l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Fenerbahçe Lefter Küçükandonyadis Havuzları

İstanbulluların popüler havuz seçeneklerinden biri de Fenerbahçe Lefter Küçükandonyadis Havuzları olur. Kentin Kadıköy ilçesinde konumlanan havuz, ziyaretçilerine eşsiz bir yüzme deneyimi vadeder. Bu benzersiz tesisle ilgili bilmeniz gerekenleri ele aldık.

Fenerbahçe Lefter Küçükandonyadis Havuzları Nerede?

Fenerbahçe Lefter Küçükandonyadis Havuzları

İstanbul halkının uğrak adreslerinden biri de Fenerbahçe Lefter Küçükandonyadis Havuzları diyebiliriz. 1989 tarihinde hizmete açılan bu havuz, 31 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilmiştir. Şehrin Kadıköy semtinde yer alır. Eski dönemlerde Fenerbahçe Dereağzı Tesisleri şeklinde tanınıyordu. İlerleyen dönemde isim değişikliğine gidilmiş ve havuzun ismi Fenerbahçe Lefter Küçükandonyadis Havuzları olarak güncellenmiştir.

Fenerbahçe’nin ünlü futbolcusunun ismini alan tesis, 2002 senesinde restore edilmeye başlanmıştır. Restorasyon işlemleri 2003 senesinde bitmiştir. Ardından havuza, tartan pist eklenmiş ve havuz tekrardan hizmete açılmıştır.

Fenerbahçe Lefter Küçükandonyadis Havuzları Özellikleri Nelerdir?

Fenerbahçe Lefter Küçükandonyadis Havuzları

İstanbul’un en çok tercih edilen havuzlarından olan Fenerbahçe Lefter Küçükandonyadis Havuzları, kendine has özellikleri ile her daim farkını ortaya koymayı başarır. Hem tesis hem de havuzlar, yetişkin ve çocukların ihtiyaç ve beklentilerine anında yanıt verir.

37 bin metrekarelik alana inşa edilen havuz, geniş kapasitesi ile dikkat çeker. Tesiste iki tane büyük iki tane de çocuk olmak üzere toplamda dört adet yüzme havuzu vardır. Bu havuzların üst bölümleri açıktır. Her sene 1 Haziran tarihinden itibaren hem üyelere hem de misafirlerine hizmet sunar.

Havuzların etrafında 750 tane şezlong, 150 tane yer minderi olmak üzere toplamda dokuz yüz insan hizmet vadedebilecek kadar güneşlenme alanı yer alır. Bunlara ek olarak Fenerbahçe Lefter Küçükandonyadis Havuzları, 200 araçlık otopark kapasitesine sahiptir. Bütün bunlardan dolayı tesis, iyi bir tesis sunmayı her daim başarır.

Fenerbahçe Lefter Küçükandonyadis Havuzları Ölçüleri Nelerdir?

Fenerbahçe Lefter Küçükandonyadis Havuzları

Fenerbahçe Lefter Küçükandonyadis Havuzları, geniş ölçüleri ile de bilinir. Bu havuzlardan ilki 40 metre boy, 20 metre en ve 1,5 metre derinliğe sahiptir. İkinci havuz 32 metre boya, 16 metre ene ve 1,5 metre derinliğe sahiptir. Çocuk havuzu ise yuvarlak formdadır. 6-7 metrelik bir çapı vardır. Çocuk havuzunun derinliği ise 0,4 metre kadardır.

Yüzmenin Avantajları Nelerdir?

Fenerbahçe Lefter Küçükandonyadis Havuzları ile harika bir yüzme deneyimi elde etmek isteyen kişiler, yüzmenin sunduğu avantajlar hakkında da bilgi sahibi olmak istiyor. Yüzmenin avantajları hakkında şunları söyleyebiliriz:

Kalp Sağlığını Teşvik Eder

Kol, bacak ve gövdenin suda hareketler yapması, kalp kaslarının güçlenmesine olanak tanır. Yüzme hareketleri, kalbin çevresindeki mevcut yağları yok eder. Bu da hayati organın güçlenmesine izin verir. Su basıncı nedeniyle vücuda kan pompalama yeteneğinde bir artış olduğu ve aynı zamanda kan dolaşımını da uyardığı için kardiyovasküler hastalıkların görülme sıklığını azaltır.

Solunumu İyileştirir

Nemli bir ortamda yapıldığı için yüzme astım semptomlarını azaltmaya ve önlemeye yardımcı olabilir. Göğüs kaslarını güçlendirmek, nefes egzersizleri yaparak akciğerlerin elastikiyetini ve hacmini artırmak ve oksijen emme kapasitesini genişletmekten de sorumludur.

Eklem Sağlığını Teşvik Eder

Yüzme pratiği suda yapıldığı için darbesizdir ve daha büyük ve daha güçlü kaslar iyi yağlanmış, dirençli ve çevik tendonlar ve bağlar gerektirdiğinden eklem sağlığı korunur.

Benlik Saygısı Teşvik Edilir

Yüzme, bağımsızlık, güvenlik ve özgürlük duygularını serbest bırakarak bir dizi zihinsel gevşetici sağlar. Yüzme sporuyla ilgilenenlerin benlik saygısının teşvik edildiği bilinir.

Anti-Stres

Solunum ve vücut hareketlerini uzlaştırmak için yüksek düzeyde konsantrasyon gereklidir. Zihninizin özgür olduğu, sadece bedeninizi düşündüğü, kendinizi gündelik sorunlardan uzaklaştırdığı bir an, yüzme ile mümkündür. Bu süreç aynı zamanda sağlık hormonlarını da serbest bırakır. Sonuç olarak hoş ve rahatlatıcı hisler, yüzme ile mümkün olabilmektedir. Su sesiyle birleşen nefes sesi bilinçaltımızda bir mantra gibi çalışır.

Diyabetin Etkilerini Azaltır

Diyabet oranlarını azaltmak için aerobik egzersizlerden daha iyi bir şey yoktur. Yoğun bir yüzme antrenmanı 700 kcal yakabilir ve tip 2 diyabet riskini yaklaşık %10 azaltır.

Kolesterolü İyileştirir

Yüksek aerobik bir aktivite olduğu için vücuttaki kolesterol seviyesini dengeleyebilmek, iyi kolesterol olan HDL seviyesini yükseltmek yüzmeye bağlıdır! Ayrıca damarlarımızı sağlıklı ve yenilenmiş tutmayı da başarır.

Kilo Yönetimi

Yüzme, kalori yakmanın, kiloyu korumanın ve kontrol etmenin en iyi yöntemlerinden biridir. Kalori yakmak, antrenmanın sıklığına ve yoğunluğuna bağlıdır. Bu yüzden de kilo sorunu olanlara yüzme aktivitesi önerilmektedir.

Whatsapp
ETBİS