l
Bahçe Havuz
SEPET 🛒 0₺GİRİŞ YAP / ÜYE OL
☎ 0 (850) 255 09 53

Havuz Kum Filtresi

56 sonuçtan 1-16 arası gösteriliyor

Havuz Kum Filtresi

Havuz kum filtresi çeşitleri ve fiyatları; polyester kum filtresi, bobin sargı kum filtreleri, plastik havuz kum filtreleri, kuvars filtre kumu ve AFM cam medya, manometreler, filtre kapakları, çok yollu vanalar.

Temiz ve berrak bir havuz için öncelik iyi bir filtrelemedir. Filtre çeşitleri Q300 mm ebatlardan başlayıp Q2500 mm derin yataklı endüstriyel serilere kadar uzanır.

İyi bir arıtma için Avrupa’dan ithal AFM cam kumu kullanmak kum filtresinin ömrünü 10 yılın üzerine uzatır.

Standart olarak kullanılan havuz kum filtresi polyesterden imal edilen ürünlerdir. Son dönemde imal edilen plastik hızlı kum filtreleri daha ekonomik çözüm sunmaktadır. Kum filtresi seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar filtreleme hızının havuz sirkülasyon pompasının hızının üzerinde olmasına dikkat edilmelidir.

Polyester kum filtrelerinin üzerine bobin sargısı yaparak polyester kum filtresinin dayanıklılık oranı yükseltilmekte ve havuz kum filtresinin ömrü uzamaktadır.

Havuz kum filtresi ne işe yarar?

Havuz kum filtresi, havuz suyunun temiz olmasını sağlar ve kullanan kişilerin sağlık açısından bir problem yaşamamaları açısından oldukça önemlidir. Havuz filtreleri havuzlarda mantar, virüs, bulaşıcı hastalıklar gibi sorunların önüne geçilmesi için mutlaka kullanılması gereken bir sistemdir. Filtrasyon işlemi kirli suyun pompa basıncı ile filtre içinde dağıtılması ve tortusunu filtre malzemesinde bırakarak temiz şekilde havuza dönmesine dayalıdır. Filtre seçiminde filtre edilecek suyun miktarı ve suyun debisine uygun kapasitede olmasına dikkat edilmelidir.

Havuz kum filtresi nasıl seçilir?

Havuz filtresi seçiminden önce havuzunuza uygun pompa tercihi yapmalısınız. Ve seçtiğiniz havuz pompası ile filtreniz uyumlu olmalıdır. Örneğin kullanılan pompaya göre filtre küçük gelirse, pompanın ürettiği basıncı filtre kaldıramayacaktır ve bu nedenle filtreye gelen kirli su havuza geri dönecektir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur ise havuz suyunun hacmi ve suyun debisidir. Bu parametreler dikkate alınarak yapılan kum filtresi seçimi havuzunuzun hem dezenfeksiyonunu sağlayacak hem de maliyeti düşürecektir.

Havuz filtre kumu nasıl değiştirilir?

Filtre kumunun temiz olması havuzların temiz ve berrak olmasını sağlar. Hızlı kum filtrelerinde yer alan kuvars kumlar 5 yılda bir kere değiştirilmelidir. Havuz filtre kumu filtre kapağının sökülmesi ve içerisindeki kuvars kumun boşaltılması ile başlar. Sonra en alt bölüme kalın filtre kumu, onun üzerine orta ve en üst kısma ince kuvars filtre kumu dökülerek değişir. Belirli periyotlarda kumun değiştirilmesi önemlidir. Temizliğini yitiren kum daha fazla kimyasal kullanımına neden olabilir. Bu da maliyeti arttırır.

Kum Filtresi Nasıl Çalışır?

Filtrasyon işlemi, kirli suyun pompa basıncı ile filtre içinde dağıtılması ve tortusunu filtre malzemesinde bırakarak temiz şekilde havuza dönmesi esasına dayanır. Kum filtreleri bu prensibe göre havuz suyunun dezenfeksiyonunu sağlamaktadır.

Havuz kum filtresi nasıl temizlenir?

Zaman içerisinde filtredeki kum taneciklerinin arasındaki gözenekler, pislikle dolarak, suyun geçişini zorlaştırır. Bu nedenle filtrenin iç basıncı yükselir. Manometre kırmızı renge geldiğinde ya da normal basıncınız arttığında, filtrenin bu pisliklerden arındırılarak temizlenmesi ve basıncın başlangıç değerlerine düşürülmesi gerekmektedir. Buna ters yıkama denir. Öncelikle havuz pompası durdurulur. Filtre üzerindeki 6 yollu vana backwash konumuna getirilir. Dip emiş vanası tam açılır. Dip emiş vanası tam açılır, skimmer vanaları ve basma vanası kapatılır. Boşaltma ve denge deposu vanası açılır. Daha sonra havuz pompası çalıştırılır. Su berraklaşıncaya kadar işleme devam edilir. Daha sonra durulama yapılır. Ters yıkamanın ardından filtrasyon yapılırsa filtre pisliği havuza gider. Bu durumu engellemek için 6 yollu vana 3 (RINSE) konumuna alınır. Pompa çalıştırılır ve temiz su gelene kadar devam edilir. Ardından pompa durdurularak, 6 yollu vana tekrar filtrasyon konumuna alınır. Bu işlem her ters yıkama işleminden sonra mutlaka yapılmalıdır.

Whatsapp