l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir ?

Chia tohumu, Salvia Hispanice bitkisinden elde edilmektedir. Minik siyah tohumlar şeklinde olan bu bitki su ve süt içerisinde bekletildiğinde, şişerek jel kıvamını almaktadır. Son yıllarda popülaritesi artan chia tohumu faydaları sandığımızdan daha fazladır. Aztek ve Mayalıların da kullanmış olduğu chia tohumu, geçmişten günümüze pek çok hastalıkların önlenmesinde ve obezite gibi sağlık sorunlarını ortadan kaldırılmasında da kullanılmaktadır.

Ayrıca Okuyabilirsiniz: Bamya Tohumu Faydaları Nelerdir?

Chia Tohumu Nedir?

Chia tohumu, Güney Amerika ve Güney Meksika’ya özgü nane türünden gelen çiçekli bir bitki türüdür. Günümüzde pek çok faydası bulunan ve özellikle diyetlerin vazgeçilmez hali alan chia tohumu, Maya ve Aztek diyetlerinin temel yiyeceklerinden birisidir.

Chia, Maya dilinde güç anlamına gelmektedir. Geçmiş dönemlerde savaşçılar uzun mesafe alırken chia tohumu tüketmektedirler. Chia tohumu sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyenlerin en çok tükettiği besinlerden birisi olmaktadır.

Minik siyah tohumlar olan chia tohumu, nane ailesine ait çiçekli bir bitkidir. Usulüne uygun bir şekilde hazırlandığında ve belli bir düzende tüketildiğinde chia tohumu kolayca sindirilebilmektedir. Son dönemlerde oldukça popüler bir hal alan chia tohumu suda ve sütte bekletilerek tüketilmektedir. Chia tohumu lif, Omega 3 yağları, protein ve vitaminlerden zengin olmasının yanı sıra minerallerinin zengin olması ile de faydalı bir kaynaktır.

Chia Tohumu

Chia tohumu vejetaryen ve vegan diyetler için en temel besinlerden birisi olmuştur. Kahvaltıları ve salataları süsleyen en önemli besin kaynaklarından birisi olan chia tohumu, diyet listesine eklendiğinde hızlı bir zayıflamanın en etkili yöntemlerinden birisi olmaktadır. Ortalama 2 yemek kaşığı chia tohumu 139 kalori içermektedir.

Chia tohumu kanser diyabet kardiyovasküler hastalıklar ve obezite gibi son dönemlerin en çok dikkat çeken hastalıklarında diyet listesinde yer almaktadır. Son dönemlerde özellikle yağ asitli içermesi ve antioksidan özelliği ile popüler olan chia tohumu besin öğelerinin yüksek olması ile kronik hastalıklardan korunmada da yardımcı olmaktadır.

Chia Nasıl Kullanılır?

Chia tohumu çeşitli besinler eklenerek tüketildiği gibi tek başına da tüketilebilmektedir. Chia tohumu kendi ağırlığının 27 katı katar su tutma özelliğine sahiptir. Gıda sektörü içerisinde sıklıkla kullanılan chia tohumu aynı zamanda hızlıca müsilaj oluşturmaktadır. Chia tohumu farklı şekillerde tüketilebilmektedir.

Chia tohumu ile enfes bir tatlı kasesi;

Yukarıda yer alan malzemeler bir gün önce kaseye konularak buzdolabında bekletilir.

Chia tohumu farklı şekillerde ve yemeklerin içerisinde tüketilebildiği gibi enfes bir atıştırmalık da olabilmektedir.

Chia Tohumu

Chia Tohumu Zararı Var Mı?

Chia tohumu oldukça yararlı bir besin ve faydaları saymakla bitmiyor olsa da fazla ve dengesiz tüketildiğinde insana zararı bulunmaktadır. Günlük kullanım miktarı aşıldığında chia tohumu karın ağrısı, şişkinlik ve gaz şikayetlerine neden olabilmektedir.

Uzmanlar ülser hastalığı bulunan kişilerin chia tohumu tüketirken dikkatli olmaları gerektiğini vurgulamıştır. Chia tohumu kendi ağırlığından daha fazla miktarda su çekebildiği için yutma güçlüğü oluşturabilmektedir. Prostat hastalığı olan ya da prostat riski olan kişiler fazla chia tohumu tüketmekten kaçınmalıdır.

 

 

Whatsapp
ETBİS