l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Çiftehavuzlar, Kadıköy, İstanbul

Çiftehavuzlar, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda konumlanmaktadır. Kadıköy ilçesinde yer alan bir semttir. Bu semt ile ilgili bilinmesi gerekenleri açıkladık.

Çiftehavuzlar Nerede?

Çiftehavuzlar

Çiftehavuzlar, İstanbul kentimizin Kadıköy ilçesinde yer almaktadır. Batıda Selamiçeme, doğuda Fenerbahçe ve Göztepe, kuzeyde Çemenzar, güneyde Caddebostan Plajı ve Marmara Denizi ile komşudur.

Semtin en işlek caddesi Bostancı’ya dek uzanan Cemil Topuzlu Caddesi’dir. Küçük bir semttir. Ancak yine de bu semtte çok sayıda okul ve hastane bulunmaktadır. VKV Amerikan Hastanesi, Feridun Tümer ÇP Anadolu Lisesi, Özel İstek Okulları, Semiha Şakir Anadolu Lisesi, 50. Yıl Tahran Anadolu Lisesi ve ayrıca Fenerbahçe Lisesi, semtin sınırlarında yer almaktadır.

Çiftehavuzlar Çevresinde Gezilecek Yerler

Çiftehavuzlar

Çiftehavuzlar ve etrafında gezilip görülmesi gereken çok sayıda yer vardır. Bunlar arasında öne çıkanları sıraladık:

Haydarpaşa Garı

1908 senesinde inşa edilen gar, şehrin en önemli yapılarından biridir. Çok kez zarar görmesine karşın boğaza karşı dimdik ayakta kalmayı başarmıştır. Mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Gar, son olarak 2010 senesinde meydana gelen talihsiz bir yangın ile çatı bölümünden büyük oranda zarara uğramıştır. Garın onarımı ise hala daha devam etmektedir.

Çiftehavuzlar

Moda İskelesi

Yolunuz Çiftehavuzlar semtine düştü ise Moda İskelesi de muhakkak görmeniz gereken bir yer. Şimdilerde bir kütüphane olarak hizmetlerini sürdüren iskele, semtin en özel yapıları arasında konumlanmaktadır. 1917 senesinde yaptırılmıştır. 1937 senesinde gerçekleşen fırtınada büyük hasarlar almıştır. 2000’de ise yapı aslına uygun biçimde restore edilmiştir.

Bostancı İskelesi

Boğazın manzarasını gözler önüne seren iskele, Kadıköy ilçesinin İstanbul’a açılan kapısı konumundadır. İskele dört odalı olacak biçimde inşa edilmiştir. 1912-13 seneleri arasında yeniden tasarlanmıştır. İskelenin mimarının kim olduğu bilinmemektedir. Bu iskeleye gelerek muazzam boğaz manzarasını izleyebilir, martıların çığlıkları arasında huzur bulabilirsiniz. İskele ayrıca Bostancı’ya gelecek olan bireyler için en açık ve uygun buluşma yeri şeklinde de lanse edilmektedir.

Fenerbahçe Feneri

Kanuni zamanında yapılan fener, Çiftehavuzlar semtine gelenlerin keşfetmesi gereken yapılardan biridir. Kadıköy ilçesinin en önemli tarihi yerlerinden biridir. Fenerin altıncı yüzyılda Bizans imparatoru tarafından yaptırıldığı söylenmektedir. Kimi kaynaklara göre de feneri yaptıran Kanuni Sultan Süleyman. Feneri görmek isteyen kişiler Fenerbahçe Burnu’na gelmeliler. Yapının yüksekliği ise 25 metre kadardır.

Süreyya Opera Binası

1927 senesinde Süreyya İlmen Paşa’nın yaptırmış olduğu bina, semtte görebileceğiniz en etkileyici yapılar arasındadır. Binanın mimarı ise Kegham Kavafyan olmaktadır. Yapı, 2005 senesinde belediye tarafından aslına uygun biçimde tekrardan restore edilmiştir. Sanat dünyasının mühim yapıları arasında konumlanır.

Ragıp Paşa Köşkü

Bu ilginç köşk, halk arasında perili köşk olarak adlandırılmaktadır. Sarıca Paşa Köşkü olarak da bilinmektedir. Köşk geçmişte ünlü bir piyanistin evi idi. İkinci Dünya Savaşı sonrasından İngilizler tarafından kullanılmıştır. Bir dönem de okul olarak hizmet vermiştir. Görkemli duruşu ile dikkat çeker. Herkesin görmesi gereken eşsiz yapılardan biridir.

Mahmut Muhtar Paşa Köşkü

Mermer Köşk olarak isimlendirilen köşk, 1870 senesinde yaptırılmıştır. Günümüzde maalesef ki gereken ilgiyi görememiştir. Bu muhteşem yapının bir an evvel restore edilmesi ve Kadıköy semtine yeniden kazandırılması gerekir. Bununla alakalı yetkililer, yakın dönemde restorasyon çalışmalarının başlayacağını söylemekteler.

Arif Hikmet Paşa Köşkü

Yirminci yüzyılın başında İtalyan bir mimarın yapmış olduğu bina, Çiftehavuzlar yakınlarında konumlanır. Binada seneler içinde çok sayıda hasar meydana gelmiştir. İki sene önce yapılan restorasyon çalışmaları ile köşk, çok daha iyi bir görünüme kavuşmuştur. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir.

Kadıköy Çarşı

Çiftehavuzlar yakınlarında konumlanan çarşı, on sekizinci yüzyıldan beri ticaretin kalbinin attığı yerdir. Zamanında Ermeniler, Rumlar ve Türklerin beraber yaşadığı ve ticaret yaptığı bir yerdir. Çarşı, hem bölge halkının hem de turistlerin en sık uğradığı yerlerden biridir. Çarşıda balıkçı, lokanta, antika dükkanları gibi çok sayıda dükkan yer almaktadır.

Akmar Pasajı

Kadıköy semtinin öne çıkan niteliklerinden biri de şüphesiz ki, müziğe yön veren ve müzik ile alakalı bireylerin bir araya geldiği bir alan olmasıdır. Akmar Pasajı, semtin bu husustaki en önemli duraklarından biridir. Pasaj içinde yer alan dükkanlarda çok sayıda eski ve yeni plak bulmak mümkündür. Ve elbette plak dışında müzik aletleri, kaset ve CD gibi eşyalar da yine Akmar Pasajı dükkanlarında bulunmaktadır.

Whatsapp
ETBİS