l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Çim Adam Nedir? Nasıl Yapılır ?

Çim adam çocukluğun en güzel aktivitelerinden birisidir. Zamanında bir hayli popüler olan çim adam, içi toprak dolu kafa şeklinde ev aksesuarı olarak da kullanılan genellikle çocukların merak saldığı bir aktivitedir. Çocukluk yıllarını hatırlatan bu eğlenceli ve sevimli aktivite, hala günümüzde de çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Eskiden çok popüler olan ancak son yıllarda da yeniden farklı şekillerde üretilmesi ile her evde yerini almaya başlayan çim adamlar, kafe ve restoranlarda da karşımıza çıkmaya başlamıştır.

Çocukları ile eğlenceli vakit geçirmek isteyen aileler ve anaokullarında da sıklıkla yapılan çim adamların bakımlarında ve yapımlarında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. İnternet üzerinden hazır çim adam modellerini sipariş edebileceğiniz gibi evde kendi imkanlarınız ile de çim adam yapmanız mümkündür. Çimden yapılmış saçlarıyla şekil verilmesi ve farklı materyaller kullanılarak yüzünü oluşturduğunuz bu keyifli aktivitede biraz sabırlı olmanız gerekmektedir. Emojili çim adam modelleri daha fazla günümüzde tercih edilmeye başlanmıştır.

Çim Adam

Çim Adam Nasıl Yapılır?

Evde kendi imkanlarınız ile çocuklarınızla harika vakit geçirebileceğiniz çim adam yapabilmek için aşağıdaki malzemeleri temin ettikten sonra basit bir şekilde çim adam yapımına başlayalım. Öncelikle farklı çim adam modelleri için farklı teknikler ve farklı malzemeler gerektiğinden hangi çim adam modelini yapmaya karar verdiğiniz çok önemlidir. İlk olarak naylon çorabın uç kısmını 20 santim uzunluğunda kesmeli ve kestiğiniz bu parçanın içerisine bir yemek kaşığı çim tohumu ekleyerek tohumların en başa gelmesini sağlamalısınız.

Aşağıda malzemeler arasında belirttiğimiz gibi çim adam yapımında isterseniz elenmiş talaş isterseniz çim toprağı kullanabilirsiniz. Karar verdikten sonra çorabın içerisine ne kadar büyüklükte bir çim adam yapmak istiyorsanız o kadar toprak ya da talaş doldurmanız gerekmektedir. İp yardımı ile çorabın ucunu bağlayıp çim adamın kafasını oluşturmuş olacaksınız.

Ayrıca Okuyabilirsiniz: Hamilelikte Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Belirtmiş olduğumuz oynayan gözler ile gözlerini oluşturduktan sonra renkli kartonlar ile dudaklarını, yanaklarını, kulaklarını, hatta gözlük dahi çizerek çim adamızın tasarımına katkıda bulunabilirsiniz. Yüz tasarımını istediğiniz şekle göre tamamladıktan sonra seçmiş olduğunuz saksı ya da kabın içerisine çim adamın oturacağı yer hazırlanır ve saksının gövdesi yine aynı materyaller yardımı ile renklendirilebilir.

 Çim Adam Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

İnternet üzerinde hazır bir şekilde çim adam modelleri bulunmaktadır. Emojili saksıların içerisinde bulunduğu gibi farklı kalıpların içerisinde de bulunan bu çim adam modelleri hazır bir şekilde size teslim edildikten sonra yalnızca sulama işlemlerini yapmanız gerekmektedir.

Ancak çocukları ile birlikte eğlenceli vakit geçirmek isteyen ebeveynler ve anaokullarında aktivite amacıyla hazır olarak kullanılan çim adamlar yerine evde yapılabilecek çim adam modelleri daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Basit bir şekilde yapabileceğiniz çim adamın malzemelerini sizler için derledik.

Çim Adam

Çim Adam Nasıl Sulanır?

Çim adam yapımı oldukça basit ve az malzeme gerektirmesine rağmen sabır isteyen bir aktivitedir. Yapım aşamasında oldukça fazla eğlenen çocuklar büyütme aşamasında ne yazık ki sabırsız davranmaktadırlar. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeler ve yapım aşaması ile birlikte çim adamınızı tamamladıktan sonra çocuklarınıza çim adamı nasıl ve ne kadar sıklıkla sulamaları gerektiklerini anlatmanız gerekmektedir.

Günde bir defa dipten su vererek çim adam çabuk bir şekilde büyüyebilmektedir ancak eğer toprak çok çabuk kuruyorsa ve hava çok sıcaksa bu durumda günde iki kere de sulama yapabilirsiniz. Çim adamın kafasının her zaman yeşil kalmasını istiyorsanız sulamaya devam etmeli ve güneş alan bir noktaya bırakmalısınız.

Çim adamın saçları uzamaya başladıkça yamuk ve dengesiz bir şekil almaya başlayacaktır bu yüzden çim adamın saçının güzel görünmesini ve sağlıklı bir şekilde uzamasını istiyorsanız belli aralıklar ile çim adamın saçlarını uçlarını kesmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda çim adamın saçları uzadıkça istediğiniz gibi şekil verebilir dilerseniz toka ya da kurdele yardımıyla çocuğunuzla birlikte çim adamın saçlarını değiştirebilirsiniz.

 

 

Whatsapp
ETBİS