l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Bamya Tohumu Faydaları Nelerdir?

Bamya Tohumu ; Bamya bitkisinin içerisinde yer alan tohumlar kurutularak bamya tohumu elde edilmektedir. Bamya tohumu düzenli ve doğru tüketildiği takdirde mideyi korumaya yardımcı olmaktadır. Bamya tohumunun içerisinde bulunan folik asit, özellikle hamile bayanlar için bir hayli gerekli görülmektedir. Aynı zamanda içerisinde bulunan vitaminler ile bağışıklık sistemini de güçlendirdiği bilinmektedir. Bahsettiklerimiz dışında bamya tohumunun insan vücuduna olan faydalarını biraz daha detaylı bir şekilde aktaralım;

Bamya Tohumu

Bamya Tohumu Nedir?

Günümüzde faydaları saymakla bitmeyen ve en çok tercih edilen bitkilerden birisi haline gelen bamya tohumu, lif açısından zengin bir besindir. Halk arasında adını duyurmaya başlayan ve çeşitli faydaları ile dikkat çeken bamya tohumu, bamya bitkisinden elde edilmektedir. Bamya çekirdeklerinden ayrıştırıldıktan sonra kurutularak bitkisel ürün satan yerlerde kullanıma sunulmaktadır.

Ayrıca Okuyabilirsiniz: Keten Tohumu Faydaları Nelerdir? 

Bamya tohumunun içerisinde bulunan kalsiyum, demir, B, C, K vitamini ve folik asit bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Yaz sebzelerinden birisi olan bamya, pamuk familyasına aittir. Oldukça faydalı bir besin olan bamyanın tohumu da son dönemlerde İbrahim Saraçoğlu kürleri ile birlikte ünlenmeye başlamıştır. Folik asit içermesi ile özellikle hamile kadınların tüketmesi gerektiği bamya tohumunun nasıl tüketildiği ve faydaları da merak edilmektedir.

Bamya Tohumu Ne İşe Yarar?

Son yıllarda sağlığa olan faydaları ile dikkat çeken bamya tohumu, vücuda önemli faydaları dokunan değerli bir besin kaynağıdır. Bamya tohumu içerisinde yüksek vitamin ve mineral değerleri ile insan vücuduna katkı sağlayan pek çok vitaminler bulunur.

Düzenli bamya tohumu tüketildiğinde kas ve eklem sağlığının korunduğu ve kemik hastalıklarının ortaya çıkışının azaldığı görülmüştür. Aynı zamanda bamya içerisinde bulunan demir, kansızlık sorununu da ortadan kaldırmaktadır. Bamya tohumunun en belirgin faydaları arasında ise enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi yer almaktadır. Bamya tohumu antioksidan içermesi ile vücuttaki hücrelerin kanserleşme eğilimlerine girmesini önlemektedir.

Bamya Tohumu

 Bamya Tohumu Nasıl Kullanılır?

Bamyanın içerisinde bulunan küçük çekirdekler kurutulduğunda bamya tohumu elde edilmektedir. Bamya tohumu tane olarak tüketilebildiği gibi toz haline getirildiğinde de tüketilebilmektedir. Ancak direkt olarak bamya tohumunu tüketmek uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Bamya tohumunun toz haline getirdikten sonra su ekleyip çay gibi içebilirsiniz.

Bunun yanı sıra yoğurt ve benzeri ürünler ile birlikte bamya tohumunu tüketebilirsiniz. Yalnızca bamya tohumunu direkt olarak yemek değil aynı zamanda suyunu demleyip yalnızca suyunu içmek de faydalarının vücudunuza geçmesine sebep olacaktır.

Belirli meyvelerde bulunan fruktoz tipi olan polimer bamya tohumunda yüksek miktarda bulunmaktadır. Bamya aynı zamanda yüksek miktarda oksalat içerdiği için böbrek taşı riskini de arttırmaktadır. Bu yüzden mutlaka belirlenen ölçülerde tüketilmeli fazla tüketimden kaçınılmalıdır.

Bamya Tohumunun Zararları Var Mıdır?

Bamya tohumu tıpkı diğer bitkiler gibi doğru kullanıldığında insan vücuduna fayda sağlamaktadır. Bilindiği üzere tüketilen her doğal bitki ya da kürün fazlası insan vücuduna zarar verebilmektedir.

Bamya tohumu dengeli ve düzenli kullanıldığı zaman insan vücudundaki pek çok dengeyi korumaktadır. Yaygın olmayan bir kullanıma sahip olan bamya tohumu popülerleşen gıdalardan birisi olmaya devam etmektedir. Bilinen ciddi yan etkileri olmamış olsa da bamya tohumu alerji etkisine sahip olabilmektedir.

 

Whatsapp
ETBİS