l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Çermik Kaplıcaları, Diyarbakır

Çermik Kaplıcaları, ülkemizin en popüler kaplıcalarından biridir. Diyarbakır kaplıcaları, Güneydoğu Anadolu’nun en mühim lokasyonları arasında yer alır. Yeraltı suları bakımından yoğun olan Diyarbakır, her sene binlerce kişinin uğrak adresi olur. Çermik ilçesindeki kaplıcalar ise tedaviye gereksinim duyan pek çok insanın bu termal sulardan yararlanmasına olanak tanır.

Çermik Kaplıcaları Nerede?

Çermik Kaplıcaları

Diyarbakır kentimizin merkezine ortalama olarak doksan dört kilometre uzaklıktadır. İlçenin üç kilometre doğusunda yer alır. Yaklaşık altı yüz metre uzunluğundadır.

Eski uygarlıklara ait olan çok sayıda yapıyı ve hamamı da bünyesinde barındırır. Eski dönemlerde bu kaplıca Belkıs Hatun Kaplıcası olarak anılıyordu. İlerleyen dönemde adı değişmiş ve Çermik Kaplıcaları olmuştur.

Diyarbakır termal kaplıcaları arasında önemli yer tutan kaplıca, konumlandığı yer itibariyle bağ ve bahçelere yakındır. Dolayısıyla suyunda iyot ve bromür iyonları bolca yer alır. Suyun sıcaklığı ise normaldir.

Selçuklu zamanından kalma yapılar ve iç mekanlar açısından kullanışlı olan Çini Hamamı, burada iki ortak havuzlu ve sekiz havuzlu hamama dönüştürüldü. Son 8 sıra ise eskiden küvetti, ancak günümüzde banyo şeklini almıştır.

Kadınlara ve erkeklere özel havuzlar barındıran Çermik Kaplıcaları, bu yönüyle de beğenilir. Beş yüz yatak kapasiteli ve çok sayıda insan için yeterli alana sahip olan 4 tane otel vardır.

Cilt rahatsızlıkları, deri hastalıkları, iç organ hastalıkları ve ayrıca dolaşım yetmezliği için çok iyi geldiği söylenen Çermik Kaplıcaları, harika bir doğal tedavi seçeneği olarak öne çıkar. Bu sebeple de her sene çok sayıda yerli ve yabancı turistin uğrak adreslerinden biri olmayı başarır.

Çermik Kaplıcaları Hangi Faydaları Sunar?

Çermik Kaplıcaları

Diyarbakır’da konumlanan Çermik Kaplıcaları, pek çok faydayı beraberinde getirir. Kaplıcanın sunmuş olduğu faydalardan sene boyunca yararlanmak mümkün olabilecektir. Kaplıca, çok sayıda hastalığın doğal tedavisinde etkin rol oynar. Bu nedenle insanlar, bazı hastalıklardan kurtulmak için bu kaplıcaları tercih ederler.

Çermik Kaplıcaları faydalarından deneyimlemek için bu kaplıcayı dilediğiniz zaman ziyaret etme şansınız vardır. Şifa bulmak için insanların sık olarak uğradığı bir yerdir. Çocuk felci, kadın hastalıkları, deri hastalıkları, iltihaplı romatizma gibi hastalıklar başta olmak üzere birçok kronik hastalığın tedavisinde etkin rol oynar.

Çermik Kaplıcaları ile uygulanan tedavi teknikleri buhar terapisi, banyo terapisi, kür tedavileri şeklindedir. Uzmanlar, arzu edilen kürü elde etmek amacıyla ortalama olarak 21 sıcak su uygulamasına gereksinim duyduğunuzu söylerler.

Çermik Kaplıcaları, en popüler Diyarbakır kaplıcaları arasında yer alır. Yalnızca ülkemizde değil, dünya çapında da bilinen ve tanınan bir kaplıca olarak lanse edilir. Bu yüzden de her sene çok sayıda yabancı turistin uğrak yerlerinden biri de bu kaplıcalardır.

En popüler ve en büyük kaplıcalar arasında yer alan bu kaplıca seçeneği, bromür, bikarbonat, iyot, sülfat, sodyum, iyodür ve kükürt açısından inanılmaz zengindir.

Çermik Kaplıcaları

Suyun sıcaklığı kırk sekiz derecedir. Genel olarak soğutulmuş olarak kullanılan bir suyu vardır. Doğasından ötürü yalnızca yıkanmak için uygun olmaktadır. Bundan dolayı suyu içilmemektedir. Suyun radyoaktivite seviyesi on eman ve ph seviyesi ise 7,6 şeklindedir.

Çermik Kaplıcaları sene boyunca açık olduğu için uygun olduğunuz dönemlerde bu kaplıcayı ziyaret edebilir ve şifa bulabilirsiniz. Senenin herhangi bir zamanında ziyaret için uygundur.

Tedavi için gelmek isteyenler ise genel olarak yaz döneminde kaplıcaya uğrarlar. Suyun sıcaklığı ve içeriği sebebi ile kalp yetmezliği bulunan insanların hekim tavsiyesi olmadan bu suya girmeleri önerilmez.

Çermik Kaplıcaları mineraller içerir. Bunlar, insan vücudundaki bazı iltihaplı hallerin giderilmesine yardımcıdır. Kaplıcanın suları kemikleri güçlendirir, iltihabı yok eder ve nefes sorunları olanların daha rahat nefes almasına olanak sağlar.

Diğer yandan kronik hastalıklar, üst solunum yolu problemleri, romatizma, kadın hastalıkları ve çocuk felci söz konusu olduğunda Çermik Kaplıcaları iyi bir seçim olarak karşınıza çıkar.

İltihaplı romatizma, nevrit ve polinevrit gibi rahatsızlıkların tedavisi için de etkili bir yöntem olarak lanse edilen Çermik Kaplıcaları, romatizma hastalarının en sık tercih ettiği kaplıcalar arasında yerini alır.

Vücutta oluşan eklem ve kemik ağrılarını hafifletir, kasların güçlenmesine izin verir. Diğer yandan kemiklerin daha sağlıklı olmasına zemin hazırlar. Sıcak su buharını solumak ise özellikle de solunum yolu sorunları yaşayanlar için tedavi edici bir deneyim olarak bilinir.

Whatsapp
ETBİS