l
Bahçe Havuz
Sepet 🛒 ₺0Giriş
☎ 0 (850) 255 09 53

Sulusaray Kaplıcaları

Jeotermal kaynaklar bakımından zengin olan ülkemizin dört bir yanında bulunan kaplıca suları pek çok hastalığa iyi geliyor. Şifalı kaplıca suları binlerce yıldır eklem ağrılarından deri hastalıklarına, kalp rahatsızlıklarından kansere kadar birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılıyor. Tokat’ta bulunan Sulusaray Kaplıcaları da bunlardan biri. Yapılan araştırmalara göre bu kaplıcaların suları cilt kanseri, eklem rahatsızlıkları, böbrek hastalıkları gibi rahatsızlıklara iyi geliyor.

Sulusaray Kaplıcaları

Şifalı sularıyla ünlü Sulusaray kaplıcaları nerede? Sorusu sık sık araştırılan konuların başında geliyor. Sulusaray Kaplıcaları Tokat Sulusaray’da bulunuyor. Sulusaray ilçesi dağlarla çevrili bir bölgede yer alan nüfusu yaklaşık 10.000 kişi olan küçük bir ilçe. Şehir merkezine yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta konumlanan Sulusaray kaplıcaları Çekerek Irmağı kıyısında, Sebastopolis Antik kenti içerisinde bulunan Nicepolis Harabeleri arasında bulunuyor.

Sulusaray Tokat’ın olduğu kadar Türkiye’nin de en önemli kaplıcalarından biridir. Kaplıcanın suyu hafif tuzlu ve acıdır. Kaplıcanın suyunun derecesi ise 55 °C’dir. Sulusaray Kaplıcası 1962 yılında restore edilerek daha modern bir tesis haline getirilmiştir.

Turizm olanakları bakımından gelişmiş olan bölgede iki tane otel, yirmi tane motel, pansiyonlar, bungalov evler, lokanta, gazino, hamam ve özel banyolar bulunmaktadır. Ünlü Sulusaray Kaplıcalarına Tokat şehir merkezinden her saat başı hareket eden toplu taşıma araçlarıyla ya da özel aracınızla yaklaşık 50 dakikalık bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz.

Sulusaray Kaplıcaları Tarihi

Sulusaray bölgesinin tarihi M.Ö. 1 yılına kadar uzanmaktadır. Sulusaray’da ilk yerleşmelerin ne zaman olduğuna dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Sulusaray Romalılardan Bizanslılara, Araplardan Sasanilere kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Sulusaray’a Türklerin gelmesi ise 1071 yılındaki Malazgirt Savaşı sonrası olmuştur.

Sulusaray’a ilk adım atan Türk Beyliği Danişmentliler olmuştur. Ardından Selçuklu Devleti’nin hakimiyetine giren bölge en son Osmanlı İmparatorluğunun eline geçmiştir. Sulusaray 1990 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Sulusaray Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kaplıca hafif acı ve tuzlu bir suya sahiptir. Kaplıca suyunun derecesi 55 °C’dir. Sulusaray Kaplıcalarının suyu Türkiye Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından yapılan ve yaklaşık 1.5 yıl süren analizler sonucu bakteriyolojik olarak temiz bulunmuştur.

Sulusaray Kaplıcaları

Analiz sonucuna göre Kaplıcanın suyunun sağlık sorunlarına yardımcı olmak amaçlı kullanımında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Sulusaray kaplıca sularının içerisinde bulunan bileşikler aşağıdaki şekildedir:

Şifalı Sulusaray kaplıcaları hangi hastalıklara iyi gelir? Sorusunun cevabı aşağıdaki şekildedir:

Kaplıcanın suları termomineral su grubunda yer alan balneolojik su niteliğindedir. Sulusaray Kaplıca suyunun bakteri sayısı 0’dır. Kusursuz bir temizliğe sahip olan Sulusaray Kaplıcalarının şifalı suları romatizmal hastalıklardan, dejeneratif eklem rahatsızlıklarına, bel ve boyun ağrılarından, romatizmal hastalıklara, sinir sistemi rahatsızlıklarından böbrek taşı hastalıklarına, kadar pek çok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılıyor.

Aynı zamanda Kaplıcanın suları hiç bakteri barındırmadığı için; Hidropinoterapi (İçme kürleri), Banyo Kürleri (Balneoterapi) ve Soluma Kürleri (İnhalasyomnterapi) olarak da kullanılabiliyor. Şifalı Sulusaray kaplıcaları faydaları ile yüzlerce yıldır tedavi amaçlı Türkiye’nin her yerinden binlerce insana hizmet vermektedir.

Eklem Rahatsızlıklarında Sulusaray Kaplıcaları Suyunun Faydaları

Eski çağlardan beri kaplıca suları dejeneratif eklem rahatsızlıklarının tedavisinde en çok tavsiye edilen ve kullanılan yöntemlerden biri. Kaplıcaların sıcak ve mineralli suları eklem rahatsızlıklarında büyük ölçüde olumlu yanıtlar alınmasını sağlıyor.

Romatizmal Hastalıklarda Kaplıca Suyunun Faydaları

Kaplıca sularının mineralleri iltihapsız romatizmal hastalıkların tedavi sürecinde olumlu ve hızlı sonuçlar alınmasını sağlıyor. İltihaplı romatizmal hastalıklarda ise kaplıca sularının kullanılması sakıncalı bulunuyor.

Baş ve Boyun Ağrılarında Kaplıca Suyunun Faydaları

Kaplıcanın yüksek mineralli suları Nevralji olarak da bilinen baş ve boyun bölgesi ağrılarının tedavisinde kullanılıyor. Kaplıca suları özellikle ağrıların giderilmesindeki etkisi ile öne çıkıyor.

Cilt Hastalıklarında Kaplıca Suyunun Faydaları

Kaplıcanın mineralli ve florürlü suları cildin yenilenmesi ve temizliğinde büyük bir rol oynuyor.  Özellikle kaplıca suyunun içeriğinde bulunan kükürt deri hastalıkları, egzama, kaşıntı ve sivilce tedavisinde kullanılmaktadır.

Böbrek Taşı Rahatsızlıklarında Kaplıca Suyunun Faydaları

Kaplıca suları böbrek kumu ve taşının düşürülmesinde yaklaşık 5000 senedir etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Özellikle böbrek taşı için içilen kaplıca suyu özel kürleri böbrek taşının düşmesinde oldukça başarılı oluyor. Kaplıca acı ve sülfatlı suyu ile birçok böbrek rahatsızlığına iyi geliyor.

 

Whatsapp
ETBİS