l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Havuz nasıl ısıtılır ? Havuz Isıtma Yöntemleri Nelerdir ?

Havuz nasıl ısıtılır ? Havuzları yalnızca yaz aylarında değil kış aylarında kullanabilmek için havuz ısıtma yöntemleri bulunmaktadır. Serinlemek ve tatil amacıyla gittiğimiz denizler yalnızca yazları keyif verdiği için insanlar kış aylarında da gidebilecekleri kapalı ya da açık havuzları tercih etmektedirler. Durum böyle olunca havuzdaki suyun grip gibi hastalıklara neden olmaması için en az 22C olması gerekmektedir.

Tavsiye Yazı: Sauna faydaları nelerdir? Sauna Nedir ? 

Bu sıcaklığa ulaşabilmek için havuz periyodik olarak ısıtılmaktadır. Havuz suyunun ortalama seviyelerde tutulması için havuz ısıtma sistemleri kullanılır. Özellikle Türkiye’de yaşayan insanların ülkede yaşanan mevsim değişiklikleri ve sıcaklık değişiklikleri düşünüldüğünde yüzmenin keyfini çıkarabilmek için havuzlarda ısıtma sisteminin bulunması gerekmektedir.

Yüzme havuzları kapalı ve açık olabilir. Her iki durumda da havuzun belli bir sıcaklık aralığında bulunması gerekir. Ancak kapalı veya açık yüzme havuzları için kullanım süresi ve amaçlarına göre farklı ısıtma sistemleri kurulmaktadır. Havuzların büyüklükleri ve buharlaşan su düşünüldüğünde ısıtmanın karlı olmayacağı düşünülmektedir. Ancak havuzun boyutu ya da hacmi önemli değildir. Havuz nasıl ısıtılır? Havuzu ısıtabilmek için doğru ekipmanlar kullanılmalıdır.

Havuz nasıl ısıtılır

 Şişme havuz suyu nasıl ısıtılır?

İlkbahar ve yaz aylarında tatilin keyfini çıkarabilmek için daha çok deniz olan şehirler tercih edilmektedir. Sıcak güneş ve serin deniz ile birlikte aileler tatilin keyfini çıkarmaktadır. İlkbahar ve yaz aylarında yapılabilecek pek çok aktivite olduğu gibi özellikle denize gitmek istemeyenlerin tercih ettiği havuzlar ise belli şartlar sağlandığında avantajlıdır.

Yüzme havuzlarının bakımları kesinlikle zordur.  Ancak yüzme havuzlarında temizlikten önce suyun ısısına da dikkat etmek gerekir. İnsan vücudu hava değişiminden olduğu gibi suyun soğuk ya da sıcak olmasından da etkilendiği için kolay hasta olabilmektedir. Durum böyle olduğu zaman şişme havuz kullanmak isteyen insanlar şişme havuzdaki suyun sıcaklığını nasıl ayarlayacaklarını merak etmektedirler. Şişme havuzda sıcaklığı ayarlayabilmek için bazı ekipmanlar gerekmektedir.

Havuz nasıl ısıtılır

 Havuz suyu ısıtma yöntemleri nelerdir?

Şişme havuz ısıtma yöntemleri ile normal havuz ısıtma yöntemleri birbirlerinden farklıdır. Havuz yarı açık ve kapalı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Konfor ve rahatlık açısından havuzdaki suyun sıcaklığı çok önemlidir. Yüzme havuzlarının sıcaklığı genel olarak 24 ile 28 derece arasında olmalıdır. Eğer çocuklar için tercih edilen yüzme havuzlarına gidilecekse havuzun sıcaklık derecesi 30 ile 32 derece altında olmalıdır. Havuz ısıtma sistemlerinde kullanılan malzemeler;

 Havuz ısıtma sistemleri pahalı mıdır?

Havuz ısıtma sistemlerinin maliyetleri kullanılacak olan havuzun boyutuna ve hacmine göre de değişmektedir. Şişme havuzlar da kullanılacak olan ekipmanlar ile normal havuzlarda kullanılan ekipmanlar farklıdır. Şişme havuzların yanı sıra yarı açık ya da kapalı havuzların ısıtma sistemlerinde dahi farklılıklar bulunmaktadır. Bu yüzden havuz ısıtma sistemlerinde maliyet belirlemek biraz zordur. Havuz ısıtma sistemlerinde maliyeti düşük ve kaliteli pek çok ekipman bulunmaktadır. Burada önemli olan bir diğer faktör ise havuzun boyutudur. Havuzdaki sıcaklığı dengeleyebilmek adına doğru havuza doğru ekipman kullanılması gerekmektedir

 

Whatsapp
ETBİS