes için uygun bir seçimdir. İdeal duş/banyo suyu sıcaklığı konusunda bu detaylar da unutulmamalıdır.

İdeal Banyo Süresi Nedir?

İdeal duş/banyo suyu sıcaklığı hakkında bilgi verdik. Peki, ideal duş süresi nedir? Burada vurgulanması gereken bir başka husustan bahsedelim: uygun banyo süresi! Yukarıda da söylediğimiz gibi denge yaşamımızın birçok alanında esastır. Pek çok insan yarım saat ya da daha uzun süren ve çoğu zaman çok yüksek sıcaklıkta olan uzun duşlardan memnun olur. Uzmanlara göre bu durum tamamen hatadır. Birçok araştırma ve analiz, banyo yapmanın uzun olmaması gerektiğini doğrulamaktadır.

Kısacası ideal duş süresi on dakikadan çok daha uzun olmamalıdır. Kaliteli bir banyo için 5 dakika bile yeterli olmaktadır. Hatta su tasarrufunun yanı sıra cildinizin kurumasını da önlemektedir. Günde beş dakikalık ılık su ile duş almak, vücut için en ideal senaryodur diyebiliriz. Uzmanlar ve dermatologlar da aynı fikirdedir.

Çocuklar İçin İdeal Duş Süresi Nedir?

Küçükler banyo yaparken özel bir ilgiyi hak ederler. Banyo yapmanın çocuklar için önemli olduğunu biliyoruz. Sıcaklık ve banyo süresi de ebeveynler tarafından dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Suyun sıcaklığı çocuğa göre ayarlanmalıdır. İyi bir banyo deneyimi çocuklar için şarttır. Yine de çocuklar için de önerilen banyo süresinin maksimum 20 dakika kadar olduğunu hatırlatırız.

Whatsapp
ETBİS